Wszystko zaczyna się od projektów. Często bywa tak, że to co w naszej głowie prezentuje się jako całkiem ciekawy pomysł na kuchnię, w rzeczywistości okazuje się nienajlepszym rozwiązaniem funkcjonalnym, albo co gorsze, wizualnym. Warto więc zadbać o pomoc architekta wnętrz, który nie tylko zwizualizuje nasze pomysły, ale jeszcze doradzi i podsunie inne rozwiązania. Kiedy mniej lub więcej wiemy, jak powinno wyglądać nasze gniazdko czas zacząć remont. Prace budowlane powinny rozpocząć się od tych cięższego kalibru jak np. remont instalacji, rozbiórka ścian, zmiana tynków czy … wymiana okien.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie okna wybrać i kiedy jest najlepszy moment na ich montaż lub wymianę? Przeczytaj kolejną część cyklu „Budowa domu krok po kroku”.

Okno na świat

Po wstępnych projektach pomieszczeń wiadomo już jaki styl i jaką kolorystykę będą miały wnętrza i to determinuje wybór koloru i stylu okien. W tym temacie jest w czym wybierać. Barwa może być jednolita lub różna wewnątrz i na zewnątrz, możemy mieć szprosy na szybach lub nie. Wszystko zależy od efektu jaki finalnie chcemy uzyskać. Wnętrza nowoczesne lubią okna w ciemnej kolorystyce. Z kolei do niektórych klasycznych pomieszczeń pasuje drewnopodobne wykończenie. Domy urządzone w stylu loftowym aż proszą się o duże okna w stalowych ramach, im bardziej industrialnie tym lepiej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien?

Parametry okna

Podczas wyboru odpowiednich okien należy zwrócić uwagę na dwa parametry mające wpływ na ich funkcjonalność – współczynnik przenikania ciepła (U) i współczynnik przepuszczalności energii cieplnej (g). Z pomocą pierwszego określa się tzw. stratę ciepła, im niższa wartość tego wskaźnika, tym mniej ciepła traci dom poprzez okna. Drugi oznacza przepuszczalność energii słonecznej, im jest wyższy tym więcej promieniowania słonecznego dociera do wnętrza domu. Co z kolei powoduje, że pomieszczenia nagrzewają się z zewnątrz. Od wyboru właściwej stolarki okiennej zależeć będą w przyszłości koszty ogrzewania domu.

Rolety i moskitiery

Ze względów praktycznych warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych i moskitier. Jest to oczywiście dodatkowy koszt, ale może znacząco wpłynąć na funkcjonalność. Jeśli nasza sypialnia jest zlokalizowana w kierunku południowym lub wschodnim, założenie rolet zewnętrznych wydaje się bardzo rozsądnym pomysłem. Szczególnie jeśli nie jesteśmy rannymi ptaszkami i pierwsze promienie słońca o 5 rano nie działają na nas motywująco. Podobnie sytuacja wygląda z moskitierą. Jeśli okno tarasowe będzie większość letniego czasu otwarte dobrze jest się zabezpieczyć przez ewentualnym nalotem bzyczących gości.

Dodatkowo należy zauważyć, że rolety zewnętrzne chronią nie tylko przed słońcem. Mają one bardzo duży wpływ na ograniczenie przenikania zimna, a co za tym idzie w domu jest cieplej.

Bezpieczeństwo

Dla rodziców tych niesfornych i tych trochę grzeczniejszych pociech najważniejszą sprawą będzie bezpieczeństwo. W trosce o nasz święty spokój warto pomyśleć o oknach w pokoju dziecięcym. Można zamontować okna zamykane na klucz od wewnątrz lub okna z dolną częścią nieotwieraną.

Okna nieotwierane

Ciekawym rozwiązaniem są okna typu fix czyli nieotwierane. Takie wyjście świetnie sprawdzi się w przypadku dużych okien tarasowych, do których dostęp jest z dwóch stron. Nieotwierane okna nie tylko dobrze wyglądają, ale również mniej kosztują. Jeśli mówimy już o oknach tarasowych to warto wspomnieć o systemach otwierania. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się system HST, dzięki któremu otwieranie dużego, masywnego okna jest lekkie i łatwe.

Wielkość ma znaczenie

Wbrew pozorom wielkość w tym wypadku ma znaczenie kluczowe. Jeśli zaplanowaliśmy remont generalny, warto zastanowić się czy okno kuchenne powinno być może nieco większe lub mniejsze. Ewentualnie czy salon jest wystarczająco dobrze doświetlony, a powiększenie lub zmiana kształtu okna tarasowego poprawi wygląd pomieszczenia. To jest właściwy moment na takie decyzje.

Pamiętajmy jednak, że zmiana wielkości otworów okiennych może się wiązać z uzyskaniem określonych pozwoleń. W sytuacji, gdy tylko dostosowujemy miejsce, w którym ma się znaleźć okno, do jego nowych wymiarów, nie ma mowy o dodatkowej dokumentacji. Ale inaczej przedstawia się sprawa, kiedy chcemy wyburzyć ścianę, by wstawić nowe okno lub zamurować już istniejące. Wtedy konieczne będzie dokonanie zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych i załączenie stosownych rzutów, najlepiej wykonanych pod okiem architekta. Takiego zgłoszenia wymagają również wszelkie roboty budowlane wykonywane w budynkach objętych nadzorem konserwatora zabytków. Zmiana wyglądu okien w starej kamienicy może wpływać na jej wygląd zewnętrzny i nasza samowolka w tym temacie mogłaby zamienić piękny budynek w bliżej nieokreśloną, kiczowatą formę. A tego byśmy nie chcieli. Warto więc, szczególnie w przypadku zabytkowych kamienic i dworków, zapytać o zdanie konserwatora.

Kiedy wymieniać okna

Stare porzekadło mówi, że „wszystko w swoim czasie”, to dotyczy również okien. Warto tak dostosować harmonogram prac remontowych, by podczas ich wymiany spełnione zostały dwa warunki.

Po pierwsze, pogoda. Okna dobrze jest wymieniać, gdy nie ma ekstremalnych temperatur, czyli mroźna zima i gorące lato to nienajlepszy czas na tego typu rewolucje. Optymalna temperatura powietrza na zewnątrz powinna wynosić nie mniej niż 10 stopni. Wynika to przede wszystkim z właściwości materiału z jakiego wykonane są okna. Obecnie w większości montujemy okna z PCV a ten surowiec nie lubi ani drastycznego mrozu ani ciężkich upałów. Ujemna temperatura powoduje skurczenie PCV i przy montażu poniżej 10 stopni po pół roku materiał ramy może zmienić kształt. Podobnie sytuacja wygląda w lecie. Na skutek gorąca okna mogłyby się wypaczyć.

Po drugie, odpowiedni czas. Nie da się wymienić okien nie robiąc bałaganu. Nawet jeśli zamieniamy tylko stare okna na nowe, to ściany czy podłoga mogą podczas całej operacji znacząco ucierpieć. Jeżeli natomiast zaplanowaliśmy zmianę wielkości otworów okiennych musimy się przygotować na drobną demolkę. Dlatego należy uwzględnić to podczas ustalania kolejności prac remontowych. Szkoda byłoby uszkodzić nową, drewnianą podłogę czy zniszczyć świeżą, śnieżnobiałą elewację.

Po prostu okno

Z pozoru rzecz zupełnie nieistotna jednak w praktyce podstawa naszego domu. Dobre okna będą miały wpływ na funkcjonalność i estetykę. I chociaż często ukryte za firanką czy roletą, będziemy z nich korzystać praktycznie cały czas. Dlatego decyzja o wyborze właściwych okien powinna być dobrze przemyślana nie tylko pod względem praktycznym.