Podtynkowe baterie łazienkowe stają się coraz popularniejszym wyborem. Dają nie tylko bardzo estetyczny efekt, ale również wiele funkcjonalnych możliwości. Pozwalają na oszczędność miejsca, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o mniejszych rozmiarach, a ich minimalistyczny design pasuje do każdej aranżacji, bez względu na styl. Jednakże ich montaż może wydawać się trudny i czasochłonny, dlatego warto poznać wszelkie wskazówki, aby uniknąć problemów w trakcie ich użytkowania. W tym artykule dowiesz się m.in. jak zamontować baterię prysznicową podtynkową czy na jakiej wysokości zamontować poszczególne rodzaje armatury.

podtynkowe baterie łazienkowe

Podtynkowa bateria nad umywalkę 

Na pierwszy rzut idą baterie podtynkowe umywalkowe. Ich instalacja pozwala na uzyskanie minimalizmu i obniżenie widoczności całego elementu. Ze ściany wystają jedynie wylewka oraz pokrętła lub głowica, a wszystkie części przyłączeniowe zostają ukryte. 

Jak podłączyć baterię podtynkową umywalkową?

Niestety, aby schować główną część armatury w ścianie, konieczne będzie kucie. Jeśli nie jesteś w stanie przeprowadzić żadnych przeróbek w systemie wodnym, ani nie możesz zwiększyć głębokości instalacji, to warto zdecydować się na drugi najpopularniejszy rodzaj dostępny na rynku — czyli baterię nablatową. 

Zatem, jak zamontować baterię podtynkową umywalkową? Na początek należy wykuć w ścianie zgłębienie o wymiarach, które pozwolą na umieszczenie tam korpusu. Zazwyczaj jest to głębokość 5-12 cm. Następnie należy doprowadzić do niego rury z ciepłą i zimną wodą, i ewentualnie rury doprowadzające wodę z korpusu do wylewki. Czasami taka bateria posiadać może specjalną puszkę montowaną w ścianie i to wewnątrz niej znajdzie się sterująca przepływem wody część. Na koniec należy sprawdzić szczelność połączeń między baterią a rurami, nałożyć glazurę oraz zamocować elementy natynkowe.

Na jakiej wysokości zamontować baterię podtynkową umywalkową: zalecenia i praktyczne wskazówki

Jeśli zastanawiasz się, na jakiej wysokości bateria podtynkowa nad umywalką, zazwyczaj jest to około 100-120 cm od podłogi. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że różne umywalki mogą mieć różne wymiary i mogą znajdować się na różnych wysokościach. Należy zastosować zasadę, gdzie perlator znajduje się ok. 10-15 cm nad górną krawędzią umywalki, a około 20-30 cm od jej dna. 

podtynkowe baterie łazienkowe

Podtynkowe baterie prysznicowe

Baterie podtynkowe prysznicowe to przede wszystkim komfort i wygoda. Tutaj widoczne pozostają takie elementy jak deszczownica, wylewka czy słuchawka z wężem. 

Jak zamontować baterię podtynkową i deszczownicę? 

Montaż baterii prysznicowej, ze względu na posiadanie przez nią innych znaczących elementów takich jak deszczownica, wylewka, wąż i słuchawka czy dysze, jest bardziej skomplikowany. 

Pierwszym elementem jest zamontowanie elementu podtynkowego, czyli podobnie, jak wyżej: kucie, schowanie części oraz dostęp do rurek zasilających i doprowadzenie rur z wodą. 

Kolejny etap to deszczownica: w ścianie lub suficie. Bateria musi być dostosowana do ilości obsługiwanych źródeł wody, dlatego jeśli w instalacji znajdują się słuchawka, drążek czy wylewka, musi zostać zastosowana bateria z przełącznikiem na kilka elementów wyjściowych.

Jednofunkcyjna deszczownia i słuchawka wymagają więc baterii dwuźródłowej, ale wanna ze słuchawką, parawanem, za którym znajduje się deszczownia, oraz z wylewką do napełniania wanny, wymagać będą baterii na trzy źródła.

Posiadanie deszczowni dwufunkcyjnej, razem ze słuchawką prysznicową, również wymaga baterii na trzy źródła. Dodatkowo deszczownica dwufunkcyjna może wymagać dodatkowego elementu podtynkowego, montowanego w ścianie. 

Ostatnim etapem jest sprawdzenie szczelności rur, zatynkowanie bruzd i montaż elementu natynkowego. 

Ważne jest, aby pamiętać, że podłączanie baterii pod prysznic może wymagać specjalistycznych umiejętności i narzędzi. Jeśli nie czujesz się pewny wykonania tego zadania samodzielnie, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym hydraulikiem lub specjalistą od instalacji sanitarnych.

Przeczytaj także, jak wybrać i jak zmontować podtynkowy zestaw prysznicowy.

Na jakiej wysokości bateria prysznicowa podtynkowa? 

Bateria w środku kabiny powinna znajdować się na wysokości ok. 110-120 cm od podłogi. W przypadku deszczownicy na ścianie — należy ją zamontować na wysokości ok. 210-220 cm, jednak najwygodniej jest dopasować ją indywidualnie do wzrostu użytkowników, ok. 40 cm nad głową najwyższego domownika. Istnieje także opcja zamontowania specjalnego podwyższającego ramienia. Jeśli wybrano montaż sufitowy, deszczownicę należy umieścić nad środkowym punktem kabiny. 

podtynkowe baterie łazienkowe

Podtynkowe baterie wannowe

Baterie wannowe podtynkowe zajmują niewiele przestrzeni, są piękne i doskonale łączą funkcję dekoracyjną z praktyczną. Z zewnątrz widoczne pozostają jedynie uchwyty do regulacji wody oraz wylewka. 

Wannowa bateria podtynkowa: jak montować? 

Zamontowanie baterii wannowej wygląda tak, jak w przypadku tej nad umywalkę. Rozpoczyna się od zamontowania wewnętrznych elementów do rur, które doprowadzają wodę. Kolejny etap to zabudowa z odpowiednio przygotowanymi otworami, a następnie montaż elementów, które będą widoczne na zewnątrz. Cała konstrukcja może być zamontowana pod jednym korpusem, lub tak jak na poniższym zdjęciu — w różnych odległościach i każdy pod inną rozetą. 

Na jakiej wysokości bateria podtynkowa wannowa?  

Baterię wannową montuje się minimum 60 cm nad podłogą i co najmniej 10-18 cm powyżej górnej krawędzi wanny. 

podtynkowe baterie łazienkowe

Baterie podtynkowe: czy warto? Wady i zalety 

Armatura podtynkowa to sposób na dodanie każdej łazience elegancji i luksusowego wyglądu. Posiada ona wiele zalet, m.in. oszczędność przestrzeni czy łatwe utrzymanie czystości. Może być także wyposażona w wiele funkcji, takich jak regulacja strumienia wody, perlator czy termostat. Takie baterie są idealne dla nowoczesnych łazienek, a także gwarantują wiele możliwości aranżacyjnych.

Warto wiedzieć, że ich naprawa nie zawsze wymaga ponownego kucia w ścianie. Wysokiej jakości produkty od sprawdzonych producentów będą służyć przez lata i nie będą ulegać awariom. 

Jednak należy pamiętać, że ich cena jest wyższa niż natynkowych, a ich zamontowanie jest trudniejsze i wymaga większych nakładów pracy. Mimo to bateria podtynkowa to trafny pomysł dla każdego, kto szuka atrakcyjnego oraz współczesnego rozwiązania, które po latach użytkowania wciąż będzie wysokiej jakości. 

Baterie podtynkowe czy natynkowe? 

Obie mają swoje zalety i wady. Armatura podtynkowa pozwala na ukrycie rur i elementów instalacji w ścianie, co sprawia, że łazienkowe wnętrze wygląda bardziej estetycznie i minimalistycznie. Natynkowa to z kolei koncepcja idealna dla tych, którzy nie chcą angażować się w remont, a jedynie zakupić nową baterię. Można ją znaleźć prawie w każdym sklepie budowlanym i szybko zamontować na ścianie. Oba rozwiązania pomogą stworzyć klasyczny lub nowoczesny styl wnętrza, jeśli jednak zależy Ci na maksymalnej oszczędności i zachowaniu minimalizmu, wariant podtynkowy jest lepszą decyzją.

podtynkowe baterie łazienkowe

Jakie baterie podtynkowe warto wybrać?

Dobór odpowiedniej armatury zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Istotna jest jakość wykonania oraz dostępność serwisu w przypadku ewentualnych problemów z urządzeniem. Najlepiej wybierać sprawdzone marki, które oferują wydajne i niezawodne produkty.

Jedną z takich marek jest Omnires i kolekcja Y, która zachwyca nieskazitelną formą i czystą linią. Bateria Umywalkowa Podtynkowa Y Złoty Y1215HGL Omnires to luksus i design zamknięte w minimalistycznej formie. Złota armatura idealnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour. Innym wyborem jest bateria w kolorze czarnym — Bateria Umywalkowa Podtynkowa Y Czarna Y1215NBL Omnires. Ta z kolei wpasuje się w łazienkowe wnętrza stylizowane na loftowy, industrialny charakter. Jest prosta, ale zarazem wyrazista. 

podtynkowe baterie łazienkowe

Jaką baterię podtynkową prysznicową wybrać? Warto poznać produkty marki Tres. Zestaw Natryskowy Z Baterią Podtynkową Rapid-Box Study Czerń Metalizowana, oprócz oryginalnego designu i wysokiej jakości wykonania, posiada regulację strumienia, co pozwala na skuteczną oszczędność wody. Dla fanów blasku i złota proponujemy Zestaw Natryskowy Z Baterią Podtynkową Rapid-BoxStudy Matowe Złoto, którego wykończenie idealnie wpasuje się w nowoczesne aranżacje glamour. Przed zakupem warto również porównać opinie innych użytkowników oraz sugerować się rekomendacjami specjalistów z branży.  

podtynkowe baterie łazienkowe

Armatura podtynkowa — minimalizm w każdym calu 

Armatura łazienkowa, dzięki temu, że nie zajmuje wiele przestrzeni, staje się idealnym wyborem dla minimalistów. Jeśli poszukujesz takich propozycji do swojej łazienkowej przestrzeni, nie czekaj i już dziś odwiedź Viverto.pl. W naszej ofercie znajdziesz wiele kolekcji armatury łazienkowej, którą dopasujesz do stylu swojego domu. Masz pytania dotyczące instalacji? Skontaktuj się z naszymi specjalistami lub bezpośrednio serwisem producenta.