Kamień jest ponadczasowym królem dekoracji ścian. Elegancki i szlachetny jest alternatywą dla farb, tapet, mozaik i płytek ceramicznych. Zobacz, do jakich wnętrz pasuje kamień ozdobny, a także, jak o niego dbać, by prezentował się efektownie przez długi czas. Poznaj najmodniejsze kamienne kolekcje Viverto.

Kamień dekoracyjny na ścianę – efektowne wnętrze

O płytkach imitujących kamień pisaliśmy już wielokrotnie. Obok płytek imitujących drewno były w 2021 najchętniej wybieranymi płytkami do łazienek i kuchni. W łazience Polacy najchętniej sięgają po płytki wyglądające jak marmur (Płytki a’la marmur do nowoczesnych łazienek) i ceramiczne deski (Płytki jak drewno do łazienki – łazienkowe inspiracje) w kuchni natomiast niepodzielnie króluje cegła (Imitacja cegły na ścianie w nowoczesnym wnętrzu).

Dziś chcemy Wam przedstawić inne spojrzenie na kamień. To kamień dekoracyjny, często zwany kamieniem elewacyjnym, kamieniem betonowym lub gipsowym. I choć faktycznie najczęściej spotkać go można na elewacjach budynków, na murach i ogrodzeniach, to coraz chętniej stosowany jest także we wnętrzach – zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej. Spotkać go można w biurach, gabinetach, hotelach, recepcjach i innych pomieszczeniach, które wymagają reprezentacyjnego charakteru.

Na rynku znaleźć można dekoracyjny kamień naturalny. Najczęściej jest to łupek, piaskowiec, trawertyn, czasem granit. Coraz więcej producentów oferuje także wiele imitacji z gipsu czy z betonu, które łatwo jest ułożyć. Są lżejsze od naturalnych odpowiedników i o wiele tańsze.

Gipsowy czy betonowy, kamień dekoracyjny to popularny wybór głównie ze względu na cenę oraz bogactwo form, stylów i kolorów. Taki kamień dekoracyjny może imitować kwarc, wapień, piaskowiec, a nawet cegłę. Jak żaden inny dodatek aranżacyjny, dostarcza ogromnej wygody w urządzaniu wnętrz – nie wymaga stosowania wyszukanego wyposażenia, aby uczynić wnętrze modnym i pełnym klasy.

Wybierając kamień dekoracyjny do domu spójrz na niego, jak na element przemyślanej układanki aranżacyjnej. Kolorystyka i wzór kamienia ma bardzo duże znaczenie dla stylu całego wnętrza, dlatego przed zakupem, dokładnie przemyśl, w jakim stylu i kolorze chcesz utrzymać meble i dodatki. Pamiętaj, że kamień sam w sobie jest dominującą dekoracją, warto, aby nic nie odbierało mu głównej roli we wnętrzu.

Jak wybrać kamień na ścianę? Inspiracje od Viverto

Jak wykorzystać kamień dekoracyjny, żeby podkreślał styl wnętrza i domowników? Podpowiadamy.

Kamień dekoracyjny na ścianę do salonu

Salon to najchętniej wybierane miejsce do ambitnych dekoracji ściennych. I nic dziwnego – to tu toczy się życie rodziny i tu zapraszani są goście. Decydując się na kamień dekoracyjny w salonie urządzonym w lekkim, ponadczasowym stylu, rozważ, aby obecność kamienia nie była dominująca. Kamień dekoracyjny dobrze sprawdzi się tylko na jednej ze ścian, np. za sofą lub na ścianie za telewizorem. Kamień w salonie efektownie także prezentuje się na ścianie z kominkiem lub na ścianie akcentowej – tworząc subtelny „przerywnik”. Pamiętaj wtedy o dobrym oświetleniu takiej ściany – światło wydobędzie prawdziwe piękno nierównej struktury kamienia.

Ciekawym rozwiązaniem jest kamień dekoracyjny, który wcale nie wygląda jak kamień, lecz jak drewno. To kolekcja Timber marki Stegu. Krótkie deseczki o charakterystycznym wygięciu pięknie załamują światło i tworzą sielskie i przytulne wrażenie. Kolekcja dostępna w odcieniu miodowym oraz jasno-szarym.

Jeśli Twój salon połączony jest z tarasem, zachowaj harmonię pomiędzy obiema strefami wypoczynku. Ułóż ten sam rodzaj i kolor kamienia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, pamiętaj tylko, aby wybrać kamień dekoracyjny mrozoodporny – na przykład z betonu. To najbardziej odporny rodzaj kamienia dekoracyjnego, który poradzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Do takiej aranżacji najchętniej wybierane są kamienie dekoracyjne imitujące cegły. Zarówno w klasycznej czerwonej wersji z fugą, jak Monsanto Stegu, brązowej Country Stegu, czy szarej z fugą Boston Grey Stegu.

Kamień dekoracyjny na ścianę w kuchni – gdzie położyć?

Kuchnia i łazienka to najbardziej wymagające wnętrza w całym domu. Kontakt z wodą, trudnymi zabrudzeniami, zmienną temperaturą i wilgotnością to codzienność, której kamień dekoracyjny musi sprostać. Czy zatem w kuchni sprawdzi się kamień ozdobny na ścianę? Tak.

Aranżacje kuchni najczęściej opierają się o płytki ceramiczne czy gresowe z uwagi na ich wodoodporność i gładką powierzchnię łatwą w czyszczeniu, a także wytrzymałość na zmienną temperaturę i wilgotność. Jeśli jednak marzysz w kuchni o cegle lub kamieniu dekoracyjnym możesz go zastosować, ale po odpowiednim zaimpregnowaniu. I choć impregnat zmniejszy wchłanianie przez kamień wody, to jednak wciąż pozostanie chropowaty i trudny w utrzymaniu w czystości. 

Ale i na to jest metoda. W kuchni industrialnej i loftowej, gdzie idealnie sprawdzi się kamień dekoracyjny wyglądający jak cegła Malmo 2 lub Rustik Stegu, estetycznym i praktycznym rozwiązaniem jest szyba chroniąca cegłę lub kamień przed zabrudzeniami z kuchenki. Zamontowana na dekoracyjnych metalowych dystansach stanie się dodatkową ozdobą kuchni.

Kamień dekoracyjny na ścianę w łazience

Wybór kamienia dekoracyjnego do łazienki to wyzwanie. Podobnie, jak w kuchni, kamień dekoracyjny należy odpowiednio zaimpregnować. Dodatkowo odradza się kładzenie go w bezpośrednim kontakcie z wodą – w kabinie prysznicowej i nad wanną. Świetnym miejscem jest zabudowa stelaża toalety podwieszanej, gdzie woda nie ma dostępu.

Pamiętaj też o zapewnieniu w łazience dobrej wentylacji. Wnętrze z kamieniem musi mieć zapewnioną doskonałą cyrkulację powietrza, aby z czasem w szczelinach kamienia nie zaczął powstawać grzyb i pleśń.

Kamień dekoracyjny na ścianę w sypialni

Kamień ozdobny na ścianie w sypialni może wydawać się chłodnym rozwiązaniem. Ale nie do końca tak jest i na pewno znajdą się zwolennicy również takiego rozwiązania. Sypialnia z kamieniem na ścianie stanowi bardzo gustowny i efektowny pomysł aranżacyjny, który widywany jest zarówno w prywatnych domach, jak i w eleganckich hotelach i pensjonatach. Sypialnia z kamieniem na ścianie urzeka elegancją i harmonią. Kamień do sypialni wprowadza uspokajającą, kojącą atmosferę, która akurat w tym wnętrzu jest na wagę złota. Kamień możesz ułożyć zarówno na całej ścianie, jak i potraktować go jak efektowny detal.

Subtelnym i stylowym wyborem do sypialni jest kamień dekoracyjny, który skrzy się jak prawdziwy kwarc – Bianco Stegu.

Kamień dekoracyjny na ścianę – przedpokój modny

Przedpokój to, zaraz po salonie, jedno z chętniej wybieranych pomieszczeń do dekoracji kamieniem. Kamień dekoracyjny w korytarzu zapewnia płynne przejście z części zewnętrznej do wnętrza domu. Dodatkowo kamień na ścianie w przedpokoju tworzy bardzo efektowne wrażenie wizualne, sprawiając, że już od przekroczenia progu czujemy się jak w eleganckim wnętrzu.

Do przedpokoju i reprezentacyjnego hallu polecamy kamień dekoracyjny o wyraźnym podziale i charakterystycznym uroku kamienia naturalnego. Kolekcje Grenada, Palermo 2 i California pozwolą idealnie połączyć elewację z wnętrzem domu.

Jak kłaść kamień dekoracyjny na ścianę

Wiecie już jaki kamień i gdzie go ułożyć. Teraz pytanie równie ważne: jak ułożyć kamień dekoracyjny na ścianie? Na szczęście to nic trudnego i wiele osób nie zatrudnia do tego fachowca. Wystarczy odpowiednie przygotowanie ściany i trochę czasu.

Przygotuj:

– poziomicę

– miarkę

– gips szpachlowy lub klej do płytek

– papier ścierny lub szlifierka

– piła do gipsu lub drewna

Kolejność prac:

– Ważne: zacznij od impregnacji każdego kamienia PRZED ułożeniem go na ścianie.

– przygotuj ścianę. Zagruntuj ścianę specjalnym preparatem. Wybierz taki, przed którego nałożeniem nie musisz dodatkowo myć ściany.

– sprawdź płytki. Jeśli spodnia warstwa ma nierówności, wyrównaj je papierem ściernym.

– po wyschnięciu gruntu możesz rozpocząć klejenie. Zacznij układać kamień od dołu, posuwając się ku górze. Pamiętaj, aby zachować idealnie poziome linie – przyda Ci się poziomica.

– docinaj płytki, gdy to konieczne

– po ułożeniu całej ściany odczekaj minimum 24 godziny, aby klej dobrze związał.

– ciesz się piękną ścianą z kamienia dekoracyjnego!

Ochrona kamienia – impregnaty do kamienia

Impregnat do kamienia pozwoli Ci zabezpieczyć strukturę kamienia przed niszczeniem, zmianą jego wyglądu, a także stworzy warstwę hydrofobową, abyś mógł zastosować kamień na zewnątrz lub w pomieszczeniach wilgotnych. Specjalna powłoka hydrofobowa utworzona na powierzchni kamienia zapobiega tworzeniu się plam. Powstaje także bariera chroniąca kamień przed promieniowaniem UV, dzięki czemu zachowuje on na długo swój intensywny, pierwotny kolor. Dobrej jakości impregnat znacząco wpływa na ułatwienie czyszczenia powierzchni. Jednym z lepszych impregnatów dedykowanych zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, jest impregnat Żywy Kolor Do Kamienia marki Stegu. Preparat ten dedykowany jest zarówno do kamieni betonowych, jak i gipsowych, co czyni go produktem uniwersalnym i z całą pewnością potrzebnym w domu każdego posiadacza kamiennych ścian.

Wybór kamienia do domu to przyjemne wyzwanie, a efekt urządzonego wnętrza w kamieniu jest spektakularny. Jakimi zasadami kierować się podczas zakupu kamienia i o czym pamiętać, wybierając go do poszczególnych wnętrz? Mamy nadzieję, że to już wiecie. Po więcej inspiracji i materiałów do wykończenia domu zapraszamy na viverto.pl