Remont łazienki krok po kroku – porady od ekspertów

Remont łazienki jest jedną z najczęściej zgłaszanych potrzeb remontowych w domu. Perspektywa oczekiwań zwykle dotyczy montażu nowej instalacji, poprawy funkcjonalności, wymiany sanitariów, powiększenia przestrzeni i unowocześnienia wyglądu wnętrza. Na drodze pojawia się mnóstwo dylematów. Jak wykonać remont małej łazienki? Od czego zacząć i ile kosztuje remont łazienki? Porady, które znajdziesz w naszym artykule, pomogą Ci sensownie zaplanować remont łazienki krok po kroku. Zobacz!

Remont łazienki - jak się za niego zabrać, ile kosztuje? Porady ekspertów

Remont łazienki – od czego zacząć

Skoro szukasz informacji o remoncie łazienki, to pierwszy krok masz już za sobą – dojrzała w Tobie decyzja do zmian. Robiąc remont łazienki, możesz poprawić nie tylko jej estetykę, ale także funkcjonalność. Możesz skorzystać z pomocy projektanta wnętrz lub zaplanować remont samemu. Skupiając się na estetyce, nie zapominaj o funkcjonalności. Łazienkową poradę o tym jak uniknąć błędów w łazience możecie przeczytać w artykule „Urządzanie łazienki porady – uniknij błędów”.

Remont łazienki zacznij od postawienia sobie pytania co chcesz zmienić w swojej łazience? Czy jest to wymiana kabiny prysznicowej na kabinę bez brodzika, wymiana armatury na oszczędzającą wodę, czy planujesz bardziej gruntowny remont i chcesz skuć stare płytki, położyć nowe i zainstalować nową ceramikę – wannę, kabinę, umywalkę i muszlę? Pamiętaj, że od tej decyzji zależeć będzie całościowy koszt remontu łazienki.   

Opracuj remont łazienki. Porady ekspertów mogą okazać się bezcenne. Rozkład wnętrza, prysznic czy wanna, rodzaje płytek i kolorystyka, umywalka w formie misy czy raczej umywalka z szafką, rozmieszczenie oświetlenia – to wszystko warto przygotować sobie wcześniej, zanim ruszy ekipa remontowa lub sam chwycisz za młotek. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do pracy i oszacujesz kosztorys remontu.

Kolekcja płytek dekoracyjnych do łazienki Reflection Tubądzin

 

Remont łazienki krok po kroku – wszystko co musisz wiedzieć

 

– Kolejność prac

Na samym początku warto zaplanować kolejność prac. Pamiętaj, że pierwsze prace podczas remontu to rozbiórka, hydraulika i elektryka, dopiero potem kładzenie płytek i tak zwany biały montaż, czyli montowanie ceramiki łazienkowej.

Remont łazienki w bloku bywa trudniejszy niż urządzanie nowej i pustej łazienki. Przy wyborze sanitariatów i wyposażenia pamiętaj, gdzie są przyłącza i odpływy i zaplanuj ich rozmieszczenie tak, by nie kolidowały ze sobą podczas użytkowania.

– Ocena stanu płytek i podłoża

Oprócz wyboru odpowiedniej wielkości wyposażenia musisz sprawdzić stan płytek i podłoża. Jeśli płytki nie odchodzą od ścian lub podłogi, a wymiary łazienki na to pozwalają, nie musisz ich skuwać. Możesz położyć nowe płytki na stare. Jeżeli chcesz jednak skuć starą okładzinę ścienną, pamiętaj, że musisz potem dokładnie wyrównać podłoże i dobrze je zagruntować, by zapewnić przyczepność nowym warstwom kleju i płytek.

Jeśli zachowujesz układ wodno-kanalizacyjny możesz przejść do kolejnych etapów. Jeżeli natomiast planujesz zmienić układ ustawienia sanitariatów, planujesz baterie podtynkowe lub marzy Ci się kabina bez brodzika, to musisz zainstalować teraz odpływ liniowy. To nowoczesne rozwiązanie, które najlepiej zaplanować już na etapie budowy łazienki. Odpływ zlicowany z podłogą pozwala na kabinę, która zamiast brodzika ma płytki podłogowe. Jest bezpieczniejsza, wygodniejsza i łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż tradycyjna kabina z brodzikiem. Pamiętaj, by wybrać antypoślizgowe płytki podłogowe.

Płynna folia do izolacji przeciwwilgociowej

– Hydroizolacja

Elementem, który w łazience jest najważniejszy, jest hydroizolacja. Brak izolacji we wnętrzu, w którym woda operuje bezpośrednio lub pośrednio na płytki podłogowe i ścienne to najczęstszy błąd i przyczyna wielu problemów w łazience. Nawet drobne nieszczelności potrafią doprowadzić do powstawania groźnej dla zdrowia pleśni i grzybów. By temu zapobiec, musisz zastosować folię w płynie nanosząc ją wałkiem lub pędzlem na posadzkę i ściany do wysokości 20 cm PRZED ułożeniem płytek.

Stelaże podtynkowe do łazienki - geberit, grohe

– Prace murarskie i przygotowanie podłoża

Są jeszcze zwolennicy ścianek działowych w łazienkach. Można je wykonać zarówno z betonu komórkowego, bloczków cementowych lub popularnych karton-gipsów – koniecznie tych zielonych, nadających się do wilgotnych pomieszczeń. Nowe i stare ściany należy przed kolejnymi pracami dobrze zagruntować, by stworzyć optymalne warunki do kolejnych prac.

Jeśli planujesz położyć płytki tylko w wybranej części łazienki, resztę ścian wyrównaj gładzią, by tworzyła jednolitą powierzchnię. Pamiętaj też o doborze odpowiedniej farby do ścian i sufitów w łazience.

Więcej o farbach do ścian znajdziesz w artykule „Porównanie farb do ścian – farba lateksowa, akrylowa, ceramiczna czy hybrydowa”.

Płytki do łazienki klasycznej i hampton - Royal Place Tubądzin

– Oświetlenie i gniazdka

Na tym etapie remontu musisz zdecydować o rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych i oświetlenia w łazience. Wodoszczelność IP67 i IP65 to norma dla okolic kabiny prysznicowej i wanny gwarantująca wodoszczelność nawet przy operacji strumienia wody. Lampy przy umywalce to już wodoszczelność IP 44, czyli tak zwana bryzgoszczelność, która gwarantuje ochronę przed zachlapaniem. Warto o tym pamiętać, by nie przepłacać.

Jak urządzić szarą, matową łazienkę

– Wydziel strefy w łazience

Łazienka to wnętrze wilgotne i ma swoje wymagania. By najlepiej służyła Ci przez długie lata, warto wydzielić w niej odpowiednie strefy.

Jak sama nazwa wskazuje, w strefie kąpielowej znajduje się wanna lub prysznic, lub oba sprzęty jednocześnie. To strefa mokra, a więc należy odpowiednio zaplanować kwestię oświetlenia, gniazdek elektrycznych i odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wspominaliśmy już o koniecznej hydroizolacji w strefie mokrej. Warto także wybrać antypoślizgowe płytki podłogowe i fugę epoksydową, która nie chłonie wody.

Łazienka w jasnym marmurze - beżowa łazienka - remont

Strefa umywalkowa to oczywiście umywalka, blat lub szafka pod nią i lustro. Zastanów się, czy lustro chcesz powiesić i mieć możliwość późniejszych zmian, czy chcesz wkleić je pomiędzy płytki. Zaoszczędzisz przy tym na metrażu płytek, ale jeśli postanowisz zmienić wielkość lustra – czeka Cię kolejne skuwanie płytek. Jeśli wybierzesz gotowy zestaw szafki z umywalką lub umywalkę wiszącą, będziesz mieć mniej pracy. Jeśli zdecydujesz się na blat z płytek, musisz go wybudować. To najlepszy na to etap remontu łazienki. Zrób to sam – to łatwa praca konstrukcyjna z karton-gipsu okładanego płytkami łazienkowymi.

Jak zaprojektować łazienkę w budżetowym mieszkaniu pod wynajem?

Strefa toaletowa to sprawa prosta, o ile podjąłeś już decyzję, jaką muszlę chcesz zastosować – stojącą czy wiszącą. Toaleta podwieszana wymaga bowiem specjalnego stelaża, który podobnie jak blat pod umywalką – obudowuje się płytą gipsową i wykańcza płytkami.

– Klejenie płytek

To praca, której efekty są najszybciej zauważalne. Ale przez to każde niedociągnięcie bywa łatwo widoczne. Warto więc wybrać płytki o rektyfikowanych krawędziach, które można układać na bardzo wąskiej fudze, a same płytki mają stały i równy wymiar. Najlepiej pokrywać klejem zarówno ścianę, jak i płytkę. Pamiętaj też, że im większe płytki, tym mniej podziałów i fug. Po przyklejeniu musisz poczekać, aż klej zwiąże, po czym możesz zacząć fugować przestrzenie pomiędzy płytkami. Dobierając kolor fugi najbardziej zbliżony do płytek, uzyskasz niemal jednolitą powierzchnię, która optycznie powiększy łazienkę.

– Montaż ceramiki i armatury

To piękny moment remontu, gdy łazienka nabiera realnych kształtów. Ceramikę wybrałeś na początku remontu, armaturę możesz wybrać nieco później. Warto jednak pamiętać o odpowiednio dobranej wylewce do umywalki. Dlaczego? Wiele nowoczesnych modeli nie posiada rantu, na którym można zamontować kran. Wówczas możesz zastosować baterię sztorcową wysoką stawianą na blacie lub wylewkę podtynkową – do tego potrzebny jest jednak specjalny element montowany w ścianie.

Jeśli chcesz zastosować baterie podtynkowe, musisz to uwzględnić na etapie planowania hydrauliki w łazience.

Inspiracja łazienki w drewnie i w bieli - naturalna łazienka w stylu hygge

 Remont łazienki bez skuwania płytek – szybko i tanio

Czy można wykonać remont łazienki bez skuwania płytek? Można.

Robiąc remont starej łazienki, możesz płytki pomalować – są specjalne farby do płytek ceramicznych. Ta metoda także ma swoje minusy – wydobywa wszystkie nierówności i krzywizny płytek. Dlatego przed malowaniem trzeba stare płytki dobrze wyczyścić i zagruntować. Plusem tej metody jest to, że nie trzeba demontować ceramiki i wyposażenia łazienki.

Druga metoda to klejenie nowych płytek na stare. Warunkiem koniecznym jest, by stare płytki dobrze trzymały się ścian lub podłoża. Minusem metody jest konieczność demontażu urządzeń oraz zmniejszenie łazienki o około 3 cm przy każdej ze ścian.  Stare płytki należy zagruntować preparatem CN 94, a nowe płytki kleić specjalną zaprawą elastyczną CM17.

Zestaw prysznicowy do nowo wyremontowanej łazienki

Ile kosztuje remont łazienki

Ile kosztuje remont łazienki? To częste pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rozległości prac, wyboru materiałów wykończeniowych i kosztów robocizny. Nie bez znaczenia jest też metraż łazienki. Szacunkowo remont małej łazienki w bloku to koszt minimum kilku tysięcy złotych, górna granica zależy jednak od kwot wydanych na wykończenie i wyposażenie. Dużym procentem kwoty końcowej jest wynagrodzenie dla ekipy remontowej – zależny od regionu Polski. Jeśli wybierzesz opcję „remont łazienki – zrób to sam” możesz sporo zaoszczędzić.

Szacunkowe koszty remontu łazienki oscylują w kwotach:

– instalacje wod-kan-gaz to 400-500 zł za punkt

– wprawienie wanny: 140-190 zł

– zamontowanie umywalki: 50-60 zł

– montaż kabiny: 200-270 zł

– instalacja toalety: 80-110 zł

– skuwanie płytek płatne od metra. Za łazienkę 8 m2 to 710 zł za ściany i 200 zł za podłogi

– przygotowanie podłoża pod płytki: około 150 zł  

– układanie płytek płatne od metra: łazienka 8m2 to koszt 1500 zł za ściany i 450 zł za podłogę

A zatem średni koszt samych prac remontowych to około 3200 zł.

Płytki, ceramika, armatura, oświetlenie, kleje i fugi to minimum 3500 zł. Górna granica może być rzecz jasna zdecydowanie wyższa w zależności od jakości i zaawansowania wyposażenia, jakie wybierzesz.

A ile trwa remont łazienki? To także zależy od metrażu łazienki oraz skomplikowania prac remontowych. Średnio przyjmuje się 14 dni jako termin realny do wykonania remontu małej łazienki. Wszystkie kwoty mają charakter wyłącznie informacyjny i uśredniony. Konkretne koszty i terminy ustala się zawsze na podstawie projektu wykonawczego.

 

Wiesz już jak wyremontować łazienkę, a więc do dzieła! W viverto.pl znajdziesz nie tylko wszystkie produkty konieczne do remontu łazienki, ale także fachowe doradztwo materiałowe. Zapraszamy.

 Płytka Gresowa Mountain Ash Gold 119,8x19 Tubądzin

Płytka Podłogowa Aspen Grey STR 59,8x14,8 Tubądzin Domino

Płytki imitujące kamień do łazienki Ceramica Limone

Mała biała lazienka w marmurze - remont łazienki - od czego zacząć?

Remont łazienki - przemiana w klimacie natury

Drewniana łazienka w nowoczesnym wydaniu - remont łazienki