łazienka z cegłą, wanna wolnostojąca czarna, grzejnik pionowy chromowany

Ciekawe formy i różnorodna kolorystyka – oto dzisiejsze grzejniki łazienkowe. Szukasz rozwiązania idealnego dla Twojej łazienki? Przeczytaj o rodzajach grzejników do łazienki oraz poznaj najlepsze produkty z tej kategorii.

Grzejnik łazienkowy – sposób na ciepło w łazience

Łazienka jest tym pomieszczeniem w domu, w którym warto dobrze przemyśleć kwestie ogrzewania. Po pierwsze ze względu na codzienny komfort – kąpiel w ciepłej łazience jest zdecydowanie przyjemniejsza. Po drugie pomieszczenia, w których panuje wilgoć powinny być dobrze wentylowane i odpowiednio ogrzewane. I wreszcie po trzecie ogrzewanie może spełniać nie tylko funkcje praktyczne, ale również estetyczne. Nowoczesne grzejniki łazienkowe, dzięki swoim kolorom i formom stanowią doskonałe uzupełnienie każdej aranżacji.

Najczęściej stosowanym rodzajem ogrzewania w łazience jest ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie jest wydajne i gwarantuje oszczędność miejsca, ale w większości łazienek podłoga nie jest jedynym emiterem ciepła. Dlaczego? Ponieważ grzejnik łazienkowy ma wiele innych zalet.

Łazienka z płytkami w kształcie rombów i kamieniem. Grzejnik żebrowy czarny, czarna armatura
Grzejnik pionowy żebrowy Tesi Irsap w łazience z czarnymi rombami (fot. Viverto.pl)

Jaki grzejnik łazienkowy wybrać – wygląd

Klasyczny grzejnik łazienkowy zbudowany jest z kolektorów wypełnionych wodą lub specjalnym płynem, które magazynują ciepło a następnie oddają je otoczeniu. Ze względu na kształt wspomnianych kolektorów wyróżniamy różne rodzaje grzejników.

Grzejnik drabinkowy

Jego nazwa nawiązuje do wyglądu. Grzejniki drabinkowe kształtem przypominają właśnie drabinkę. Pionowe kolektory grzewcze połączone są poziomymi rurkami o okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym przekroju, w zależności od modelu. Grzejnik drabinkowy nazywany bywa również „ręcznikowcem” ze względu na swoją funkcję. Forma drabinki ułatwia suszenie ręczników.

Jednym z najchętniej kupowanych produktów tego rodzaju są grzejniki Terma, należące do asortymentu polskiego producenta posiadającego 30-letnie doświadczenie w branży. Marka każdego roku poszerza grono swoich klientów nie tylko w naszym kraju, ale i na skalę światową. W jej ofercie dostępny jest bardzo szeroki wybór grzejników drabinkowych, dzięki czemu każdy może znaleźć to, co najbardziej odpowiada jego gustom. Grzejniki Terma można znaleźć w wielu wariantach kolorystycznych (m.in. złotym, turkusowym, grafitowym i wielu innych) oraz kształtach (zależy ci na wielu poziomych, wąskich rurkach czy może wolisz wersję gdzie jest ich mniej, ale są grubsze?). Marka oferuje różnorodność także w zakresie samego designu – możesz m.in. wybrać grzejniki drabinkowe, ale z rurkami, które są ustawione pod innym kątem niż 90 stopni. Warto dodać, że producent posiada w asortymencie tradycyjne grzejniki, ale i te z dodatkowymi funkcjami (jak np. grzałka czy sterownik) umożliwiające kontrolowanie temperatury produktu.

biała łazienka z czarnym grzejnikiem
Grzejnik drabinkowy (fot. Viverto.pl)

Grzejnik pionowy

W tym modelu rurki grzewcze usytuowane są pionowo. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, świetnie nadaje się na wąską powierzchnię ściany. Pionowe rurki, podobnie jak w przypadku grzejników drabinkowych, mogą mieć przekrój w różnych kształtach. Ciekawą propozycją jest pionowy grzejnik łazienkowy żebrowy. Doskonale nadaje się do łazienek w stylu retro i klasycznych.

biało czarna łazienka z płytkami w romby, grzejnik żebrowy czarny, czarna ceramika i armatura
Grzejnik żebrowy pionowy (fot. Viverto.pl)

Grzejnik panelowy

Ten rodzaj grzejnika tworzą pionowe lub poziome elementy w kształcie paneli. Grzejniki łazienkowe panelowe zbudowane są często z jednego panelu. Tworzą w ten sposób gładką, jednolitą bryłę. Świetnie wpisują się w nowoczesne i minimalistyczne aranżacje.

łazienka w jasnych kolorach, grzejnik panelowy, wisząca konsola umywalkowa drewniana
Grzejnik łazienkowy panelowy (fot. Viverto.pl)

Grzejnik dekoracyjny

Tutaj wybór form i kształtów zadowoli nawet najbardziej wybrednych miłośników sztuki nowoczesnej. Od foremnych heksagonów poprzez fantazyjne kształty aż do minimalistycznych pojedynczych rurek. Grzejnik łazienkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną i być wyrazistym akcentem każdej aranżacji.

szara łazienka z grzejnikiem dekoracyjnymm
Grzejnik dekoracyjny (fot. Viverto.pl)

Jaki grzejnik łazienkowy wybrać – rodzaj zasilania

Niezależnie od paliwa, jakim zasilany jest system ogrzewania w domu, sama instalacja grzewcza może być wodna, elektryczna lub wodno-elektryczna. Grzejniki łazienkowe wodne podłączone są z reguły do instalacji centralnego ogrzewania i podobnie jak w innych kaloryferach w domu, płynie w nich woda. Grzejniki elektryczne mają z reguły bezpośrednie podłączenie do gniazdka i są niezależne od pozostałych emiterów ciepła w budynku. Łazienkowe grzejniki wodno-elektryczne można określić jako urządzenia hybrydowe. Są połączeniem klasycznego grzejnika wodnego z samodzielnym grzejnikiem elektrycznym. Do grzejników wodno-elektrycznych dokupić można grzałkę elektryczną o odpowiednio dobranej mocy.

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami grzejników związane są głównie z ich mocą. Z reguły grzejniki łazienkowe połączone z instalacją C.O. mogą rozgrzewać się do wyższych temperatur. W praktyce jednak nie jest to aż tak istotne, ponieważ przyjmuje się, że temperatura grzejnika powinna wynosić 75 – 90 stopni. A takie wyniki osiągają wszystkie emitery ciepła, zarówno te wodne jak i te z elektrycznym zasilaniem.

czarny grzejnik dekoracyjny
Grzejnik dekoracyjny Soul Irsap (fot. Irsap)

Kupując grzejnik musimy pamiętać o akcesoriach, które stanowić mogą:

– wspomniana wyżej grzałka elektryczna, jeśli producent grzejnika przewidział taką możliwość

zawór termostatyczny

zestaw montażowy/przyłączeniowy

Jaki grzejnik łazienkowy wybrać – materiał

O jakości i wytrzymałości produktu decyduje z reguły materiał, z jakiego jest on wykonany. Grzejniki łazienkowe wykonuje się ze stali nierdzewnej, aluminium lub miedzi.

Grzejniki łazienkowe ze stali nierdzewnej są najczęściej spotykanymi na rynku produktami w kategorii łazienkowych instalacji grzewczych. Stal to surowiec, który szybko się nagrzewa i długo trzyma ciepło. Nawet po wyłączeniu zasilania grzejnik ze stali nierdzewnej jeszcze przez jakiś czas utrzymuje temperaturę. Sama stal nierdzewna jest wytrzymała i niełatwo ulega uszkodzeniom.

Grzejniki łazienkowe aluminiowe cieszą się słabsząpopularnością głównie ze względu na mniejszą wytrzymałość od stalowych. Aluminium jest bardziej miękkie i szczególnie podczas montażu może ulec uszkodzeniu. Natomiast w porównaniu do stalowych grzejniki łazienkowe aluminiowe wykazują dużo większą odporność na wilgoć.

Miedź jest najstarszym surowcem wykorzystywanym w instalacjach grzewczych. W porównaniu do wcześniej wspomnianych surowców, miedź wykazuje największe właściwości cieplne. Grzejniki łazienkowe miedziane są również bardzo odporne na korozję.

Grzejniki do łazienki – ranking

W sprzedaży dostępna jest szeroka oferta produktów w kategorii grzejniki łazienkowe opinie klientów potwierdzają, że jest w czym wybierać. Jeśli zastanawiasz się, który model będzie najlepszy dla Ciebie, zobacz TOP 7 najlepszych grzejników do łazienki wybranych przez specjalistów z Viverto.

1. Grzejnik Niva – Vasco

biało czarna łazienka w marmurach, grzejnik panelowy biały
Grzejnik łazienkowy Niva w łazience z wanną (fot. Viverto.pl)

Pionowy grzejnik panelowy Niva marki Vasco świetnie dopasuje się do każdej aranżacji. Jego smukły, jednolity kształt i uniwersalny biały kolor współgrają nie tylko z płytkami imitującymi marmur. Dzięki minimalistycznemu wyglądowi grzejnik Niva sprawdzi się również w łazienkach nowoczesnych, klasycznych lub glamour. Produkt marki Vasco o wymiarach 1820×520 mm przeznaczony jest do montażu naściennego i zapewnia maksymalną temperaturę roboczą na poziomie 110 stopni Celsjusza.

2. Grzejnik Sail – Zehnder

łazienka z grzejnikiem drabinkowym, brązowa ściana
Grzejnik łazienkowy Sail Zehnder (fot. Zehnder)

Klasyczna drabinka w nowoczesnym kształcie. Zaokrąglone profile nadają temu grzejnikowi łazienkowemu marki Zehnder lekkiego i nowoczesnego wyglądu. Chromowany kolor sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach i stworzy harmonijną kompozycję z baterią w tym samym odcieniu. Dzięki czemu cała aranżacja nabierze spójnego charakteru. Grzejnik Sail dostępny jest w dwóch wariantach – 1200×500 mm i 800×500 mm. Jego maksymalna temperatura robocza to 120 stopni.

3. Grzejnik Klaro – Zehnder

pastelowa łazienka, błękitna ściana. czarny grzejnik
Grzejnik łazienkowy Klaro Black Matt Zehnder (fot. Zehnder)

Doskonała funkcjonalność i świetne właściwości cieplne, to właśnie charakteryzuje produkty z kolekcji Klaro marki Zehnder. Grzejnik Klaro Black Matt w odcieniu matowej czerni idealnie odnajduje się we wszystkich łazienkach w stylu skandynawskim, gdzie wraz z armaturą może stworzyć wyrazisty akcent na pastelowym czy drewnianym tle. Dostępny w rozmiarze 1150×500 mm. Posiada możliwość regulacji odległości od ściany, tak by suszenie ręczników było wygodniejsze. Grzejniki z serii Klaro dostępne są również w kolorze kwarcowej bieli.

4. Grzejnik Horos 96 – Excellent

łazienka w bieli, biały grzejnik drabinkowy
Grzejnik Horos 96 Excellent (fot. Excellent)

Jeżeli szukasz niewielkiego grzejnika, który sprawdzi się w małym pomieszczeniu, zwróć uwagę na Horos marki Excellent. Wykonano go ze stali niskowęglowej, która długo utrzymuje ciepło a odporna powłoka zabezpiecza powierzchnię grzejnika przed złuszczaniem i uszkodzeniami. Horos idealnie nadaje się do małych łazienek dzięki niewielkim rozmiarom (960×500) oraz kompaktowej budowie. Odległość od ściany wynosi zaledwie 8 cm. Podłączenie grzałki elektrycznej sprawia, że ten grzejnik może pełnić rolę suszarki przez cały rok, niezależnie od centralnego ogrzewania.

5. Grzejnik Meteor – Excellent

marmurowe płytki, czarny grzejnik
Grzejnik drabinkowy do łazienki Meteor Excellent (fot. Viverto.pl)

Nowa odsłona klasycznej drabinki. Grzejnik łazienkowy Meteor marki Excellent posiada, podobnie jak Horos, podłączenie grzałki elektrycznej. Płaskie, szerokie żebra o regularnym rozmieszczeniu ułatwiają suszenie ręczników. Jego kolor i forma pasują do każdej aranżacji w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy loftowym. Grzejnik Meteor polskiego producenta Excellent o wymiarach 1100×500 mm nagrzewa się do 95 stopni Celsjusza.

6. Grzejnik Vision – Zehnder

łazienka z tapetą na ścianie, czarny grzejnik, lustro w czarnej ramie
Grzejnik łazienkowy Vision Zehnder (fot. Zehnder)

Połączenie nowoczesnego designu i wysokiej jakości wykonania. Rurki drabinki o kwadratowym przekroju nadają grzejnikowi Vision nowoczesnego charakteru. Jednocześnie jego klasyczna forma nie narzuca konkretnego stylu łazienki, pasuje wszędzie od klasyki po minimalizm. Jak większość emiterów ciepła zasilanych z instalacji centralnego ogrzewania również Vision cechuje się wysoką temperaturą roboczą, 120 stopni Celsjusza. Duża powierzchnia grzejnika (1200×500 mm) sprawi, że nagrzanie średnich rozmiarów łazienki nie będzie stanowiło żadnego problemu.

7. Grzejnik Timber – Zehnder

szara łazienka, chromowany grzejnik łazienkowy
Grzejnik do łazienki Timber Chrom Zehnder (fot. Zehnder)

Klasyfikację zamyka grzejnik łazienkowy Timber. Chromowana wersja drabinki z prostymi profilami uświetni każdy projekt, w którym panuje jedność i harmonia. Ten naścienny grzejnik łazienkowy z zasilaniem wodnym osiąga maksymalną temperaturę roboczą na poziomie 120 stopni. Dostępny jest w dwóch rozmiarach 1180×500 mm i 800×500 mm.

Idealny grzejnik do łazienki

Doskonała łazienka ma wszystko to, czego potrzebują jej użytkownicy. Ergonomiczny prysznic, wygodna wanna czy dobrze oświetlona strefa umywalkowa. Każdy z nas mógłby wymienić co najmniej kilka zalet idealnej łazienki. Najważniejszą z nich będzie z pewnością ciepło, dlatego dobrze ogrzana łazienka to nie tylko przyjemność codziennego użytkowania, to również inwestycja w zdrowy i zadbany dom. Grzejnik łazienkowy, jako część całej instalacji grzewczej, to niezbędny element każdej łazienki.

W Viverto mamy wszystko, czego potrzebujesz, by wybrać odpowiedni grzejnik. W kategoriach grzejniki łazienkowe i grzejniki dekoracyjne znajdziesz wiele interesujących modeli łazienkowych emiterów ciepła.