Kolor ma ogromną siłę i decydujący głos w kwestii wystroju urządzanego wnętrza. Odpowiedni dobór koloru farb na ścianę może pomóc skorygować proporcje danego pomieszczenia, rozjaśnić lub przyciemnić przestrzeń, a także wpływać na stan naszych emocji oraz nastrój. Kolory ścian mogą wyciszać lub pobudzać, sprzyjać relaksowi lub efektywnej pracy. Dzięki nowoczesnym kolorom ścian możemy zaaranżować wymarzoną przestrzeń, wydzielić odrębne części otwartej strefy, a także zbudować magiczny, jedyny w swoim rodzaju nastrój. Podpowiadamy, jak dobrać kolory ścian do poszczególnych pomieszczeń w domu, jak łączyć ze sobą barwy oraz jakie kolory ścian są modne w aktualnym sezonie.

 

Źródło: materiały promocyjne Magnat
 

Dobieranie koloru farby do pomieszczeń

Wybierając odcień farby na ściany urządzanego wnętrza możemy optycznie skorygować poszczególne pomieszczenia – jasne, ciepłe odcienie wizualnie powiększą mały pokój, ponieważ odbijają światło, natomiast ciemne i zimne zmniejszą. W otwartej przestrzeni kolorem możemy wyznaczyć poszczególne strefy np. oddzielić  część kuchenną od jadalni. Odpowiedni dobór koloru farb może również skorygować proporcje pomieszczenia i np. poszerzyć wąski i długi korytarz.

Komponując kolorystykę wnętrza należy pomyśleć o odcieniu przewodnim, który będzie barwą dominującą, a jeżeli decydujemy się na zastosowanie kilku kolorów w jednym pomieszczeniu, pamiętajmy, aby miały identyczne nasycenie. Wybór dwóch kolorów ścian to aktualnie bardzo modne rozwiązanie, które zdecydowanie ożywi każde wnętrze. W tym przypadku pamiętajmy o tym, aby nie łączyć odcieni chłodnych z zimnymi.

 

Źródło: materiały promocyjne Magnat

 

Rola światła naturalnego przy dobieraniu koloru ścian

Ilość światła słonecznego w danym pomieszczeniu ma istotne znaczenie przy wyborze optymalnego koloru ścian. W przypadku wnętrz, w których okna zwrócone są na południe i zachód, dzięki czemu na co dzień możemy cieszyć się dużą ilością ciepłego światła, możemy zastosować farby do ścian w chłodnych odcieniach. W pomieszczeniach, w których światła słonecznego jest niewiele, lepiej prezentują się odcienie ciepłe. Zawsze należy pamiętać o zasadzie: im ciemniejsze wnętrze, tym należy dobierać jaśniejsze kolory ścian, mebli oraz dodatków.

 

Źródło: materiały promocyjne Magnat

 

Wpływ koloru ścian na samopoczucie

Barwy odgrywają w naszym życiu większą rolę, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Szczególnie we wnętrzu domu lub mieszkania, w którym spędzamy większość czasu. Kolory sugestywnie oddziałują na nasze emocje oraz nastrój, a także nastawienie do rzeczywistości. Choć przy wyborze kolorów ścian należy się kierować przede wszystkim osobistymi upodobaniami, należy również pamiętać, że każde pomieszczenie w domu pełni inną funkcję. W sypialni pragniemy się wyciszyć i odpocząć po dniu pełnym wrażeń, dlatego w tym miejscu najlepiej sprawdzą się stonowane, przygaszone barwy np. pastelowe błękity, odcienie ziemi  czy kojąca zieleń. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy salon możemy zdecydować się na bardziej energetyczne kolory np. czerwienie i pomarańcze.

 

Źródło: materiały promocyjne Magnat

 

Modne kolory ścian

W obecnym oraz nadchodzących sezonach zdecydowanie odchodzimy od bieli i monochromatycznych szarości – teraz kolory mają głos! Możemy eksperymentować, łączyć nowoczesne kolory ścian oraz bawić się efektem finalnym, który zależy od naszego usposobienia oraz osobistych preferencji. A jakie kolory ścian aktualnie cieszą się największą popularnością? Bez wątpienia numerem jeden jest róż i to zarówno w subtelnej wersji pudrowej jak w przypadku farby ceramicznej Magnat Ceramic C64 Czarujący Kwarc 2.5l, jak i jego zdecydowane, ciemniejsze odcienie np. Magnat Ceramic C28 Kuszący Rubin 2.5l. Pozostając w temacie cieplejszych barw dużo emocji budzą farby ceramiczne w kolorach energetyzującej pomarańczy Magnat Ceramic C20 Tygrysie Oko 2.5l, szlachetnego fioletu Magnat Ceramic C37 Noc Kairu 2.5l oraz kojących, morskich błękitów Magnat Ceramic C61 Szmaragdowy Akwamaryn 2.5l.

 

Zastanawiasz się, jakie kolory ścian wybrać do swojego domu? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą farb w VIVERTO.PL