Planujesz remont łazienki i zastanawiasz się, jak zaaranżować strefę prysznica? Przeczytaj o tym, jak najlepiej urządzić prysznic w nowoczesnej łazience i dlaczego jest do tego potrzebny odpływ liniowy. 

Prysznic – wygodnie i oszczędnie 

Kabina prysznicowa przez wiele lat kojarzyła się z masywnym brodzikiem i przesuwnymi drzwiami wykonanymi z plastiku. Miała z reguły kwadratowy lub półokrągły kształt. Obecnie możliwości zaaranżowania strefy prysznica jest o wiele więcej. I chociaż miłośnicy stylistyki rodem z PRL-u nadal znajdą w ofercie sklepów z wyposażeniem łazienek wiele produktów spełniających ich oczekiwania, to nie jedyne, co oferuje współczesny rynek w tej dziedzinie.

W kwestii prysznica dzisiejsze aranżacje łazienek dążą do minimalizmu. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, strefa prysznica ma być lekka, pozbawiona zbędnych elementów i łatwa do utrzymania w czystości. Dlatego zamiast ciężkich kabin prysznicowych z głębokim brodzikiem, stosuje się o wiele prostsze i bardziej estetyczne rozwiązania. Kabiny typu walk-in sprawdzają się praktycznie w każdej stylistyce. Delikatna szyba pozbawiona obramowań świetnie wpisuje się w aranżacje w stylu klasycznym, nowoczesnym czy minimalistycznym. Natomiast piękne szklane drzwi prysznicowe w czarnych ramach i ze szprosami to podstawa łazienki loftowej czy skandynawskiej. 

Sposoby odprowadzania wody w kabinie prysznicowej

Ponieważ kabiny walk-in nie posiadają brodzika, konieczne jest w nich zastosowanie innego sposobu odprowadzania wody. Do tego celu stosuje się odwodnienie prysznica, czyli różne rodzaje odpływów montowanych w podłodze lub ścianie. Urządzenia te składają się z zewnętrznego rusztu oraz rynny zbierającej wodę i odprowadzającej ją do ukrytego syfonu. Nowoczesne odpływy prysznicowe wykonane są ze stali nierdzewnej, co gwarantuje ich trwałość i bezawaryjność. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpływu do prysznica?

Podstawowym kryterium doboru odpowiedniego odprowadzenia wody z prysznica jest ilość dostępnego miejsca. Wielkość i kształt wnęki prysznicowej wpłyną na wybór odpowiedniego rozwiązania – podłużny odpływ liniowy montowany w podłodze, odpływ liniowy ścienny, odpływ narożny czy punktowy. 

W tym wypadku ważna jest nie tylko długość odpływu, ale również jego parametry. Przede wszystkim przepustowość, która decyduje o skutecznym odprowadzaniu wody. Zakłada się, że aby odpływ działał poprawnie i spełniał swoją funkcję, woda z prysznica powinna być zbierana z prędkością, co najmniej, 30 litrów na minutę. W praktyce oznacza to, że należy dopasować odpływ do armatury. Wielkość słuchawki prysznicowej czy deszczownica mają wpływ na ilość dostarczanej wody i odpływ prysznica powinien efektywnie ją zebrać, tak by nadmiar nie wydostał się poza kabinę. 

Sercem każdego odpływu liniowego jest syfon. Chociaż niewidoczny, ukryty w podłodze lub ścianie, decyduje o działaniu całego systemu. Syfon wpływa na wspomnianą wcześniej przepustowość, a jego dodatkowe elementy, jak np. osadnik, pomagają w czyszczeniu odpływu. 

Istotnym elementem wpływającym na działanie całego odpływu jest materiał z jakiego został wykonany. Aby zapewnić bezawaryjne funkcjonowanie, wszystkie części odwodnienia powinny być ze stali nierdzewnej.  Zagwarantuje to ochronę przed korozją na skutek działania wody i pozwoli zachować piękny wygląd odpływu przez długi czas.

Podczas zakupu systemu odpływowego warto porównać wyposażenia sprzedawanych zestawów. 

Odpływ liniowy podłogowy 

Najpopularniejsze rozwiązanie w łazience bez brodzika. Odpływ liniowy zamontowany jest w podłodze i ma kształt podłużnej prostokątnej listwy. Z zewnątrz widoczny jest płaski ruszt, który może być pełny, w kolorze stali lub wypełniony płytką ceramiczną. Wtedy sprawia wrażenie, jakby był częścią podłogi. Odpływ liniowy może być zlokalizowany w każdej części wnęki prysznica, a warunkiem jego prawidłowego działania jest wykonanie  na podłodze odpowiedniego spadu umożliwiającego spływanie wody prosto do rynny odpływu.

W regularnej sprzedaży dostępne są odpływy liniowe o długości od 50 do 120 cm oraz w dwóch wersjach – standard i slim. Odpływ liniowy slim charakteryzuje się niższym syfonem, co z kolei wpływa na jego końcową wysokość, a właściwie głębokość montażu. Dodatkowo, kanał zbierający wodę w odwodnieniu slim może być nieco węższy niż w standardowych odpływach.

Odpływ liniowy Slim Basic – Watersolution

Odwodnienia z tej serii dostępne są w wymiarach 50 cm60 cm70 cm, 80 cm90 cm100 cm110 cm 120 cm. Produkty Slim Basic mają dwustronny ruszt o szerokości 50 mm umożliwiający montaż płytki lub pozostawienie maskownicy w kolorze inox. We wszystkich modelach tego odpływu, syfon montowany jest na głębokości 54 mm, a jego przepustowość szacuje się na poziomie 34l/min. 

Odpływ liniowy Stilo – Excellent

Świetne rozwiązanie dla miłośników połączenia funkcjonalności i designu. Odpływ liniowy Stilo charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale w swoim zestawie zawiera wiele praktycznych elementów. Poza dwoma rusztami i syfonem do niskiej zabudowy, znajdziemy tu matę uszczelniającą oraz nóżki do regulacji wysokości. Przepustowość przepływu wynosi tutaj 36 l/min. Seria Stilo marki Excellent oferuje odpływu liniowe w trzech różnych długościach 60 cm70 cm i 80 cm.

Odpływ liniowy Aquasteel – Spiroflex

Jeżeli nie planujemy zabudowy rusztu płytką ceramiczną, świetnym rozwiązaniem jest odpływ liniowy do prysznica marki Spiroflex. Wszystkie elementy zestawu wykonane zostały z stali nierdzewnej, co gwarantuje trwałość produktu. Piękny polerowany ruszt doskonale sprawdza się we wszystkich aranżacjach nowoczesnych łazienek. Produkty z serii Aquasteel dostępne są w czterech długościach 60 cm70 cm80 cm i 100 cm

Odpływ liniowy PGC – Easy Drain

Produkty z tej serii holenderskiego producenta Easy Drain można zakupić w dwóch długościach 70 cm i 90 cm. I chociaż charakteryzują się one mniejszą przepustowością niż poprzednie propozycje to mają zdecydowanie inne zalety. Marka Easy Drain postawiła na bezpieczeństwo i bezawaryjność. Odpływy liniowe PGC mają fabrycznie zamontowaną izolację uszczelniającą, a każda rynna, w toku produkcji, jest dwukrotnie sprawdzana pod kątem szczelności. 

Odpływ liniowy Eco Drain – Wiper

Ten polski producent systemów odpływów prysznicowych i odwodnień przemysłowych ma w swojej ofercie wiele interesujących pozycji. Jedną z nich jest seria Eco Drain. To gotowy zestaw zawierający nie tylko sam odpływ liniowy, ale również mankiet i nóżki do regulacji wysokości. Produkty Eco Drain dostępne są w rozmiarach 50 cm60 cm, 70 cm, 80 cm i 90 cm

Odpływ liniowy ścienny

W niektórych sytuacjach nie jest możliwe zamontowanie odpływu w podłodze prysznica, głównie z powodu braku miejsca na umieszczenie syfonu. Ale spokojnie, jeśli marzycie o kabinie  walk-in, a Wasza łazienka jest zbyt niska, by ponieść podłogę lub nie ma możliwości wykucia w niej kilku centymetrów więcej, producenci odpływów prysznicowych znaleźli sposób, by rozwiązać ten problem – odpływ liniowy ścienny. Takie rozwiązanie pozwala też na zachowanie równej powierzchni płytek podłogowych bez konieczności wykonywania dodatkowych spadków i cięć, tzw. koperty. Rynnę odpływu ściennego, podobnie jak podłogowego, można wypełnić płytką. Wtedy urządzenie jest praktycznie niewidoczne. 

Odpływ liniowy ścienny Waterstop – Easy Drain

Rozwiązania Waterstop marki Easy Drain mogą być zamontowane luźno na podłodze lub bezpośrednio na ścianie. Są wyposażone w fabrycznie osadzoną membranę uszczelniającą o wymiarach 200 x 150 cm, którą można przytwierdzić do podłoża za pomocą elastycznego kleju do płytek. Waterstop cechuje się wysoką przepustowością, co umożliwia swobodne korzystanie z prysznica i deszczownicy. Dostępny w wymiarach 70 cm80 cm i 90 cm.

Odpływ punktowy 

Umieszczany jest najczęściej w centralnym punkcie strefy prysznicowej. Aby działał poprawnie wymaga wykonania spadku powierzchni z czterech stron, co często może być problematyczne, szczególnie w przypadku płytek wielkoformatowych. Zbyt duża ilość cięć na powierzchni płytki może sprawić, że podłoga nie będzie wyglądać estetycznie. Jeśli jednak wnęka prysznica ma nieregularne kształty lub odpływ punktowy pasuje do stylistyki pomieszczenia, np. we wnętrzu klasycznym, można zastosować na podłodze mozaikę. Wtedy cięcia konieczne do wykonania spadku będą praktycznie niewidoczne a wszystkie elementy stworzą spójną całość.

Odpływ punktowy – Watersolution

Niewielki rozmiar odpływu, jedynie 54 mm i konstrukcja umożliwiająca wypełnienie go płytką ceramiczną sprawiają, że może stać się integralną częścią podłogi prysznica. Kwadratowy kształt świetnie wpisze się we wszystkie aranżacje zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych łazienek. 

Odpływ narożny

Ciekawe połączenie dwóch rozwiązań stosowanych w odwodnieniu prysznica – odpływu liniowego i punktowego. Swoją nazwę bierze od lokalizacji, ponieważ jest zawsze umieszczony w rogu wnęki prysznicowej. W sprzedaży dostępne są różne wariacje tego typu odpływów. Odwodnienie narożne może bardziej przypominać odpływ punktowy, a właściwie jego połowę, mając formę trójkąta lub być odmianą odpływu linowego podłogowego w kształcie litery L. 

Jak zamontować odpływ liniowy? – Trzy kroki do pięknego prysznica

  • Przygotowanie podłoża 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość zestawu odpływowego. Syfon jest całkowicie ukryty w podłodze, więc potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca, by go zamontować. Po drugie, podłoga wnęki prysznicowej powinna być lekko pochylona w stronę odpływu, tak by zapewnić swobodny spływ wody. Zakłada się, że podłoże powinno mieć przynajmniej 2-3 % spadek. Brak pochylenia podłogi sprawi, że nie tylko woda nie będzie spływać do odpływu, ale może stać, powodując zacieki na płytkach i zanieczyszczenie fug.  W efekcie doprowadzi to do rozwoju grzybów i bakterii. 

Aby ułatwić przygotowanie podłoża, niektórzy producenci mają w swojej ofercie gotowe podposadzkowe płyty prysznicowe. To gotowe rozwiązanie służące do wypełnienia wnęki prysznicowej, zaopatrzone w odpowiedni spadek i hydroizolację podłoża. 

  • Hydroizolacja

Jeżeli nie decydujemy się na płytę podposadzkową i mamy już odpowiednio ukształtowaną podłogę, konieczne jest uszczelnienie podłoża. Aby uniknąć ewentualnych przecieków warto zadbać o ten element montażu. Mata uszczelniająca rozłożona pod całą powierzchnią prysznica i pokryta folią w płynie, skutecznie zapobiega przedostawaniu się wody. 

  • Płytki i fuga

Odpowiednio przygotowane podłoże można wykładać płytkami. Należy pamiętać, by wybierać nie tylko takie, które cechują się niską nasiąkliwością. Ważne również, by nasze płytki pod prysznic miały właściwości antypoślizgowe. Podłoga prysznica wyłożona płytkami wykończonymi w wysokim połysku będzie niewątpliwie piękna, ale niestety równie niepraktyczna co niebezpieczna.

Wszystkie szczeliny między płytkami należy dokładnie wypełnić fugą. Pod prysznicem z reguły stosuje się spoinę szczelną i nienasiąkliwą. W tych warunkach najlepiej sprawdzi się fuga epoksydowa. Dostępna w sprzedaży w szerokiej gamie barw. 

Brodziki – nowa odsłona 

Jeżeli marzysz o nowoczesnej łazience z pięknym prysznicem, ale niestety nie masz możliwości zamontowania kabiny walk-in z odpływem liniowym, nie martw się. Producenci ceramiki łazienkowej oferują wiele interesujących rozwiązań, które pozwolą Ci stworzyć lekką i minimalistyczną strefę prysznicową. Obecne brodziki różnią się od tych, które znamy sprzed 30 lat. Nowoczesny design i funkcjonalność to podstawa produktów w tej kategorii. 

W sprzedaży dostępne są brodziki w klasycznym półokrągłym kształcie, prostokątne, kwadratowe czy nawet pięciokątne, co więcej w różnych odcieniach bieli, szarości i czerni. Szeroki wybór umożliwia idealne dopasowanie brodzika do płytek ceramicznych i stworzenie niezwykłej, nowoczesnej łazienki nawet tam, gdzie montaż odpływu w podłodze czy ścianie nie jest możliwy. 

Niskie brodziki świetnie sprawdzają się nie tylko w zamykanych prysznicach. Nowoczesny walk-in może z powodzeniem mieć na podłodze brodzik. Wystarczy dopasować odpowiedni syfon do modelu brodzika. 

Nowoczesna łazienka z prysznicem

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się w swojej łazience na kabinę walk-in z odpływem liniowym czy zamykany brodzik ze szklanymi drzwiami, warto wybierać spośród produktów dobrej jakości. To one decydują o trwałości i bezpieczeństwie codziennego użytkowania. Wszystko, czego potrzebujesz, by urządzić w swoim domu wymarzoną strefę prysznicową znajdziesz w sklepie viverto.pl.