Ciepła łazienka to jeden z najważniejszych elementów funkcjonalnego domu. Chcesz wiedzieć, jak dobrać grzejnik do łazienki i dlaczego to takie ważne? Przeczytaj najnowszy artykuł i przekonaj się, że ciepło w łazience może mieć nie tylko praktyczny, ale również estetyczny wymiar.
Jak dobrać grzejnik do łazienki – najważniejsze porady
Ze względu na funkcję łazienki i panującą w niej wilgoć, wymaga ona odmiennego traktowania niż inne pomieszczenia w domu. Przede wszystkim wymaga odpowiedniej wentylacji, która w połączeniu z właściwie dobranym ogrzewaniem zabezpieczy łazienkę przed nadmiernym zawilgoceniem.
Aby zapewnić komfortowe użytkowanie i jednocześnie nie dopuścić do utrzymywania się w łazience wilgoci, temperatura w tym pomieszczeniu powinna być wyższa niż w innych częściach domu. Zakłada się, że 24 stopnie Celsjusza to optymalny poziom ciepła w łazience. Jaki grzejnik wybrać, by zapewnić utrzymanie temperatury tej wysokości? Oto kilka praktycznych porad.
1. Moc grzejnika
Podstawową zasadą w wyborze właściwego źródła ciepła jest dopasowanie jego mocy do kubatury pomieszczenia. W tym momencie ma znaczenie zarówno wielkość łazienki, jak i funkcja, jaką ma pełnić grzejnik, tzn. czy jego zadaniem jest jedynie ogrzanie wnętrza łazienki czy ma również służyć jako suszarka na ręczniki. Do standardowego ogrzewania pomieszczenia, w którym panuje wilgoć potrzebujemy grzejnika o mocy 120 wat na każdy m3. W przypadku, gdy grzejnik ma być jednocześnie suszarką, jego moc powinna być wyższa.
Jak obliczyć kubaturę łazienki? Korzystamy z wzoru na objętość prostopadłościanu, czyli mnożymy długość pomieszczenia razy jego szerokość i wysokość. W ten sposób otrzymujemy wynik, który odzwierciedla kubaturę danego wnętrza w m3. Aby natomiast obliczyć całkowitą moc grzejnika należy pomnożyć wynik w m3 razy 120. Pamiętajmy, że lepiej mieć nadwyżkę mocy niż jej niedobór.
2. Dobór grzejnika do instalacji
Wybór odpowiedniego emitera ciepła powinien być również uzależniony od rodzaju instalacji jaka go zasila. Wynika to z faktu, że w zależności od tego czy ogrzewamy dom paliwem stałym, gazem czy pompą ciepła, różna będzie temperatura wody wewnątrz instalacji. Aby grzejnik działał poprawnie i w pełni funkcjonalnie powinien być dostosowany poziomu ciepła wody.
3. Stylistyka
Od zawsze wiadomo, że funkcjonalność powinna iść w parze z estetyką. W przypadku łazienki ta zasada wydaje się mieć jeszcze większe znaczenie. Dlaczego? Ponieważ, z reguły projektujemy całość pomieszczenia. Płytki i ceramika to stałe elementy, których wymiana z reguły wymaga generalnego remontu. Grzejnik łazienkowy można zmienić oczywiście o wiele łatwiej, ale dobrze jest dostosować go tak, by pasował do obranego wcześniej stylu łazienki. Oto kilka propozycji na to, jak dobrać grzejnik do łazienki, by wpisał się w daną stylistykę.
Styl klasyczny
Klasyka ponadczasowe rozwiązanie. Jeżeli szukamy sposobu na piękną łazienkę, która nigdy nie wyjdzie z mody, warto postawić na styl klasyczny. W tej stylistyce króluje biel i naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno. Chętnie też sięgamy po wolnostojące wanny czy ozdobne umywalki, ale nie tylko. Styl klasyczny ma wiele odsłon a umiejętne wykorzystanie nowoczesnych czy loftowych inspiracji dodaje mu charakteru. W klasycznej łazience sprawdzą się grzejniki drabinkowe o prostych kształtach, zarówno te z poziomym jak i z pionowym ułożeniem kolektorów. Ważne, by grzejnik w łazience w stylu klasycznym stanowił raczej tło dla całej aranżacji a nie jej główny punkt.
Styl nowoczesny
Nowoczesna łazienka to przede wszystkim proste formy i przemyślana kompozycja ujęta w zorganizowanych i czytelnych strefach. Wnętrza w stylu nowoczesnym korzystają z różnorodnej kolorystyki, ale częściej dominują niekontrastowe zestawienia szarości, czerni, bieli czy beżu. Jednak podstawą jest konsekwencja. Jeśli zdecydujemy się na kwadratowy kształt umywalki, utrzymajmy tą formę wybierając miskę WC, kabinę prysznicową, wannę czy właśnie grzejnik.
Nowoczesność lubi nietypowe kształty. Tutaj sprawdzą się grzejniki dekoracyjne w fantazyjnych formach, zarówno te drabinkowe jak i płytowe. Na gładkiej i jednolitej powierzchni płytek grzejnik łazienkowy może stanowić dekorację i wyraźny akcent.
Styl minimalistyczny
„Mniej znaczy więcej” to podstawowa zasada tego stylu. Proste formy, jednolita kolorystyka i mało zróżnicowane faktury. Na takim tle grzejnik łazienkowy może być swoistą kropką na „i” dla całej aranżacji. Do stylu minimalistycznego pasuje na przykład grzejnik Meteor marki Excellent, dostępny w bieli lub czerni.
Styl glamour
Blichtr, przepych, złoto i róże. To właśnie kwintesencja stylu glamour. Ma być elegancko i jednocześnie delikatnie. Cała tajemnica tkwi w odpowiednim dobraniu dodatków. Grzejnik łazienkowy w stylistyce glamour ma być jak klejnot, który stanowi ozdobę całej aranżacji.
Styl skandynawski
Naturalne kolory i wyraziste dodatki. W tym stylu spotkamy pastelowe odcienie, płytki imitujące drewno, białą ceramikę i czarną armaturę. Idealnie sprawdzi się tutaj również czarny grzejnik drabinkowy. Konstrukcja drabinki umożliwia suszenie ręczników a funkcjonalność i wygoda to znak rozpoznawczy aranżacji w stylistyce skandynawskiej.
Styl industrialny/loftowy
Moda na ten sposób aranżowania przestrzeni przypłynęła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 50 popularne stało się zagospodarowywanie powierzchni starych magazynów i fabryk. Tak więc wszystko, co kojarzy się nam z industrialnym krajobrazem będzie się świetnie odnajdywało w tej stylistyce – stare cegły, beton, stal i miedź.
Grzejniki Terma – produkty dopasowane do różnych stylów
Jeśli szukasz producenta, który posiada szeroką ofertę asortymentu wpisującego się w odmienne stylistyki wystroju wnętrz warto zwrócić uwagę na grzejniki Terma. Marka dba o różnorodność produktów, które odpowiadać będą na rozmaite preferencje klientów. Mowa tu oczywiście zarówno o samej warstwie wizualnej, jak i nowoczesnych funkcjach, a także samej jakości produktów, która jest najwyższym priorytetem producenta. Co ciekawe, Terma to polska marka, która istnieje na rynku od ponad 30-stu lat, ale grono jej klientów wychodzi poza granice naszego państwa – obecnie grzejniki Terma można kupić na czterech kontynentach. W jej ofercie są produkty, które idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, jak np. grzejniki w bieli lub czerni o surowych, prostych kształtach. Fani cieplejszych kolorów również znajdą tutaj coś dla siebie – marka posiada szeroki wybór złotych grzejników o różnorodnym designie. A może masz ochotę na mocniejszy akcent w Twojej łazience? U tego producenta znajdziesz asortyment nawet w kolorze turkusowym!
4. Elementy niezbędne do montażu – akcesoria do grzejników
Sam grzejnik to połowa sukcesu. Aby mógł spełniać swoje funkcje musi zostać poprawnie zamontowany. W tym celu niezbędne będą akcesoria grzejnikowe takie jak zawory, grzałki elektryczne, elementy termostatu i zestawy maskujące.
Który grzejnik do łazienki wybrać
Zanim podejmiesz ostateczna decyzję o wyborze konkretnego grzejnika zastanów się dobrze, jakiego potrzebuje Twoja łazienka. Od parametrów technicznych, poprzez estetyczne wreszcie po wszystkie niezbędne akcesoria. Jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy Ci w stworzeniu wymarzonej łazienki. Wejdź na Viverto.pl i skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza.