Piękna i funkcjonalna podłoga to prawdziwa ozdoba każdego domu. Panele podłogowe to doskonały wybór, który sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni, sypialni czy przedpokoju. Wiesz już, że to rozwiązanie idealnie skrojone dla Twoich potrzeb, ale zastanawiasz się, co zrobić, by cieszyć się podłogą z paneli? Przeczytaj poradnik i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o montażu paneli podłogowych.

Drogę do wymarzonej podłogi możemy podzielić na sześć etapów.
Etap 1. – Wybór paneli podłogowych
Jednym z najważniejszych momentów w urządzaniu wnętrza jest, bez wątpienia, decyzja o wyborze odpowiednich materiałów. Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, które panele podłogowe najlepiej pasują do Twojego domu przeczytaj „Panele podłogowe – Jakie wybrać? Ranking topowych paneli podłogowych”.Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli do określonego pomieszczenia i poznasz produkty, które spełnią Twoje oczekiwania.
Informacja na temat konkretnego modelu paneli na podłogę może okazać się kluczowa podczas planowania dalszych prac montażowych. Nie tylko wielkość pojedynczego panelu czy wzór będą wpływały na kolejne czynności. Najważniejszy jest sposób montażu desek. Panele montowane bezklejowo będą wymagały innych narzędzi czy odmiennego przygotowania podłoża niż podłoga mocowana na kleju. Również samo położenie desek przebiega inaczej.

Etap 2. – Planowanie prac
Zanim przystąpimy do działania warto dobrze przemyśleć, jak finalnie ma wyglądać pomieszczenie. Z pewnością pomocne może okazać wykonanie projektu i wizualizacji wnętrza. To pozwoli nam zobaczyć, jak na ogólny efekt wpłynie sposób ułożenia paneli i pomoże zdecydować, jak układać panele podłogowe względem okna. Położenie desek równolegle do źródła światła dziennego pozwoli ukryć łączenia i sprawi, że podłoga będzie tworzyła jednolitą taflę. Natomiast panele zlokalizowane prostopadle względem okna pomogą optycznie powiększyć wąskie i długie pomieszczenie.
Na tym etapie ważne jest wykonanie dokładnych pomiarów pokoju. To pozwoli stwierdzić, ile desek będzie potrzebnych do ułożenia podłogi. Warto zabezpieczyć kilka dodatkowych paneli na ewentualne docinki czy poprawki. Zakłada się, że powinno to być około 5% więcej niż ilość wyliczona na podstawie pomiaru podłogi.
Podczas pomiarów i ustalania ilości materiału należy pamiętać o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej. To wolna przestrzeń pomiędzy panelami a takimi elementami konstrukcyjnymi jak ściany czy futryny drzwi. Dylatacja pozwala podłodze swobodnie pracować i zapobiega powstawaniu wybrzuszeń czy odkształceń. W przypadku paneli laminowanych w pomieszczeniach mniejszych niż 40 m2 wystarczy zostawić 10 mm szczeliny dylatacyjnej. Większe powierzchnie wymagają około 20 mm dylatacji. Panele winylowe ze względu na swoje właściwości nie wymagają zachowania aż tak dużych odstępów od ścian czy futryn, tutaj wystarczy 2 mm szczeliny. W robieniu dylatacji pomocne są kliny dystansowe.
Po ułożeniu podłogi na etapie wykończenia wszystkie szczeliny dylatacyjne zostaną ukryte pod listwami przypodłogowymi, progami i listwami wykończeniowymi.

Etap 3. – Narzędzia i materiały
Same panele są, co prawda, najistotniejszym elementem w całym projekcie, ale nie jedynym. Podczas przygotowań do montażu podłogi należy zaopatrzyć się w szereg materiałów i narzędzi niezbędnych do właściwego ułożenia paneli. Oto podstawowa lista zakupów:

Etap 4. – Przygotowanie materiałów i podłoża
Zakupione panele podłogowe po przywiezieniu do domu muszą się zaaklimatyzować. Nie powinno się rozpoczynać montażu tego samego dnia. Materiały przed rozpakowaniem najlepiej ułożyć w suchym i ciepłym pomieszczeniu na 48 godzin.
Podłoże, na którym planujemy układać panele, powinno być suche, czyste i równe. Należy z niego usunąć resztki farby, kurz czy tłuszcz. W przypadku świeżej wylewki betonowej trzeba zaczekać aż całkowicie wyschnie. Aby mieć pewność, że wylewka jest wystarczająco sucha można wykonać pomiar jej wilgotności. Z reguły do tego celu stosuje się higrometr lub metodę CM (Carbid Mess), polegającą na pobraniu próbki z wnętrza posadzki. Prawidłowo wysuszone podłoże powinno mieć maksymalnie 2-3% wilgotności, co przeważnie zajmuje około miesiąca od jego wykonania. Warto zaczekać, jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Montaż bezklejowy
Aby zapobiec skraplaniu się pod panelami powietrza należy wyłożyć posadzkę folią paroizolacyjną (PE). Poszczególne pasy folii połączone taśmą powinny nachodzić na siebie około 10-20 cm tak, by zapewnić szczelną izolację.
Kolejną warstwę ochronną tworzy podkład pod panele. Jest on nie tylko następną barierą dla wilgoci ukrytej w wylewce, zabezpiecza panele przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale przede wszystkim stanowi izolację termiczną i akustyczną podłogi. Układając podkład na folii paroizolacyjnej należy pamiętać, że jego łączenia nie mogą wypadać w tym samym miejscu, co łączenia folii. Podkład powinien przylegać do ściany, ale nie może na nią zachodzić.
Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie folii zintegrowanej z podkładem. Jak np. podkład Multiprotec Acoustic 3w1 marki Arbitron lub podkład Ideal Profi 2.0 firmy Weninger. Oba produkty składają się z dwóch warstw izolacyjnych i cechują się wysokimi parametrami w zakresie izolacji i wytrzymałości.
Jeżeli w posadzce zamontowana jest instalacja grzewcza należy upewnić się czy folia i podkład nadają się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym.
Montaż na kleju
W przypadku paneli klejonych bezpośrednio do podłoża nie stosuje się folii paroizolacyjnej ani podkładu. Elementy podłogi przykleja się bezpośrednio do posadzki. W tym przypadku szczególnie ważne jest, by była ona dobrze oczyszczona z kurzu, farby czy innych zanieczyszczeń. W przeciwnym wypadku klej może nie związać właściwie i panele będą się odklejać. Dodatkowo powierzchnia podłogi musi być równa, ponieważ ewentualne nierówności będą widoczne na panelach.

Etap 5. – Montaż paneli podłogowych
Podłoga pływająca – montaż bezklejowy
Montowanie tzw. podłogi pływającej, czyli paneli nieprzytwierdzonych na kleju, jest bardzo proste i szybkie. Do pierwszego panelu dołączamy krótszym bokiem kolejne tworząc w ten sposób pierwszy rząd. Łączenie poszczególnych paneli nie jest skomplikowane, wystarczy umieścić pióro we wpuście pod katem 70 stopni i opuścić panel na podłogę. Do powstałego rzędu dołączamy kolejne pasy, w razie potrzeby dobijając je młotkiem. Można również dokładać pojedyncze panele. Należy pamiętać, by ostatnie elementy docinać tak, aby przy ścianie powstała dylatacja. W powstałych szczelinach umieszczamy kliny dylatacyjne.
Jakie panele do montażu bezklejowego?
Systemy paneli do montażu bezklejowego mają różne nazwy, ale działają w bardzo podobny sposób. Marka Krono Original oferuje panele laminowane do montażu bez kleju wyposażone w systemy 1click2go. Elementy podłogi łączone są ze sobą za pomocą opatentowanego zamka, który po złączeniu paneli zamyka się ze słyszalnym klikiem. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama produktów w różnych wzorach i kolorach. Od klasycznych ciemnych desek Appalachian Hickory Vintage Classic, poprzez imitujące jasne drewno Dąb Polski Supreme Vario aż po kamienne Crosstown Traffic Stone Design.
Marka Wildwood stworzyła system o podobnym działaniu. Uniclick umożliwia szybki i bezproblemowy montaż bez konieczności stosowania kleju. Piękne panele laminowane doskonale naśladujące wzór naturalnego drewna dostępne są w standardowych rozmiarach 120×19 cm (Nature Line PRK 504 Selge lub Natura Ultra Line PRK 506 Meric). Natomiast panel Concept PRK 604 Moderna, w rozmiarze 120×15,5 cm, to rozwiązanie dla poszukujących nieco delikatniejszego wzoru podłogi.
Nie tylko laminaty wyposażane są w systemy szybkiego montażu. Winylowe podłogi marki Quick-Step również dają możliwość montażu bezklejowego. System Uniclic Multifit obecny np. w serii paneli winylowych imitujących beton Ambient Click.
Montaż na kleju
Panele klejone przytwierdza się bezpośrednio do podłoża. Zanim jednak zaczniemy klejenie warto dwa pierwsze rzędy paneli ułożyć na podłodze „na sucho”. To pozwoli nam sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały prawidłowo dopasowane pod względem rozmiaru i wzoru. Jeśli wszystko się zgadza można rozpoczynać klejenie. Klej montażowy nakładamy na podłoże za pomocą packi z grzebieniem. Jeśli powierzchnia pokoju jest duża, dobrze jest podzielić go na strefy i nakładać klej na kolejno na następne partie. Ułożone panele dociskamy za pomocą wałka, tak by równo przylegały do podłoża. W zależności od rodzaju kleju czas jego wiązania może być różny, ale zaleca się by nie wchodzić na panele przez około 12 godzin.
Jakie panele na kleju wybrać?
Klejenie świetnie sprawdza się w przypadku paneli winylowych. Marka Quick-Step oferuje szeroki wybór podłóg przeznaczonych do montażu klejowego. Seria Glue Plus to wodoodporne panele, które nadają się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Bogata oferta wzorów pozwoli znaleźć zarówno coś dla miłośników wnętrz minimalistycznych jak i tych poszukujących eleganckiej klasyki. Zimny beton czy ciepłe drewno? Wszystko to znajdziesz w serii Glue Plus marki Quick-Step.

Etap 6. – Wykończenie
To prawdopodobnie najprzyjemniejszy moment wszystkich prac remontowych. Po usunięciu klinów dystansowych można montować listwy przypodłogowe a na łączeniach paneli z innym rodzajem podłogi – listwy wykończeniowe.
Panele podłogowe – szybko, sprawnie i solidnie
Podłoga z paneli to idealne rozwiązanie do domów i mieszkań. Nie tylko ze względu na bogaty wybór wzorów, ale przede wszystkim z uwagi na łatwość montażu i niezawodność w codziennym użytkowaniu. Odpowiednio dobrane materiały i prawidłowo położona podłoga z paneli będzie służyć przez lata i cieszyć właścicieli swoim nienagannym wyglądem.
Szeroki wybór wzorów oraz wszystko, co potrzebne do montażu paneli podłogowych znajdziesz na viverto.pl.
