Heksagon to harmonijny kształt, zaprojektowany przez samą Matkę Naturę. Przywodzi na myśli plastry miodu, może również kojarzyć się z ekskluzywnymi posadzkami i awangardowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi w nowoczesnych wnętrzach. Podpowiadamy, w jaki sposób płytki heksagonalne mogą urozmaicić Twój dom lub mieszkanie.

 

Aktualne trendy mocno inspirują się tym, co bliskie naturze, dlatego nic dziwnego, że kształt ten zainteresował również producentów płytek. Kafelki heksagonalne to wspaniała okazja, aby uruchomić wyobraźnię – dzięki nim możemy stworzyć patchworkową, geometryczną mozaikę na ścianie, optycznie powiększyć wnętrze lub połączyć z drewnem na podłodze, tworząc bardzo oryginalne zestawienie.

Kafelki heksagonalne to prawdziwy „must have” designerskich rozwiązań, który potrafi odmienić każde wnętrze. W kwestii wyboru rozmiaru i koloru płytek ogranicza nas jedynie wyobraźnia – możemy łączyć odcienie, faktury, które imitują płytki heksagon takie jak np. drewno i kamień, a także tworzyć dowolne kompozycje na ścianie bądź podłodze. Najczęściej wykorzystywane są w aranżacjach łazienki i kuchni, gdzie zastosowanie płytek ceramicznych to wygodne oraz często koniecznie rozwiązanie.

Płytki heksagon są równie łatwe do nakładania jak kwadratowa mozaika, posiadają specjalną siatkę, która ułatwia ich szybkie przytwierdzenie do wybranej powierzchni. Wykonane są z różnych materiałów, od ceramiki do szkła, mogą również imitować materiały naturalne takie jak kamień lub drewno. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć je ze sobą, tworząc kompozycję, która odpowiada naszej wizji. Przykładem takich kafelek heksagonalnych imitujących drewno jest np. płytka Podłogowa Hexagon Gamma Miel marki Vives.

 

Płytki heksagonalne – subtelny akcent lub motyw przewodni

 

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na jedno z rozwiązań i uczynić płytki heksagonalne głównym elementem dekoracyjnym wnętrza lub jedynie akcentem, który doda mu charakteru. Kafelki heksagonalne dostępne są w rożnych rozmiarach, dzięki czemu możemy stworzyć zarówno drobną mozaikę ścienną jak również kompozycję z dużych płytek heksagonalnych podłogowych.

Płytki heksagonalne sprawdzą się świetnie nie tylko na ścianie urządzanego wnętrza, ale również i na podłodze we wszystkich pomieszczeniach w domu. Położone na podłodze doskonale oddzielają pomieszczenia np. kuchnie od otwartej części jadalnej. W tym przypadku możemy połączyć kafelki heksagonalne z drewnianą podłogą, co daje bardzo modny i oryginalny efekt.Heksagonalne płytki to idealny wybór do łazienek, a dzięki ich zastosowaniu możemy ocieplić lub wizualnie powiększyć wnętrze. Zastosowane w kabinie prysznicowej stworzą na ścianie dekoracyjny wzór, który przełamie surowy klimat łazienki urządzonej np. w surowym stylu skandynawskim.

Jak połączyć kolory płytek heksagonalnych?

Kafelki heksagonalne dają nam szerokie możliwości aranżacyjne, sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w każdym stylu – zarówno rustykalnych, jak i skandynawskich, industrialnych czy nowoczesnych. Dla miłośników nowatorskiej formy i bardziej tradycyjnej kolorystyki marka Vives zaprojektowała wzór rustykalnej płytki heksagonalnej – HEXAGONO FINGAL – o wielokolorowym geometrycznym wzorze.

To połączenie kolorystyczne decyduje o tym, jaki klimat stworzą płytki heksagon w danym pomieszczeniu. Osoby ceniące klasykę mogą zdecydować się na tradycyjną, dwukolorową szachownicę oraz eksperymentować jedynie z kolorami zamiast czerni i bieli.

Z powodzeniem możemy z kafelków heksagonalnych stworzyć kompozycję jednokolorową, w której wyróżniać się będą jedynie pojedyncze płytki w innym, kontrastowym kolorze. Wykorzystując płytki heksagonalne, stworzymy tym samym efektowną, geometryczną dekorację ścienną, nie wymagającą dodatkowych ozdobników. Interesującym przykładem połączenia heksagonalnej formy i odważnej, gradientowej kolorystyki jest płytka podłogowa Cloud Brown Heksagon renomowanej marki Paradyż.

Połączenie płytek heksagonalnych w różnych odcieniach tego samego koloru, zwłaszcza tych składających się z trzech rombów, które w zestawieniu tworzą efekt trójwymiarowości, optycznie powiększy małe wnętrze. Możemy tutaj eksperymentować z kafelkami heksagonalnymi w różnych odcieniach, układając je od najjaśniejszych do najciemniejszych, tworząc modny efekt ombre.