Płytki ceramiczne goszczą w naszych łazienkach od dziesięcioleci. I choć zgodnie ze zmieniającą się modą zmienia się ich wygląd, niezmienne pozostaje nasze przyzwyczajenie, że płytki łazienkowe kładzie się na podłodze i na ścianach. Ale czy na pewno? Zapraszamy do odkrycia płytek łazienkowych na nowo razem z viverto.pl

 

Płytki łazienkowe – moda na funkcjonalność

Są trwałe, odporne na uszkodzenia, nie straszna im wilgoć, ani płynąca po nich woda. Są doskonałym materiałem na ogrzewanie podłogowe, a ich antypoślizgowe właściwości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ułożenie ich na podłodze zamiast brodzika.

Dziś nie wyobrażamy sobie łazienki bez płytek ceramicznych. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że są one nie tylko bardziej wytrzymałe i trwałe niż ich odpowiedniki sprzed kilku dekad, ale różnią się od nich także wzorniczo. 

Kiedyś kafelki z wzorem drewna czy marmuru miały wyraźny stempel, który powielał się w każdej płytce. Dziś możliwości wielkoformatowego druku cyfrowego pozwalają na tak realistyczne odzwierciedlenie naturalnego wzoru, że łatwo się pomylić. Dostępne obecnie na rynku płytki drewnopodobne są tak doskonałe, że oprócz słojów, cieni i nierówności, potrafią naśladować nawet trójwymiarową strukturę deski. O zaletach płytek drewnopodobnych pisaliśmy w poradniku TU.

To doskonałe rozwiązanie do łazienki. Drewnopodobne płytki nie chłoną wody, nie gniją, nie puchną, nie rozwijają się na nich grzyby. Są za to banalnie łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na uszkodzenia.

Dlaczego o tym wspominamy? Bo to właśnie te cechy zadecydowały, że płytki gresowe zaczęły pojawiać się w łazienkach w nowej roli. Blat pod umywalkę z płytek – oto pierwszy ze sposobów na inne wykorzystanie płytek łazienkowych.

Blat łazienkowy z płytek

Pokochali je zarówno projektanci wnętrz, jak i klienci szukający oryginalnych rozwiązań do łazienki. Blat z płytek pod umywalkę ewoluował razem z modą na umywalki nablatowe i wpuszczane w blat – jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, napisaliśmy o nich poradnik Najlepsze umywalki 2021.

Blat z płytek drewnopodobnych to ciekawy i oryginalny pomysł na funkcjonalny i piękny blat łazienkowy. Niby niepozorny element, a z łatwością może stać się główną ozdobą Twojej łazienki i dodać jej charakteru. Urządzając łazienkę w klimacie eko, skandynawskim lub minimalistycznym możesz zdecydować się na blat z płytek drewnopodobnych. To łatwe czyszczenie, zero impregnacji i piękny, naturalny i ciepły odcień drewna.

Planując blat pod umywalkę z płytek warto wybrać płytki wielkoformatowe. To płytki gresowe, które osiągają rozmiary nawet do 320 cm, choć najchętniej wybierane są te o wymiarach 120×120 cm. Dlaczego polecamy je jako wykończenie na blat łazienkowy? Ponieważ im większe płytki, tym mniej fug, a więc miejsc, które są mniej odporne na wilgoć niż sama płytka. Dostosowanie rozmiarów blatu do wielkości płytki pozwoli uniknąć zastosowania fugi na całej powierzchni. 

Półka pod umywalkę – z płytek, a jakże!

Dużą popularnością cieszą się też półki pod umywalkę, które jednocześnie mieszczą w sobie szafki łazienkowe. Aby utrzymać harmonię projektu warto sięgnąć po płytki o grubości 6 mm – jak na przykład Grand Cave marki Tubądzin, które mogą posłużyć także jako fronty meblowe. To szalenie modne i nowoczesne rozwiązanie, które wprowadzi Twoją łazienkę w XXI wiek!

Ciekawym rozwiązaniem jest także blat łazienkowy z płytek umieszczony nisko nad podłogą. Nie pełni on funkcji blatu pod umywalkę, a jedynie funkcję dekoracyjną. Warto wówczas wykończyć taki blat płytkami o kontrastowym do ściany kolorze, aby dodatkowo podkreślić jego design. Sięgnij wtedy po minimalistyczną umywalkę wiszącą o geometrycznych kształtach, aby nie odciągać uwagi od ozdobnego blatu łazienkowego.

Pamiętaj, że blat z płytek nie jest domeną tylko łazienki. Blat kuchenny z płytek gresowych także ma coraz więcej zwolenników ze względu na swoją trwałość i odporność na wilgoć i uszkodzenia.

Jak zrobić blat z płytek

Blat drewniany czy z płyty wiórowej z okleiną nie sprawdza się w łazience. Łazienka to miejsce o podwyższonej wilgotności gdzie para wodna z kąpieli, zachlapanie przy myciu zębów czy rąk są codziennością. Stylowym, choć drogim rozwiązaniem jest blat kamienny, na które decyduje się jednak coraz mniej osób. Dlaczego? Ponieważ blat z płytek jest lżejszy, tańszy i nieraz piękniejszy niż blat kamienny.

Bogactwo wzorów płytek imitujących kamień, płytek drewnopodobnych czy płytek z wzorem marmuru jest tak wielkie, że niewielkim nakładem środków i pracy możesz uzyskać piękny i funkcjonalny blat pod umywalkę z płytek. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że możesz wybrać dokładnie takie płytki, jak masz na podłodze lub na ścianie łazienki – unikniesz wtedy różnic kolorystycznych i formatowych w płytkach i zyskasz harmonijny i modny design wnętrza.

Sposobów na wykonanie blatu pod umywalkę jest kilka.

– blat na specjalnej metalowej ramie

To połączone ze sobą metalowe elementy, których konstrukcja jest stabilna i nie odkształca się. Taki stelaż montuje się na specjalnych uchwytach do ściany. Stelaż okłada się wodoodporną płytą kartonowo – gipsową (zieloną), a na niej klei płytki. Warto wcześniej ułożyć płytki na blacie tak, aby zobaczyć czy konieczne będzie ich docięcie. Jeśli decydujesz się na płytki o mniejszym formacie niż rozmiar Twojego blatu, zastosuj fugę epoksydową. Nie chłonie wody tak jak fuga cementowa, a dzięki temu nie zmienia koloru z czasem, nie brudzi się, ani nie rozwijają się na niej szkodliwe bakterie i pleśnie. To doskonałe rozwiązanie do kabin prysznicowych, w okolice wanny i właśnie na blat z płytek.

– blat na konstrukcji z profili ściennych

To rozwiązanie „buduje się” na takiej samej zasadzie, jak ściany kartonowo – gipsowe. Za stelaż służą tu profile aluminiowe, a płyta karton – gips musi być wodoodporna. Cały proces okładziny z płytek wygląda dokładnie tak samo jak w pierwszym sposobie.

– blat na specjalistycznej płycie budowlanej

To lekka płyta budowlana, stosowana do obudowy wanny, jako półki i blaty łazienkowe, a także do budowy siedzisk w kabinie prysznicowej. Można ją ciąć nożykiem do tapet, piłą lub wyrzynarką, skręcać wkrętami, kleić, silikonować – można z nią robić wszystko. Na rynku dostępne są płyty o różnej grubości, więc każdy wybierze coś, co odpowiada mu najbardziej. Ta płyta polecana jest zwłaszcza do blatów z nogą, choć blaty podwieszane również można z niej wykonać.

Coraz modniejsze stają się także blaty z widoczną konstrukcją metalową i cienkimi płytkami na wierzchu. To lekka i niezwykle modna konstrukcja, która pasuje zwłaszcza do loftowej łazienki i łazienki utrzymanej w minimalistycznym stylu. Aby osiągnąć taki efekt musisz wybrać płytkę o niewielkiej grubości 6 mm i dużym formacie, na przykład Calacatta Gold Poler od Cerrad lub Torano White od Tubądzin. Pamiętaj, aby krawędzie płytki sfazować pod kątem 45 stopni – to doda jej lekkości a całość zyska elegancką estetykę.

Meble z płytek

Fronty meblowe z kamienia i płytek to wcale nie fantastyka. Choć przyznać trzeba, że rozwiązanie jest fantastyczne. Na targach meblowych w Mediolanie już od kilku lat pojawiają się meble, w których zamiast tradycyjnego forniru, drewna czy okleiny, na frontach drzwi i szuflad pojawiają się właśnie płytki.

Ten silny trend pojawił się wraz z wyprodukowaniem płytek wielkoformatowych, aby fronty mogły być jednolite i harmonijne z całym wnętrzem. Co ciekawe, rozwiązanie przyjęło się nie tylko w meblach łazienkowych, ale także w meblach kuchennych i meblach do salonu. Znakomita kolekcja Macieja Zienia dla marki Tubądzin – płytki Black Pulpis zastosowane zostały zarówno na blacie kuchennym, jak i na frontach nowoczesnych szafek kuchennych.

Wiele osób miało wątpliwości czy same szafki i zawiasy wytrzymają takie obciążenie płytkami gresowymi. Nie każda płytka nadaje się na front szafki. Aby zrealizować marzenie o takich meblach należy wybrać odpowiedni materiał – płytki muszą mieć 6 mm grubości, lub nawet mniej. Bywają spieki kwarcowe – specjalny rodzaj płytek wielkoformatowych, o grubości zaledwie 3,5 mm!

Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko trwałość i łatwe czyszczenie, ale przede wszystkim spektakularny efekt. Dzięki płytkom na frontach możesz sprawić, że szafki niemal znikną wtopione w ścianę, lub wręcz przeciwnie – kontrastowym kolorem podkreślisz ich obecność. Do szafek z frontami z płytek polecamy systemy push-to-open, czyli otwieranie na dotyk. Brak uchwytów jeszcze bardziej podkreśli piękno płytek.

Umywalka z płytek – jednolity zlew z blatem

Jeśli ktoś pomyślał, że to już wszystko, co można uzyskać z płytek, to jest w błędzie. Wraz ze wzrostem zainteresowania płytkami wielkoformatowymi na rynku pojawiły się umywalki z blatem wykonane w całości z płytek. I choć to rozwiązanie dość geometryczne i surowe w formie, to cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie do wnętrz total-look, gdzie ściany, podłogi i umywalka są wyłożone tym samym materiałem.

Można powiedzieć, że umywalka z płytek to coś w rodzaju umywalki wpuszczanej w blat. Z tą różnicą, że prostokątna misa umywalki nie jest tu biała i ceramiczna, lecz wykonana z tego samego materiału.

Ciekawym rozwiązaniem są także stojące umywalki z płytek. Można je łatwo wykonać samemu montując umywalkę wpuszczaną z blat i osadzając ją na metalowej konstrukcji, którą potem okleja się płytkami. Na tej samej zasadzie co opisany przez nas proces budowy blatu łazienkowego.

Inne wykorzystanie płytek ceramicznych:

– blat łazienkowy z płytek

– blat kuchenny z płytek

– fronty szafek

– obudowa kominka

– blat stołu na taras

– szafka pod umywalkę

– siedzisko pod prysznic

– półki pod prysznicem