Łazienka industrialna inspiracje

Wybór stylu w łazience to podstawa dobrej aranżacji i dobrego samopoczucia na co dzień, bo przecież w łazience spędzamy łącznie aż 1/3 swojego życia! I choć co kraj, to obyczaj, to jednak wszystko wskazuje na to, że łazienka industrialna jest najpopularniejszym i najchętniej wybieranym kierunkiem przy wyposażaniu nowego mieszkania. Co wzbudza takie zainteresowanie? Przyjrzyjmy się bliżej aranżacjom łazienek w stylu loft.

 

Projekt łazienki industrialnej - aranżacja, inspiracja

Łazienka industrialna – aranżacje pełne surowości i prostoty.

Styl industrialny jest mocno zdefiniowany i dzięki temu bardzo charakterystyczny, ale nie od tego mamy wyobraźnię i własne gusta, by nie próbować go dostosować do swoich upodobań i nie nadać mu indywidualnych cech. W łazience industrialnej warto sięgać też po inne style, bawić się i mieszać elementy z innych kierunków, tworząc wnętrze, w którym loftowe detale stanowią mocne punkty stylizacji. Ale trzeba przy tym pamiętać o podstawach stylu, by nie wyszedł z tego misz-masz, który będzie męczył oko, a co gorsze – sprawi, że łazienka będzie niefunkcjonalna.

łazienka industrialna loft

Skupmy się zatem na podstawach, czym jest styl industrialny i łazienka industrialna – loft. To styl, który narodził się w latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie adaptowano na cele mieszkalne stare fabryki i hale produkcyjne. Korzystano z tego, co dawała konstrukcja, materiałem wykończeniowym był beton, czasem zniszczone zębem czasu drewno, widoczne instalacje i rury.

Dziś, gdy marzy się nam łazienka w stylu industrialnym, nie musimy od razu szukać fabryki do zamieszkania. Są prostsze sposoby, by styl industrialny wprowadzić do swoich wnętrz. Z chęcią podpowiemy kilka z nich.

tau płytki industrialne

Łazienka industrialna – jak stworzyć wnętrze w stylu loft?

O atrakcyjności łazienki loftowej przesądzają przede wszystkim dobrze dobrane materiały wykończeniowe, czyli płytki łazienkowe, umywalki, kabiny prysznicowe oraz dodatki, jak armatura czy grzejniki. Wszystko z surowym wdziękiem i unikalnym charakterem zbliżonym do fabrycznych klimatów.

Każda, nawet mała łazienka industrialna powinna oprzeć się na określonej palecie stylu. Króluje tu szarość batonu – od ciemnych grafitów, przez szarości gołębie, aż do lekko przybrudzonej bieli, stal, chrom, lustra i drewno, a także czerń. Te stonowane kolory warto przełamywać mocniejszymi akcentami, na przykład efektem metalu czy postarzeń. Materiały powinny opowiadać historię, podkreślać osobowość łazienki i jej charakter. Oto łazienka industrialna. Inspiracje krok po kroku.

płytki channel łazienka loftowa

Łazienka industrialna – beton. Płytki łazienkowe z efektem cementu.

Mając z grubsza ustaloną kolorystykę, wybór płytek nie powinien już stanowić problemu. A jednak są płytki łazienkowe, które odnajdą się w stylu loftowym szczególnie dobrze. To oczywiście płytki imitujące beton architektoniczny. Są mniej problematyczne niż surowy beton – łatwo się je czyści, nie trzeba ich impregnować, no i można je stosować nawet w kabinie prysznicowej pod bezpośrednim strumieniem wody. Dodatkowo większość kolekcji płytek ceramicznych z motywem cementu posiada kilka odcieni, a także dekor, nawiązujący do stylu loftowego. Jak choćby płytki Channel hiszpańskiej marki TAU, które oprócz wzoru betonu mają ciekawą geometryczną dekorację podkreśloną dodatkowo częściowym efektem lappato – półpoleru.

płytki industrialne channel grey Tau

grzejnik industrialny viverto

Drewno ociepli wnętrze industrialnej łazienki

Imitacje desek starych, przecieranych i postarzanych to to, co w łazience industrialnej będzie strzałem w samo sedno. Gdy połączysz je z płytkami imitującymi beton, stworzysz łazienkę rodem z fabrycznych loftów. Płytki drewnopodobne od dłuższego czasu królują w łazienkach wszystkich stylów. Nie bez powodu – ocieplają wnętrze, idealnie sprawdzają się nawet pod prysznicem, gdzie naturalne drewno nie dałoby rady, pięknie komponują się z drewnianymi dodatkami no i są łatwe w utrzymaniu czystości.

rock salt aranżacja łazienki industrialnej

Łazienka loftowa to także drewno w dodatkach, na przykład jako blat pod umywalką. Wybierz blat odpowiednio gruby i z nieregularnymi krawędziami, a będzie pasował świetnie do stylu industrialnego.

Pamiętaj też, że industrial to łazienka minimalistyczna, więc warto pomyśleć o przechowywaniu kosmetyków i akcesoriów łazienkowych niekoniecznie na wierzchu. Jeśli zdecydujesz się na szafkę pod umywalką postaw na taką o drewnianych frontach lub na metalowym stelażu. Takim elementem na pewno wzbogacisz aranżację swojej łazienki!

cegła w łazience industrialnej

Cegła to hit aranżacji industrialnych łazienek

Myślimy loft – widzimy cegłę. Stara cegła elewacyjna to wizytówka łazienki industrialnej. Oczywiście naturalna cegła chłonie wilgoć, jest niezwykle porowata i trudna w codziennym użytkowaniu. Producenci płytek wyszli naprzeciw potrzebom klientów i wprowadzili na rynek płytki doskonale imitujące cegły i to nie tylko w ich czerwonej odsłonie. Możesz we własnej łazience stworzyć wrażenie starego muru, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej swobody aranżacji i eksploatacji nowoczesnej łazienki. Jeśli chodzi o wybór najlepszej imitacji cegły, to marka Rondine praktycznie nie ma sobie równych – ich płytki czerpią wzory bezpośrednio z brytyjskich loftów z ery przemysłowej.

płytki imitujące metal industrialna

Inspiracje do industrialnej łazienki z efektem metalu.

Choć nadal więcej jest przeciwników ciemnych płytek w łazience niż ich zwolenników, to jednak często klienci sięgają po nie jak po niewielki dodatek. Tendencja ta jednak zaczęła się zmieniać, gdy na rynek trafiły ciemne, niemal czarne płytki z przetarciami i wyrazistym efektem metalu. Dla łazienki w stylu industrialnym nie ma piękniejszego detalu. To płytka, która imituje rdzę, płytka, która wygląda jak stara, sterana tafla metalu, która mieni się w zależności od tego, jak pada na nią światło.

płytki do łazienki loftowej

Kwintesencją industrializmu jest wykorzystanie elementów metalowych – miedzianych rurek, detali konstrukcyjnych oraz stalowych powierzchni. A od dziś także płytek metalicznych, jak choćby obłędna Plutonic od Ceramica Limone czy Brave polskiej marki Tubądzin. Brave to kolekcja inspirowana metalem, ale wzbogacona o przepiękny geometryczny dekor, który wygląda jak elementy schodów fabrycznych.

brave tubądzin płytki metalizowane

cegła łazienka industrialna

Mała łazienka industrialna – jak ją urządzić?

Nawet mała łazienka industrialna loft może z powodzeniem być urządzona w tym modnym stylu, pod warunkiem, że sięgniesz po płytki imitujące cement w bardzo jasnym, niemal białym kolorze. Biała łazienka industrialna to wbrew pozorom nie taka rzadkość. Biel powiększa optycznie wnętrze, a duże lustra i armatura w stylu loftowym wprowadzają do niej charakter. Postaw więc na minimalizm i konsekwencję.

Jeśli chcesz dodatkowo optycznie powiększyć małą łazienkę zastosuj ciemniejsze kolory na dole, a i im wyżej, tym jaśniejsze – dzięki temu będzie wyglądała na wyższą. Wybierz płytki o rektyfikowanych krawędziach, by spoina między nimi była jak najmniejsza oraz zastosuj fugę o identycznym kolorze – pozbędziesz się wyraźnych podziałów, a łazienka tylko na tym skorzysta.

armatura do łazienki industrialnej

Armatura, umywalka, kabina prysznicowa – wyposażenie łazienki w stylu industrialnym.

W loftach i łazienkach minimalistycznych zalecana jest powściągliwość w dodatkach. Ale także konsekwencja. By stworzyć industrialną łazienkę, sięgnij po innowacyjne rozwiązania, rezygnując z klasycznych form urządzeń sanitarnych. Łazienka industrialna to geometryczne kształty, dlatego umywalka powinna być prostokątna lub kwadratowa, a armatura minimalistyczna. Szczególnym powodzeniem cieszą się baterie prysznicowe podtynkowe, których instalacja ukryta jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są jedynie deszczownica ze słuchawką.

keria bateria nawannowa industrialna

W tym roku modna będzie także czarna armatura (przeczytaj artykuł „Modne łazienki 2021 – nowe trendy w aranżacjach”), która doskonale wpisuje się w industrialny trend. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się umywalki w innych kolorach niż biały – zdecydujesz się na niebieską lub szarą umywalkę?

catalano zero umywalka loftowa

Zamiast tradycyjnej kabiny narożnej z wysokim brodzikiem postaw na kabinę bez brodzika, czyli taką opartą bezpośrednio na płytkach, ze szklaną taflą z dekoracyjnymi czarnymi szprosami. Wybierz drzwi przesuwne z górnymi rolkami lub drzwi otwierane, a nawet kabinę walk-in otwartą na łazienkę – to prawdziwy hit i doskonałe rozwiązanie nawet do małej łazienki w bloku.

xrock grey łazienka industrialna

grzejnik terma pająk

Taki grzejnik łazienkowy jest ozdobą industrialnego wnętrza.

Elementy instalacji, rury, przeguby, złączki – takie smaczki definiują lofty. Jeśli nie możesz wyeksponować ich w łazience postaw na grzejnik łazienkowy, który składa się właśnie z takich elementów. Marka Terma wypuściła na rynek niezwykle charakterny grzejnik Pająk, który jest stworzony właśnie do łazienek industrialnych. Oprócz surowego wdzięku ma także wymiar praktyczny – rurki i uchwyty służą podgrzewaniu i suszeniu ręczników przed i po kąpieli.

grzejnik hex copper terma

płytki do łazienki loft aran brave rust

Oświetlenie w industrialnej łazience

W tworzeniu łazienki loftowej konieczne jest stosowanie dodatków, które pozwolą osiągnąć wymarzoną aranżację w stylu starej fabryki. Druciane lampy i kinkiety stylizowane na lampy wozowe to dziś absolutny must-have miłośników loftów. Lampy wiszące i kinkiety oświetlające lustro łazienkowe mogą przybrać także postać pojedynczych żarówek wiszących na widocznych kablach. Wtedy warto sięgnąć po żarówki stylizowane z widocznym żarnikiem – tak zwane żarówki Edisona.

Ostatnie szlify nadasz łazience industrialnej, uzupełniając ją o stylizowane włączniki światła, odpowiednie oświetlenie i kontakty. Pamiętaj, że styl industrialny w łazience ceni konsekwencję.

płytki imitujące beton ceramica limone bestone grey