Mówi się, że armatura jest biżuterią łazienki. Potrafi dodać blasku całej aranżacji i umiejętnie ją upiększyć. Ale baterie umywalkowe i wannowe to coś znacznie więcej. Dobrze dobrane potrafią uczynić z codziennych czynności prawdziwą przyjemność, jednocześnie oszczędzając wodę. Oto przewodnik po armaturze łazienkowej.

Poranna higiena, wieczorna pielęgnacja, częste mycie rąk, zwłaszcza w dobie pandemii – co sprawia, że codzienna higiena w łazience staje się wygodna? Przede wszystkim dobra organizacja, ergonomia i wyposażenie łazienki. A nade wszystko – urządzenie strefy umywalki. Funkcjonalne i dobrane pod kątem domowników wyposażenie to klucz do pełnego sukcesu aranżacyjnego. Bo łazienka nie tylko powinna być ładna, musi być przede wszystkim funkcjonalna. 

Armatura łazienkowa – bez jakości nie ma funkcjonalności

Strefa umywalki, a więc ceramika, armatura i blat pod umywalką są najintensywniej eksploatowaną przestrzenią w każdej łazience. Dlatego jej wyposażenie musi być odporne na zużycie. Niezawodna przez lata, niepodatna na zarysowanie, łatwa w czyszczeniu, i najlepiej w przystępnej cenie – o taką armaturę pytacie nas najczęściej. W naszym artykule przedstawimy Wam konkretne modele, które spełniają te kryteria.

Wybór najtańszej baterii umywalkowej, kupowanie patrząc wyłącznie na design i styl – to może zakończyć się katastrofą. Źle dobrana armatura łazienkowa może przysporzyć Wam wielu problemów i dodatkowych kosztów. Słabej jakości materiały, z których wykonywane są tanie i „marketowe” baterie łazienkowe szybko tracą szczelność i przeciekają. Na początku to niewielkie nieszczelności widoczne dzięki szybciej osadzającemu się kamieniowi i zaciekom. Ale jeśli nieszczelność powiększy się nagle, może nastąpić zalanie łazienki. Niewielki koszt zakupu powiększy się zatem o wyższe rachunki za wodę, wymianę nasiąkniętego blatu, a nawet nieplanowany remont łazienki. Warto więc wybierać mądrze i patrzeć na coś więcej niż atrakcyjna metka. 

Jaką baterię umywalkową wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Często spotykamy się z pytaniem „jaka bateria umywalkowa spełni moje oczekiwania?”,  a nawet „bateria umywalkowa – jaka najlepsza do mojej łazienki?”. Odpowiedź, choć prosta, nie jest jedna i taka sama dla każdego. Wybór baterii umywalkowej zależy bowiem nie tylko od stylu, w jakim chcecie urządzić łazienkę, ale przede wszystkim od wybranej umywalki. To szczegół, który wiele osób pomija, a złe dopasowanie kranu do umywalki może skutkować niekomfortową pozycją przy myciu rąk, czy nadmiernym rozchlapywaniem wody po blacie i podłodze. 

Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie JAKA BATERIA UMYWALKOWA pasuje do mojej łazienki, trzeba zdać sobie sprawę, z czego taka bateria się składa i jakie parametry będą w niej ważne. Bateria łazienkowa to:

– wylewka

To element poziomy, z którego wypływa woda. Wylewka może mieć różną długość, a więc sięgać bliżej lub dalej w umywalce czy w wannie. Od długości wylewki zależeć będzie na przykład komfort mycia dłoni czy głośność nalewania wody do wanny.

– korpus

To element podtrzymujący wylewkę – w baterii umywalkowej stojącej to element pionowy, w baterii wannowej ściennej – element poziomy. To do korpusu baterii właśnie podpinane są wężyki doprowadzające wodę. A bateriach podtynkowych korpus to box, który ukryty jest w ścianie pod płytkami.

– perlator

Sitko umieszczone na końcu wylewki, służące napowietrzeniu strumienia wody. Nowoczesne perlatory, także te ruchome, potrafią znacząco obniżyć zużycie wody, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego ciśnienia wody.

– uchwyty, czyli kurki

Elementy do uruchamiania przepływu wody. Jednoelementowy uchwyt – zwany także mieszaczem, pozwala na płynne mieszanie wody ciepłej i zimnej. Dwa uchwyty obsługują osobno wodę ciepłą i zimną.

– głowica

Najważniejszy element baterii. To od niej zależy żywotność baterii, jej szczelność i regulacja wody. Omijaj baterie, których głowica wykonana została z plastiku lub innych tworzyw sztucznych. Największą trwałością cieszą się głowice ceramiczne.

Jakiej firmy baterie umywalkowe polecamy? Odpowiedź nie jest prosta, choć czytając naszego bloga znacie już zalety niemieckich baterii Grohe i Hansgrohe. Artykuł o nich możecie przeczytać TU: Jaka armatura do łazienki jest najlepsza? Wybierz baterie łazienkowe wysokiej jakości.

Rodzaje baterii umywalkowych

Kolorowe, nowoczesne, retro, loftowe – ile stylów tyle pasujących do nich baterii. Jednak ze względu na sposób montażu można je podzielić tak:

– baterie stojące / baterie sztorcowe

To najpopularniejsze baterie umywalkowe o pionowym korpusie różnej wysokości. Montowane są na rancie umywalki tak jak bateria umywalkowa Grohe Eurosmart lub na blacie umywalkowym. Ten najpopularniejszy model baterii ma jeszcze dodatkową wariację – baterie wielootworowe. 

Przykładem baterii sztorcowej wysokiej są nowoczesna Eurocube marki Grohe, minimalistyczna Keria od Excellent i designerska Essence XL od Grohe.

– baterie ścienne podtynkowe

Coraz bardziej popularny rodzaj armatury, pasujący do nowoczesnych i minimalistycznych łazienek to baterie ścienne podtynkowe. Element montażowy z przyłączem wody i głowicą montuje się w ścianie tak, aby na zewnątrz widoczna była tylko wylewka oraz mieszacz wody. To daje więcej przestrzeni użytkowej w łazience, ale decyzję o jej montażu trzeba podjąć już na etapie planowania łazienki, lub pogodzić się z kuciem płytek.

Najpopularniejsze baterie podtynkowe to: Essence Grohe, czarna bateria Keria i złota bateria Study Colors marki Tres.

Bateria umywalkowa – jak montować?

Kolor, kształt czy przepływ wody – to sprawa indywidualna. O kolorowej armaturze pisaliśmy TU. Ale dopasowanie armatury do umywalki jest kluczowe dla wygody Waszej i waszych bliskich. Musicie mieć jak zmieścić ręce pod kran i swobodnie je umyć. Wylewka nie może być zbyt wysoka, bo woda będzie chlapać na całą łazienkę. Dlatego rozmiar ma znaczenie.

Wyobraźcie sobie co się stanie, jeśli do płytkiej umywalki lub umywalki wpuszczonej w blat wybierzecie wysoką, sztorcową baterię umywalkową. Dużo wycierania, prawda? Dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach:

– montaż baterii stojącej

Montujcie tak, aby od końca wylewki do dna umywalki było minimum 15 cm, ale nie więcej niż 30 cm. Zwróćcie też uwagę, czy umywalka ma otwór montażowy, czy można go wykonać, czy musicie zamontować baterię na blacie lub szafce. Trzeba wtedy także wziąć pod uwagę wysokość samej miski umywalki.

– montaż baterii ściennej

Bez względu na to czy bateria ścienna jest natynkowa, czy podtynkowa, jej montaż także uzależniony jest od rodzaju umywalki. Wysokość montażu baterii ściennej to 25-35 cm od górnej krawędzi umywalki. 

 

Polecane produkty


   

Jaka bateria wannowa – do kompletu czy z innej serii?

Pośród baterii wannowych i wannowo-prysznicowych najwięcej modeli jest ściennych – zarówno tradycyjnych natynkowych, jak i nowoczesnych podtynkowych. Coraz popularniejsze stają się także baterie wielootworowe stawiane na rancie wanny, a nawet baterie podłogowe. Bez względu na sposób montażu zawsze radzimy dobrać baterię z tej samej serii, co przy umywalce. Spójność stylistyczna, zwłaszcza w małej łazience jest bardzo istotna. 

Chociaż zdarzają się łazienki, w których przy umywalce zamontowana jest czarna bateria, a przy wannie i w kabinie chromowana lub złota, to generalna zasada mówi – ten sam producent, ta sama seria. Walory estetyczne, jakość materiałów i komponentów, rozmiar i kształt wylewki – sposób wybierania jest tożsamy do baterii umywalkowych. Te same cechy sprawiają, że to dobrze wybrana bateria wannowa. Jakiej firmy baterie wybrać – zasada jest podobna w przypadku każdej armatury. Marka sprawdzona, z dużą liczbą punktów serwisowych i z długą gwarancją. 

Bateria wannowa ścienna natynkowa to popularny model montowany na ścianie nad wanną. Może być jednouchwytowa z mieszaczem na górze – jak model Eurosmart od Grohe czy Keria od Excellent, lub z mieszaczem bocznym – jak grafitowa Essence Grohe.

Baterie wannowe podtynkowe zyskują szybko nowych zwolenników. Estetyka, łatwość w utrzymaniu w czystości, minimalizm to ich główne zalety. Baterie wyglądają, jakby wyrastały ze ściany. Na płytkach widoczna jest jedynie wylewka, mieszacz wody i słuchawka prysznicowa z wężem. Takie baterie z powodzeniem możesz także stosować pod prysznicem – wówczas zamiast wylewki zamontuj element z deszczownicą. 

Dobrym wyborem baterii wannowej podtynkowej jest Logis od Hansgrohe oraz Eurocube marki Grohe.

Nowy trend w łazienkach: bateria wannowa 4-otworowa

W aranżacjach współczesnych łazienek, szczególnie tych o większej powierzchni, nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, które są nie tylko funkcjonalne, ale i wyglądają niezwykle designersko. Jednym z nich jest bateria wannowa 4-otworowa będąca popularnym zakupem w ostatnich sezonach. Co się do tego przyczyniło? Dzięki nowatorskiemu i minimalistycznemu jednocześnie wyglądowi stanowi idealny element pomieszczeń urządzonych zarówno w stylu loftowym, boho, jak i klasycznym. Baterie wannowe różnootworowe to zdecydowany hit współczesnych łazienek. Kojarzą się z luksusem i komfortem, którego pragnie doświadczyć każdy z nas we własnej łazience. To z kolei przekłada się na niewątpliwą popularność tego typu produktów. Łazienka powinna być miejscem, w którym możemy zrelaksować się i odpocząć. Jeśli nie macie miejsca na 4-otworową wersję baterii wannowej, wybierzcie wariant z 3 otworami lub klasyczny, 2-otworowy model. Warto również dodać, że takie produkty występują najczęściej w wersji podtynkowej lub nawannowej.

Jeśli zastanawiacie się, jaką baterię prysznicową wybrać, przeczytajcie dwa nasze artykuły: Panel prysznicowy czy zestaw natryskowy – co wybrać do kabiny? oraz Top zestawy prysznicowe z deszczownicami – relaks na zakończenie dnia.

Wyboru baterii do łazienki nie zostawiajcie na ostatnią chwilę. To nie tylko dodatkowy stres podczas remontu, ale także ograniczanie możliwości aranżacyjnych. Sposób montażu armatury zaplanujcie już na etapie projektowania łazienki. W doborze idealnej armatury do łazienki z chęcią pomogą Wam specjaliści w viverto.pl