Niektóre rzeczy, które znajdują się w naszym otoczeniu, są tak codzienne, że nie zastanawiamy się nawet jak wyglądałaby nasza łazienka bez nich. Dla przykładu – drążek prysznicowy powstał dopiero w latach 50-tych XX wieku! Ale toalety znane są już od V wieku przed naszą erą. Znane były w Chinach, Babilonie, Rzymie i na Krecie. Rozwój toalet nieco się zatrzymał po upadku Cesarstwa Rzymskiego, gdy zapomniano jak buduje się akwedukty. A co w łazience współczesnej zasługuje na miano kamienia milowego, który zmienia komfort naszej codzienności? Zdecydowanie toalety myjące.
Toalety myjące – modny gadżet czy nowy standard higieny?
Na świecie znane są od lat 80-tych XX wieku, w Polsce wciąż są nowością, choć rynek przyjął je entuzjastycznie. Moda na toalety myjące przyszła do Europy wraz z zainteresowaniem kulturą SPA, czyli z Japonii. Tam toalety myjące z funkcją bidetu ma aż 70% gospodarstw domowych, co wynika z ogromnej wagi, jaką Japończycy przykładają do codziennej higieny, dbania o skórę i pielęgnacji ciała.
W łazience – poza wygodą, funkcjonalnością i odprężeniem, szukamy też większej higieny. Bezdotykowe krany, powłoki antybakteryjne i zapobiegające osadzaniu się kamienia, bidety. Coraz wyższy standard życia i większa świadomość zagadnień dotyczących higieny codziennej, a także popyt na higieniczne nowinki technologiczne sprawia, że toalety myjące oraz deski z funkcją mycia są coraz częściej stosowane nie tylko w polskich domach, ale także w przestrzeniach publicznych.
Toaleta myjąca a bidet – wady i zalety
W dużym skrócie ujmując, toaleta myjąca to urządzenie, które łączy w jedno miskę WC z funkcjonalnością bidetu. Bidet jest świetnym rozwiązaniem, dość popularnym w dużych łazienkach w domach. Jednak posiadacze łazienek w bloku lub łazienek o średnim i małym metrażu muszą się ograniczać – znalezienie miejsca na ustawienie obok siebie toalety i bidetu graniczy z cudem. Stelaż do toalety podwieszanej ma 50 cm szerokości, plus drugi stelaż na bidet, obudowa, miejsce na swobodne siadanie i wstawanie – taka zabudowa to minimum 120 cm. W niewielu polskich łazienkach zmieści się takie rozwiązanie.
Ale dla tych, dla których względy higieniczne są priorytetem, funkcjonalność bidetu jest nieodzowna. Stałe poczucie świeżości bez konieczności korzystania kilka razy dziennie z natrysku czy wanny jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wielu kobiet. Bidet ma więc wiele zalet, ale nie jest pozbawiony wad.
Pierwszą z nich jest wspomniane wygospodarowanie miejsca, co w niejednej łazience jest po prostu niemożliwe. Pozycja, w której korzysta się z bidetu, również stwarza wiele problemów, zwłaszcza osobom starszym.
Te niedogodności nie dotyczą natomiast toalet myjących, które z zewnątrz wyglądają jak tradycyjna muszla podwieszana, ale w środku kryją nowoczesne technologie, które zdecydowanie odróżniają je od zwykłych toalet czy bidetów.
Toalety myjące oprócz funkcji bidetu posiadają szereg innych udogodnień, jak choćby podgrzewaną deskę, osuszanie, różne rodzaje strumienia czyszczącego, a nawet nocne podświetlenie – wybór dostępnych funkcji jest dość szeroki. Decydując się na takie ułatwienie, otrzymasz elegancką miskę wraz z deską i zaawansowanymi funkcjami higieny osobistej – to wszystko oferuje nowoczesna toaleta myjąca. Cena bywa jednak dla niektórych dużą barierą.
Toalety myjące przeznaczone są do montażu podtynkowego, czyli na stelażach takich samych, jak w przypadku tradycyjnych toalet podwieszanych. Nie zajmują wiele miejsca, mają kompaktowe rozmiary, a co najważniejsze – nie wymagają przeróbek istniejących instalacji wodno-kanalizacyjnych. Konieczny jest odpływ o średnicy 100 mm oraz standardowe doprowadzenie wody do spłuczki. W pobliżu toalety myjącej musi się jednak znaleźć gniazdko elektryczne.
Toalety myjące – jak to właściwie działa?
Bidet i toaleta w jednym – to rozwiązanie kuszące nie tylko dla właścicieli małych łazienek, ale także dla osób, którzy szukają większej funkcjonalności łazienki, a przede wszystkim komfortu i ułatwienia codziennej higieny.
Toaleta myjąca jest bowiem połączeniem funkcji myjących bidetu oraz standardowej miski WC. Z tą różnicą, że dysza wodna w bidecie umieszczona jest na zewnątrz i włączana jest manualnie za pomocą mieszacza lub pokręteł, a w toalecie myjącej mechanizm myjący ukryty jest wewnątrz muszli i włączany za pomocą pilota, specjalnej aplikacji, lub panelu sterującego montowanego na zewnątrz muszli.
Toaleta myjąca posiada wmontowany mechanizm, który pozwala na czasowe przekształcanie jej w bidet, czyli mycie i suszenie okolic intymnych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Pozycję dyszy myjącej, ciśnienie i rodzaj strumienia oraz temperaturę wody można swobodnie regulować w zależności od potrzeb i upodobań użytkownika. W niektórych modelach, jak choćby w Aquaclean od Geberit i Grohe Sensia Arena, można zaprogramować preferencję każdego z domowników, a toaleta sama rozpozna użytkownika i włączy dedykowany mu program mycia. Po każdym cyklu dysze są automatycznie czyszczone i odkażane.
Estetyczny design nowoczesnych toalet myjących sprawia, że mimo technologicznych udogodnień nie ingerują wyglądem w aranżację łazienki. A przynajmniej nie bardziej niż tradycyjna toaleta podwieszana.
Toalety myjące z funkcją bidetu mają także zalety zdrowotne. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na utrzymanie higieny jest mycie, a nie wycieranie, a woda odświeża i dba o skórę. Ale nowoczesne toalety myjące, zwłaszcza te z regulowanym strumieniem wody czy z dodatkowym perlatorem napowietrzającym, są w stanie złagodzić dokuczliwe objawy hemoroidów, a także pomóc w problemach z zaparciami.
Toalety myjące – opinie
Opinie o nich są zróżnicowane – od nieprzychylnych, budowanych zwłaszcza na fundamencie wysokiej ceny, przez umiarkowane, aż po entuzjastyczne i zachęcające. Co ciekawe opinie nieprzychylne mają jedynie osoby, które nie korzystały wcześniej z takich udogodnień, a właściciele toalet myjących nie zamieniliby ich na nic innego.
Deski i toalety myjące. Ceny mogą być różne, wartość jest jedna.
W Polsce toaleta myjąca jest wciąż nowością, i jako taka ma dość wysoką cenę. Za luksus podnoszący higienę i ułatwiający aranżację łazienki trzeba zapłacić od kilku tysięcy zł (Dakota Excellent) aż po kilkanaście tysięcy (Geberit Aquaclean Mera). Zainteresowanie stale rośnie, więc być może wraz ze wzrostem popytu przyjdzie także obniżenie ceny toalet myjących.
Bardziej ekonomiczną alternatywą dla toalet myjących są deski myjące. Nie mają one aż tylu udogodnień co toaleta myjąca, ale dzięki temu kosztują znacznie mniej. Koszt deski z funkcją bidetu to przedział pomiędzy 2 a 4 tys. zł.
Deski myjące i toalety z funkcją mycia działają podobnie. Deskę myjącą można zainstalować w dowolnym momencie użytkowania posiadanej miski WC – pasują do większości dostępnych aktualnie muszli klozetowych. Elektroniczną deskę montuje się na toalecie tak samo, jak tradycyjną deskę, ale trzeba ją podłączyć do prądu.
Jest ona doskonałym wyborem wtedy, gdy chcesz podnieść poziom higieny osobistej, ale nie planujesz dużych inwestycji i wymiany urządzeń sanitarnych.
Toaleta myjąca Grohe Sensia Arena – odkryj nowy wymiar higieny
Toaleta myjąca Grohe Sensia Arena to nie tylko najwyższy komfort higieny osobistej, lecz także piękne wzornictwo i innowacja, za które toaleta ta dostała szereg prestiżowych nagród.
Oprócz pięknych opływowych kształtów i łagodnych krzywizn toaleta myjąca Grohe wyposażona została we wbudowany czujnik ruchu, który automatycznie unosi deskę, nocny system podświetlenia, który pozwala korzystać z toalety bez konieczności zapalania górnego światła, funkcję i filtr węglowy do absorbowania nieprzyjemnych zapachów i automatyczne spłukiwanie po odejściu od muszli.
Oprócz tego 5 rodzajów strumienia wody, suszenie ciepłym powietrzem, automatyczne czyszczenie głowicy natrysku, system spłukiwania powerflush i triple vortex, a także powłokę aquaceramic, która zapewnia higieniczną czystość bezrantowej muszli.
A gdyby tego było mało Sensia Arena ma swoją własną aplikację mobilną, która pamięta Ciebie oraz Twoje preferencje.
Toaleta myjąca Geberit Aquaclean Mera
Myślisz toaleta myjąca podwieszana, mówisz: Geberit. Tak. Geberit jako pierwszy wprowadził na rynek system podwieszania toalet. Ale to nie jedyna innowacja na ich koncie. Toaleta myjąca Geberit Aquaclean Mera zasługuje na co najmniej takie samo uznanie. Zgarnęła prestiżowe nagrody w dziedzinie wzornictwa i innowacji – w tym iF: niezależny znak jakości designu i Red Dot: odpowiednik Oskara dla wzornictwa przemysłowego.
Oprócz sprawdzonej technologii natrysku WhirlSpray i bezkołnierzowej miski z techniką spłukiwania TurboFlush, Aquaclean ma przewagę dzięki dodatkowym funkcjom komfortowym. Podgrzewana deska, dolne światło orientacyjne w 7 kolorach do wyboru, natrysk oscylacyjny, osobny perlator, czujnik zbliżeniowy unoszący deskę, zintegrowana funkcja usuwania zapachów, zdalna obsługa za pomocą apki, pilota lub panelu sterującego z boku muszli, a także funkcja odkamieniania i tryb oszczędzania energii.
Dodatkowo model Aquaclean Mera można montować na wolnostojących stelażach z serii Geberit Monolith, czyli wszędzie tam, gdzie montaż stelaża podtynkowego jest niemożliwy.
Na Viverto.pl sam możesz sprawdzić, która toaleta myjąca spełni Twoje oczekiwania. Zapraszamy!