nowoczesny salon w naturalnychkolorach

Rzecz z pozoru prosta czasem przysparza najwięcej kłopotów. Ściany, bo o nich mowa, kryją w sobie wiele interesujących i potrzebnych elementów. Na etapie budowy czy remontu warto dobrze przemyśleć nie tylko ich lokalizację, ale również zawartość i wygląd. Sprawdźmy, co powinno znaleźć się w ścianie i jak ją wykończyć, by stworzyć ciekawe i funkcjonalne wnętrze.

Rury, przewody i instalacje – co kryje się w ścianie

Mówi się, że dom powinien być zarówno praktyczny jak i estetyczny. Dotyczy to jego zewnętrznej części, czyli dachu i elewacji. Ale przede wszystkim piękno i funkcjonalność powinny królować we wnętrzach. Dobrze przemyślany rozkład pomieszczeń to pierwszy krok do idealnego domu. Konstrukcja budynku często narzuca rozmieszczenie ścian nośnych i to one nadają ogólny kształt całości. Natomiast podział powierzchni za pomocą ścian działowych zależy właściwie wyłącznie od inwencji twórczej projektanta. Powiększenie łazienki czy otwarcie kuchni na salon to nie problem, jeśli dzieli je cienka ściana działowa. Oczywiście, nie ma rzeczy niemożliwych i jeśli chcemy przesunąć lub wyburzyć ścianę nośną to nie jest to zadanie niewykonalne. W takim przypadku trzeba wcześniej skonsultować się z architektem i konstruktorem, którzy określą czy i jak należy wyburzyć ścianę, by nie naruszyć konstrukcji budynku.

Salon z miętową ścianą
Miętowe ściany w mieszkaniu (fot. Dekoral)

Instalacja elektryczna

Cała instalacja powinna być wykonywana przez wykwalifikowanych elektryków, ale to do nas należy decyzja, gdzie i jakie punkty świetlne czy kontakty powinny się znaleźć. A ze względów praktycznych dobrze jest gruntownie przemyśleć te ustalenia. Lampy, kinkiety i taśmy LED to punkty oświetleniowe, które w każdym pomieszczeniu pełnią różne funkcje. Cała sieć kontaktów pozwoli nam podłączyć w domu wszystkie potrzebne sprzęty. Warto więc zawczasu przewidzieć ich lokalizację. Pralka, suszarka, lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa czy piekarnik to tylko niektóre z nich. Zanim podejmiemy decyzję o ilości i umiejscowieniu kontaktów zróbmy listę wszystkich urządzeń i przypiszmy je do konkretnych pomieszczeń. To pomoże nam w określeniu potrzebnych puszek w ścianach oraz miejsca na przewody.

Ciekawym rozwiązaniem są ukryte w ścianie rynny, w których biegną kable. Taka metoda prowadzenia przewodów sprawdza się w przypadku ścian TV i domowego biura z miejscem na komputer. Jeżeli planujemy powieszenie na ścianie telewizora, ale przeszkadzają nam zwisające kable najprościej będzie ukryć je właśnie wewnątrz ściany.

Na etapie budowy warto zastanowić się też nad koniecznością montażu instalacji alarmowej w budynku. Jeśli planujemy w domu alarm zaopatrzony w różnego rodzaju czujniki konieczne będzie rozprowadzenie dodatkowej instalacji.

Instalacja wodna i gazowa

Prąd to nie wszystko, nasz dom potrzebuje jeszcze wody i gazu. Choć w przypadku tego drugiego zdarza się coraz częściej rezygnować z przyłączy gazowych. Kuchenki gazowe powoli odchodzą już w zapomnienie, a ogrzewanie wody i domu za pomocą gazu zastępowane bywa elektrycznym, olejowym czy pompą ciepła. Jednak nie zawsze.  Dlatego zanim przystąpimy do demontażu ścian sprawdźmy, którędy biegną rury doprowadzające gaz i wodę.

Wentylacja

W pomieszczeniach, w których panuje wilgoć lub znajdują się w nich piece gazowe konieczne jest wykonanie wentylacji. Kratki wentylacyjne powinny być zamontowane w ścianie, nie niżej niż 15 cm od sufitu. To na tej wysokości zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Dobrze też, by wywiew znajdował się możliwie jak najdalej od drzwi wejściowych do pomieszczenia. Taka lokalizacja zapewni lepszą cyrkulację powietrza w kuchni czy łazience.

Salon w stylu boho z niebieską ścianą
Farba na ścianę do salonu Dekoral (fot. Dekoral)

Tynki czy regipsy – z czego zbudowana jest ściana

Pytanie o to, co jest lepsze tynk czy płyta gips-karton często pojawia się podczas wykańczania ścian wewnętrznych. Te dwie najczęściej stosowane metody mają zarówno wady, jak i zalety.

Tynki wewnętrzne cechują się dużą wytrzymałością, a przede wszystkim zapewniają dobrą izolację akustyczną. Ściany wykończone tynkiem mają bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej, co wpływa na zmniejszenie strat ciepła zimą i zachowanie chłodu latem. Dodatkowo, ściany tynkowe regulują wilgoć w pomieszczeniu, zapewniając tym samym lepszy mikroklimat. Do wyboru mamy tynki gipsowe, wapienne lub cementowo wapienne. W zależności od rodzaju podłoża, sposobu wykończenia ściany i przeznaczenia pomieszczenia można wybrać odpowiedni tynk. Nakładanie tynku to jednak dosyć pracochłonna metoda wykańczania ścian. Jeżeli planujemy takie rozwiązanie w naszym domu powinniśmy przewidzieć w harmonogramie budowy czas na nakładanie i wysychanie tynków wewnętrznych, ponieważ może to zająć nawet około miesiąca.

Płyty gipsowo-kartonowe, nazywane potocznie regipsami, w porównaniu do klasycznych tynków są o wiele szybsze w montażu i zapewniają właściwie natychmiastowy efekt. Zdecydowaną zaletą płyt g-k jest ich cena. To o wiele tańsze rozwiązanie niż tynk wewnętrzny nie tylko ze względu na koszty materiałów, ale również z uwagi na cenę montażu. Domorośli specjaliści od remontów z łatwością poradzą sobie z położeniem ściany z regipsów, co w przeciwieństwie do tynków nie zawsze jest takie proste. W drugim przypadku potrzebna będzie z reguły wykwalifikowana ekipa budowlana ze specjalistycznym sprzętem. Niestety w porównaniu ze ścianą tynkową, płyta gips-karton jest mniej wytrzymała na uszkodzenia i w przypadku większych dziur czy pęknięć może zajść konieczność wymiany całej płyty. Nie ma również tak dobrych właściwości akustycznych i termicznych jak tynk.

Budowa ściany Tv z regipsów, porównanie przed i po
Budowa ściany TV z profili i płyt g-k (fot. Małgorzata Binkowska-Mally)

Farby, tapety i cegła – co na ścianę w pokoju

Odpowiednio zaaranżowana ściana może stanowić idealną bazę dla pozostałych dodatków lub nawet stanowić motyw przewodni całej aranżacji.  

Farba

Malowanie pomieszczeń to najstarsza metoda wykończenia wnętrz. Przez lata zmieniały się trendy odnośnie kolorów czy nawet motywów pojawiających się na ścianach domów i mieszkań. Jednak niezmiennie farba pozostawała najczęściej wybieranym sposobem ozdabiania powierzchni ściany. Obecnie szeroka gama kolorów dostępnych na rynku farb do wnętrz pozwala dobrać pożądaną barwę do praktycznie każdego wnętrza. A jeżeli nie znajdziemy wymarzonego odcienia wśród gotowych produktów, możemy skorzystać z farb z mieszalnika. W ofertach producentów pojawiają się nie tylko uniwersalne farby do salonu czy sypialni, ale również specjalistyczne farby do kuchni i łazienki, przeznaczone do ścian narażonych na wilgoć czy zabrudzenia.

Malowanie to jednocześnie najprostszy sposób na ścianę. Wystarczy zaopatrzyć się w akcesoria malarskie , odpowiednio przygotować podłoże i przy niewielkim nakładzie pracy możemy cieszyć się wyjątkowym wnętrzem.

Rynek farb oferuje różnorodne produkty o rozmaitych właściwościach. Jeżeli zastanawiasz się, która farba będzie najlepsza do Twojego domu przeczytaj „Porównanie farb do ścian – farba lateksowa, akrylowa, ceramiczna czy hybrydowa?”.

Granatowa ściana w salonie, rower
Farba do ścian (fot. Beckers)

Tapeta

Znane wszystkim z lat 80 tapety wszechobecne w tym czasie we wszystkich domach dawno zniknęły ze sklepów i ścian. Dzisiejsze tapety mogą poszczycić się nie tylko bogactwem wzorów i faktur, ale również trwałością. Nowatorskim rozwiązaniem w tym segmencie produktów są tapety do łazienki, które cechują się dużą odpornością na działanie wilgoci.

Łazienka z tapetą na ścianie, wanna, umywalka, owalne lustro
Łazienka z tapetą (fot Viverto.pl)
Salon w stylu klasycznym z tapetą na ścianie
Tapeta w salonie (fot. Rasch)

Bardzo chętnie sięgamy po tapety w pokojach dziecięcych. Ciekawe wzory i barwna kolorystyka pozwalają na stworzenie wymarzonego pokoju zarówno dla przedszkolaka jak i nastolatka.

Efekty dekoracyjne

To świetny pomysł dla poszukujących mocnych akcentów we wnętrzach. Marmur, beton czy efekt zmiętego papieru – to tylko niektóre z propozycji na niezwykłą ścianę w salonie bądź sypialni. Wszędzie tam, gdzie wykorzystanie naturalnych materiałów jest niemożliwe lub zbyt kosztowne warto sięgnąć po farby i tynki dekoracyjne. Efekty specjalne na ścianach pasują nie tylko do aranżacji loftowych i minimalistycznych. Kamienne imitacje sprawdzą się również w domach w stylu klasycznym.

Sypialnie z duzym łózkiem w stylu loftowym, efekty dekoracyjne na ścianach
Ściana z efektem betonu (fot. Magnat)

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Efekty dekoracyjne na ścianę”.

Cegła

Wnętrza nowoczesne i industrialne uwielbiają surowe materiały. W tych miejscach nie tylko sprawdzi się beton czy szkło, ale również cegła. Ceglana ściana pasuje również do stylizowanych na stare pomieszczeń użytkowych takich, jak restauracje czy lokale usługowe. W domach chętnie korzystamy z cegły w salonach, sypialniach i przedpokojach. Ciepły odcień ściany z cegły doskonale komponuje się z bielą, czernią i szarością. Dodatkowo nierówna struktura ściany z cegły  tworzy ciekawy kontrast z gładką ścianą wykonaną z płyty gips-karton. Położenie cegły klinkierowej należy do czasochłonnych i wymagających precyzji zadań, ale warto poświęcić mu trochę uwagi i czasu, bo efekt może być oszałamiający.

Budowanie ściany z cegły klinkierowej, porównanie przed i po
Ściana z cegły klinkierowej (fot. Małgorzata Binkowska-Mally)

Panele przestrzenne 3D

Ciekawe rozwiązanie, które można wykorzystać do pokrycia całej ściany lub jej części. Panel trójwymiarowy może być wykonany z gipsu, drewna, betonu lub pianki poliuretanowej. Te ostatnie cechują się dużymi właściwościami dźwiękochłonnymi, a ich miękka struktura i ciekawa kolorystyka sprawia, że idealnie nadają się do pokoi dziecięcych.

Płytki ceramiczne – co na ścianę w kuchni i łazience

Łazienka i kuchnia to miejsca szczególnie wymagające głównie ze względu na wilgotność, ciepło i możliwość bezpośredniego kontaktu z wodą. Najczęściej stosowaną okładziną ścian w tych pomieszczeniach są właśnie płytki ceramiczne. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę, a bogaty wybór wzorów i kolorów płytek pozwala zrealizować najbardziej niesamowite projekty.

łazienka z wanną, na ścianach czarny marmur
Płytki czarny marmur (fot. Viverto.pl)

Niezwykle popularne w ostatnim czasie płytki imitujące naturalne materiały takie, jak marmur czy drewno stały się idealnym rozwiązaniem problemu użycia tych surowców w miejscach narażonych na kontakt z wodą. Płytki imitujące marmur doskonale odwzorowują oryginalne wzory tego naturalnego kamienia do złudzenia przypominając oryginał. Marmurowe płytki wielkoformatowe pozwalają osiągnąć efekt gładkiej ściany bez łączeń fug, zachowując tym samym ciągłość motywu. Płytki drewnopodobne, dokładnie jak drewno, wizualnie ocieplą wnętrze i nadadzą mu przyjemnego klimatu. Staranność wykonania kafelków imitujących drewno sprawia, że chwilami ciężko odróżnić płytkę od oryginalnej deski. Wszystko to za sprawą faktury, która naśladuje prawdziwy rysunek drewna.

lazienka z drewnem, beżowe płytki, wanna wolnostojąca
Płytki drewnopodobne w łazience (fot. Viverto.pl)

Jeżeli zamarzyła się nam loftowa łazienka z charakterem warto sięgnąć po płytki imitujące metal. Te niezwykłe kafelki o ciepłych odcieniach bezkonkurencyjnie naśladują stal kortenowską. Metalowe płytki w kolorach brązu, zieleni czy granatu z widocznymi śladami rdzy wprowadzą w łazience czy kuchni industrialny klimat.

Łazienka z płytkami imitujacymi metal, umywalka wolnostojąca
Metalowe ściany w łazience (fot. Viverto.pl)

Metalowe ściany w łazience (fot. Viverto.pl)

Dla miłośników aranżacji w stylu skandynawskim ciekawą propozycją będą płytki patchworkowe, które w połączeniu z drewnem lub klasyczną bielą wypadają naprawdę zjawiskowo. 

To tylko niektóre z propozycji rozwiązań na ścianę w kuchni i łazience. Asortyment w tej kategorii jest bardzo szeroki, a producenci co chwilę prześcigają się proponując nowe produkty. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie są najnowsze trendy w aranżacji łazienek przeczytaj „Modne łazienki 2022” i poznaj sposób na nowoczesną łazienkę.

Ściana wewnętrzna – łączy i dzieli

Ściany w domu mają za zadanie podzielić przestrzeń tak, by była ona możliwie jak najbardziej funkcjonalna. Jeżeli nie potrzebujemy dużej sypialni możemy przy pomocy ściany wydzielić z niej garderobę. Jeśli natomiast mamy małą kuchnię otwarcie jej na salon lub przedpokój doda całości przestrzeni.

Pamiętajmy jednak, że dom powinien tworzyć spójną całość. Wygląd ścian w całym budynku nie musi być taki sam. Powinien jednak do siebie nawiązywać. Efekty dekoracyjne mogą być powtórzone w kilku pomieszczeniach w różnej formie tak, by została zachowana jednolita stylistyka wnętrza. Marmury w salonie niekoniecznie pasują do loftowego metalu w kuchni. A designerskie ściany TV z drewnianymi panelami 3D mogą kłócić się z klasyczną sztukaterią. W aranżacji domu najlepiej zachować umiar i rozsądek. Silne akcenty są ważne, bo to one nadają całości charakteru, ale warto pamiętać, że co za dużo to niezdrowo. Rozsiądźmy się więc spokojnie i zastanówmy, jak powinien wyglądać nasz idealny dom. Dobierzmy wygląd ścian wewnętrznych tak, aby wybrana przez nas stylistyka płynnie przechodziła z jednego pomieszczenia do drugiego, znajdując czasem odzwierciedlenie na ścianie.

Wszystko, czego potrzebujesz do wykończenia ścian w Twoim domu znajdziesz na Viverto.pl. A jeśli chcesz przyjrzeć się dokładnie produktom i aranżacjom, w których zostały użyte wejdź na nasz kanał Youtube i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.