Kamień, to obok drewna najstarszy i najchętniej wybierany naturalny materiał wykończeniowy. Aranżacje z jego udziałem są ponadczasowe, uniwersalne i robią wrażenie. Jak zachować jego piękno na dłużej i ochronić kamień przed korozją i niszczeniem? Podpowiadamy jak chronić kamień elewacyjny i kamień we wnętrzach.

Impregnat do kamienia – kiedy stosować?

Czym właściwie są impregnaty do kamienia? To pytanie, które wymaga złożonej odpowiedzi naszpikowanej chemią i wykresami. Ale w najprostszych słowach można opisać je tak: to preparaty, które zabezpieczają kamień przed szkodliwym działaniem wody, co jest szczególnie ważne przy kamieniu na elewacji, tworzą barierę przed promieniami UV, oraz chronią kamień przed kurzem i brudem. To z kolei przydaje się, gdy kamień naturalny ułożony jest wewnątrz,na przykład w salonie, przedpokoju czy w kuchni.

A właściwie, dlaczego należy przed tym kamień chronić?

Kamień naturalny pod działaniem wilgoci podlega korozji biologicznej. Naruszana jest jego struktura, łatwo się kruszy, zmienia kolor, żółknie, tworzą się na nim nieestetyczne wykwity, czasem nawet grzyb i pleśń. Nie jest to ani zdrowe, ani ładne. Kamień ma z natury chropowatą strukturę pełną otwartych porów, zwłaszcza kamień łupany, płomieniowany czy groszkowany. Impregnat do kamienia tworzy na jego powierzchni powłokę hydrofobową, czyli taką, która uniemożliwia wodzie penetrację i wnikanie w głąb struktury kamienia.

Ograniczenie chłonności kamienia to jego dłuższe i piękniejsze życie. Impregnat wchłania się w kamień i zamyka jego pory. Takie działanie ma na celu chronienie go przed wilgocią, ale także zabezpieczanie przed wnikaniem brudu, osadów czy tłuszczu.

impregnaty wzmacniające kolor i nadające mu głębi. Są takie, które sprawiają, że nawet biały kamień nie żółknie. Impregnat do białego kamienia jest szczególnie popularny, a nawet takie z brokatem czy dające efekt mokrego kamienia. Wszystkie jednak mają jeden cel – zabezpieczyć kamień naturalny i zachować jego piękno na długie lata.

Pamiętaj, że impregnaty do kamienia elewacyjnego i ściennego nie nadają się do impregnacji kamiennych blatów kuchennych. Do takich celów przeznaczone są impregnaty posiadające atesty spożywcze i umożliwiające im kontakt z żywnością.

Jaki impregnat do kamienia naturalnego?

Najważniejszym kryterium oceny, jaki impregnat do kamienia wybrać jest miejsce jego docelowego ułożenia – czy jest to kamień na elewację czy do wnętrza. Rodzaj kamienia też jest istotny.Inny impregnat służy do impregnacji marmuru, a inny jest impregnat do kamienia piaskowca. Zasada jest jedna, zazwyczaj nie impregnuje się kamieni polerowanych i szlifowanych, chyba że producent zaleca inaczej. Impregnacji podlegają więc kamienie łupane, młotkowane, płomieniowane i groszkowane.

Impregnat Stegu Żywy kolor nadaje się zarówno do impregnacji kamienia naturalnego, w tym piaskowca czy klinkieru, ale także kamienia dekoracyjnego z gipsu czy betonu.  Można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Preparat ten dedykowany jest zarówno do kamieni betonowych, jak i gipsowych, co czyni go produktem uniwersalnym i z całą pewnością potrzebnym w domu każdego posiadacza kamiennych ścian.

Drugim najchętniej wybieranym impregnatem do kamienia jest S-2 Stones. Podobnie jak impregnat Stegu nadaje się do kamienia, piaskowca, klinkieru i kamienia betonowego. Chroni przed UV, zabezpiecza przed wilgocią i grzybem, lecz nie pogłębia i nie nasyca koloru tak jak poprzednik. Jeśli więc zależy Ci na naturalnym odcieniu kamienia – to jest impregnat dla Ciebie.

Impregnat do kamienia. Jak stosować go w praktyce?

Impregnat do kamienia najlepiej jest nakładać natryskowo lub pędzlem o długim włosiu. Oczywiście po ułożeniu go na ścianie. Ważne, aby pokrywać preparatem całą powierzchnię kamienia wraz ze spoinami. Jeśli producent nie zaleca inaczej na kamieniu o wyraźnej strukturze należy położyć dwie warstwy impregnatu. Zdarza się, że potrzebne będą trzy, a  nawet cztery warstwy.

Impregnat Żywy Kolor Stegu należy nakładać techniką mokre na mokre, a więc nie pozwalając pierwszej warstwie wyschnąć na dobre. Druga warstwa powinna być kładziona nie później niż 20 minut od położenia pierwszej. Impregnuj kamień podczas niedeszczowej pogody przy temperaturze nie niższej niż 5 stopni. I zawsze sprawdzaj zalecenia producenta co do sposobu nakładania preparatu.

Powłoka hydrofobowa z impregnatów do kamienia dojrzewa zazwyczaj po maksymalnie 48 godzinach od położenia, uzyskując pełnię swoich właściwości.

Jak odświeżyć kamień dekoracyjny?

O kamieniu dekoracyjnym, zwanym także kamieniem betonowym czy kamieniem gipsowym, napisaliśmy osobny artykuł. Warto go przeczytać, aby poznać najnowsze trendy oraz wady i zalety tego popularnego materiału.

Kamień dekoracyjny różni się tym od naturalnego, że powstaje w sposób przemysłowy, a nie naturalny. Jednak jego chłonność i porowatość dorównuje naturalnemu pierwowzorowi. Dlatego należy go zabezpieczyć dokładnie tak samo, jak piaskowiec czy trawertyn.

Środkiem polecanym to tego rodzaju powierzchni jest MaxMe od Maxstone. Preparat służy do hydrofobizacji powierzchni kamienia dekoracyjnego z betonu i gipsu, a także płytek cegłopodobnych z betonu. Jest także polecany do ochrony przeciwwilgociowej tynków cementowych i wapiennych, a także betonu komórkowego i dachówek cementowych.

Zawiera substancje, które skutecznie chronią powierzchnię przed wilgocią i zabrudzeniami.

Jeśli odpowiednio zabezpieczysz i zaimpregnujesz kamień dekoracyjny, ułatwisz sobie jego utrzymanie w czystości. To szczególnie istotne, gdy w Twoim salonie, sypialni czy kuchni dekoracyjna ściana wyłożona jest właśnie kamieniem. Do jego czyszczenia wystarczy zwykła wilgotna szmatka, a w przypadku trudniejszych plam – gąbka z delikatnym detergentem do naczyń.

Impregnację kamienia możecie przeprowadzić samodzielnie w oparciu o profesjonalne preparaty przeznaczone do impregnacji kamienia naturalnego. Warto zainwestować w środki sprawdzone, którym zaufały już tysiące klientów.  Po sprawdzone środki do konserwacji kamienia zapraszamy na viverto.pl.