Czerwona cegła to hit aranżacji wnętrz – nie przemija od dobrych kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, aby jej popularność malała. Wręcz przeciwnie. Nasi Klienci coraz chętniej sięgają po ten rodzaj wykończenia, a ściana z cegieł pojawia się już nie tylko we wnętrzach w stylu loftowym, lecz także skandynawskim, rustykalnym, boho i wielu innych. Dziś chcemy przedstawić Wam najbardziej oryginalne spośród dostępnych na rynku materiałów ceglanych – płytki z cegieł rozbiórkowych. Zapraszamy do świata cegieł z historią!

Stara ściana z cegły – autentyczna, oryginalna, niepowtarzalna

Cegła to materiał stosowany od tysiącleci w architekturze. Przez wieki traktowana była jako doskonały materiał budowlany – wytrzymała, naturalna, stosunkowo łatwa w wytworzeniu, o doskonałych właściwościach termicznych, akustycznych i konstrukcyjnych. Dziś cegła to modny i pożądany materiał wykończeniowy wnętrz. Jest na tyle uniwersalna, aby pasować do każdego aranżacji, i na tyle unikatowa, aby każdemu pomieszczeniu dodać autentyczności i charakteru.

Wraz ze wzrostem mody na czerwone cegły na ścianę, na rynku zaczęły pojawiać się płytki imitujące cegłę. Loftowy apartament, rustykalna kuchnia, industrialna łazienka – kto może sobie wyobrazić takie wnętrze bez cegły na ścianie? O płytkach imitujących cegłę napisaliśmy obszerny poradnik i znajdziecie go TU.

Dziś klienci poszukują cegieł, które byłyby nie tylko piękne, ale miały także „to coś”. Modne hotele, stylowe restauracje i osoby, które chcą oryginalnie urządzić wnętrze, znajdują odpowiedź na swoje potrzeby i wybierają cegły marki Stare Cegły.

Ściana ze starej cegły – hit aranżacji 2021

Stare Cegły to marka, której nazwa mówi sama za siebie – ich oferta obejmuje płytki ze starych cegieł. A konkretnie płytki produkowane z oryginalnych XIX-wiecznych cegieł rozbiórkowych. Podczas pozyskiwania materiałów nie dochodzi do aktów wandalizmu – materiał pochodzi z certyfikowanych rozbiórek dawnych młynów, spichlerzy, budynków gospodarczych i innych przeznaczonych do rozbiórki obiektów.

To cegły, które nie mają sobie równych. Są autentyczne, mają nierówną strukturę, często widać na nich ślady po poprzednim „życiu” – delikatne odpryski, ślady zaprawy, różnice tonalne pomiędzy jedną cegłą a drugą. Ręczne formowanie sprawia, że każdy element jest niepowtarzalny. Ściana z cegieł tworzy spektakularny i różnorodny efekt wizualny o ponadczasowym charakterze. Z jednej strony cegły nadają wnętrzom surowego charakteru, a z drugiej – przytulnego ciepła. Stare czerwone cegły na ścianie to najpopularniejszy wariant, po który chętnie sięgają projektanci wnętrz hoteli, restauracji, biur i domów mieszkalnych.

Taka historyczna cegła doskonale prezentuje się na ścianie w pokoju, salonie, sypialni, a nawet w kuchni i w łazience. Loft, vintage, boho, rustykalizm – te style uwielbiają cegły na ścianie.

Płytki Historic Line. Cegła na ścianie – inspiracje

Płytki z serii Historic Line to cegły, które niejedno już widziały i zaklęta jest w nich cząstka historii. To płytki tworzone przez cięcie oryginalnej cegły rozbiórkowej. Stare cegły odzyskiwane z budynków poddanych rozbiórce są znacznie lepszej jakości – bardziej odporne na wilgoć, trwalsze na uszkodzenia, niż cegły dekoracyjne produkowane dzięki dzisiejszym, nowoczesnym technologiom.

Płytki cięte są znacznie lżejsze niż pełna cegła, dzięki czemu można ułożyć je tak, jak zwykłe płytki ceramiczne. Wystarczy, że zastosować dedykowany pakiet montażowy – odpowiedni grunt, klej, impregnat do cegły i fugę dekoracyjną. Nie zajmują więcej miejsca niż zwykła płytka.

Płytki z serii Historic Line mają kilka wariantów kolorystycznych, spośród których łatwo wybrać ten, który najbardziej pasuje nam do wnętrza.

Lico klasyczne –płytki z oryginalnych XIX-wiecznych cegieł. Czerwone cegły na ścianę to absolutny bestseller i najchętniej wybierany sposób na aranżację kuchni i salonu.

 

 

 

 

Lico toruńskie – płytki cięte z oryginalnych cegieł z toruńskich historycznych obiektów. Są nieco jaśniejsze niż lico klasyczne, choć nadal jest to cegła czerwona. Różnią się od linii klasycznej także sposobem wykończenia krawędzi oraz inną fakturą powierzchni. Lico toruńskie zostało nagrodzone znakiem Made in Toruń – znakiem przyznawanym przez Prezydenta Miasta za najwyższą jakość, wiarygodność i pochodzenie. 

Lico pomorskie – nowość w ofercie. To także płytki pochodzące ze starych cegieł, tworzące efekt starego muru. Mają charakterystyczne ciemniejsze kolory z czarnymi wstawkami i nierównymi krawędziami.

W ofercie marki znajdują się także płytki stylizowane na stare cegły i są to kolekcje Brześć Litewski oraz Lico Kujawskie Toskańskie.

Wykonanie ściany z cegły

Jak zrobić ścianę z cegły w mieszkaniu? Jak najszybciej! To najgorętszy trend wnętrzarski ostatnich miesięcy. Ściana ze starej cegły, to coś, na co warto postawić remontując i wyposażając mieszkanie lub dom. Pamiętaj, aby po ułożeniu zaimpregnować cegłę, aby służyła Ci długie lata.

– ściana z cegły w kuchni

Najchętniej cegła w kuchni układana jest na ścianie w pasie pomiędzy blatem kuchennym a szafkami, ale coraz częściej układa się ją także na ścianie akcentowej, łączącej ją z salonem lub jadalnią. Czerwona cegła w kuchni to rozwiązanie do kuchni loftowej, rustykalnej, tradycyjnej i nowoczesnej. W zależności od tego, z czym cegłę połączysz, taki efekt uzyskasz. Z czarnymi szafkami kuchennymi cegła na ścianie da Ci kuchnię nowoczesną i modną. Płytki drewnoopodobne w połączeniu z cegłą na ścianie zaowocują kuchnią rustykalną. Natomiast aby uzyskać kuchnię w stylu loft, połącz cegły na ścianie w kuchni z płytkami imitującymi beton. Tradycyjna i stylowa kuchnia to połączenie białych lub kremowych frontów szafek, pastelowych odcieni i starej cegły na ścianie.

– ściana z cegły w sypialni

Sypialnia to miejsce szczególne, w którym pragniesz spokoju i przytulności. Stara cegła na ścianie za łóżkiem, to doskonały sposób na ocieplenie wnętrza – zarówno wizualne, jak i termiczne. Cegła ma doskonałe właściwości izolacyjne – w zimie utrzyma ciepło we wnętrzu, a w lecie da przyjemny chłód.

– ściana z cegły w salonie

Dzięki nierównej strukturze i matowemu wykończeniu stara cegła pięknie załamuje światło. Warto dobrze zaprojektować oświetlenie cegły na ścianie, aby wydobyć jej charakter i efekt 3D. Cegły na ścianie w pokoju zasługują na punktowe lampy dające kierunkowe i mocno skupione światło. Na cegle powstaną wyraźne jasne snopy światła w ciekawych kształtach. Sam zobaczysz jak odmieni się  Twój salon! 

– ściana z cegły w łazience

Łazienka z cegłą to marzenie wielu osób. Nic dziwnego – pięknie odbija światło, tworzy trójwymiarową dekorację i jest niezwykle stylowa. Można zestawić ją z gładkimi białymi płytkami, płytkami drewnopodobnymi, z betonem i elementami miedzianymi czy chromowaną armaturą.

Łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Dlatego po ułożeniu należy ją zaimpregnować specjalnym preparatem, który uchroni ją przed wilgocią i zabrudzeniami. Jednak mimo impregnacji płytki ze starej cegły nadają się tylko na ściany, które nie mają bezpośredniej styczności z wodą – nie mogą być stosowane na przykład we wnętrzu kabiny prysznicowej.

Układanie cegieł na ścianie – montaż cegieł

Układanie cegieł na ścianie nie różni się zasadniczo od sposobu, w jaki trzeba układać kamień dekoracyjny. Są do tego przeznaczone odpowiednie kleje i fugi, a także produkty zabezpieczające ceglaną ścianę przed wilgocią i zabrudzeniami.

– grunt to grunt

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy ścianę dokładnie zagruntować. W efekcie klej będzie lepiej trzymał, a cegły nie poodpadają z czasem.

– z góry na dół

Pamiętaj, aby układanie płytek z cegły rozpoczynać od góry do dołu, czyli od sufitu w stronę podłogi, odwrotnie niż przy montażu płytek ceramicznych.

– trzymaj poziom

Wyznacz linie poziome, według których będziesz układać cegły. Sprawdź jaką wysokość mają Twoje cegły i przyjmij ich średnią wartość. Dodaj wysokość fugi, i co tyle wyrysuj na ścianie poziome linie.

 – szpachla i klej

Klej nakładaj wyłącznie na spodnią część cegły, najlepiej szpachelką, na grubość około 2-3 mm. Przyłóż cegłę do ściany, dociśnij i poruszaj nią delikatnie w górę i w dół, aby klej dobrze się rozprowadził, a cegła równo się ułożyła.

– fuga i ostateczne wykończenie

Po całkowitym związaniu kleju możesz przystąpić do fugowania. Jeśli ściana z cegły jest wewnątrz, możesz wypełnić szczeliny między cegłami do połowy grubości. Jeśli fugujesz ścianę na zewnątrz, fuga musi dochodzić do granicy lica cegły, aby woda deszczowa nie gromadziła się na elementach wystających i nie wypłukiwała fugi.

Fugowanie zacznij od szczelin poziomych od góry do dołu, po ich wykończeniu możesz wypełnić fugi pionowe. Pamiętaj, aby fuga miała odpowiednią gęstość, ponieważ zbyt rzadka fuga spłynie po cegłach.

Do fugowania potrzebne będą Ci narzędzia – fugownica, wąska i długa szpachelka do fugowania oraz szczotka lub pędzel. To ostatnie narzędzie służy do nadania odpowiednio chropowatej struktury fudze. Do estetyki starych cegieł nie pasuje gładko wykończona fuga.

– impregnacja na lata

Po wyschnięciu zaprawy i fug ścianę z cegieł zabezpiecz, nakładając na nią impregnat przeznaczony do tego rodzaju materiału. Dzięki niemu Twoja ściana będzie dłużej cieszyć oko.

Płytki ze starych cegieł – zalety:

– autentyczny wygląd

– historyczny rodowód

– łatwy montaż

– naturalne i przyjazne środowisku

– doskonała izolacja termiczna

– izolacja akustyczna

Jeśli masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami. Zainspiruj się starymi cegłami z historią i wykreuj własne zachwycające ceglane aranżacje!