umywalka na drewnianym blacie, płytki jak dywan

Żadna umywalka nie spełniałaby swojej funkcji, gdyby nie bateria umywalkowa. Ten mały element ma najważniejsze zadanie i nie bez znaczenia jest to, jaką baterię umywalkową wybierzemy. Od naszej decyzji zależeć będzie, czy codziennie użytkowanie łazienki będzie przyjemne i praktyczne. Bogata oferta armatury łazienkowej zdecydowanie nie ułatwia tego zadania. Chcesz wiedzieć, co jest ważne podczas wyboru baterii umywalkowej? W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę dobierając armaturę do umywalki i poznasz 10 najlepszych baterii umywalkowych według Viverto.

łazienka, umywalki, baterie umywalkowe
Bateria umywalkowa Grohe (fot. Grohe)

Bateria umywalkowa – klejnot w koronie

Jedni nazywają ją biżuterią łazienki inni widzą w niej swego rodzaju kropkę nad „i”, która podkreśla charakter aranżacji. To wszystko prawda. Armatura łazienkowa może wiele zmienić w wyglądzie łazienki. Minimalistyczna bateria podkreśli nowoczesny styl, a ozdobny kran w kolorze złota będzie znakiem rozpoznawczym w pokoju kąpielowym glamour. Chcesz wiedzieć, jaką baterię umywalkową wybrać, by pasowała do Twojej łazienki? Przed Tobą kilka ważnych informacji, które na pewno w tym pomogą.

Rodzaje baterii umywalkowych

Zanim wybierzesz się do sklepu, staniesz przed ekspozycją z kilkunastoma bateriami i usłyszysz sakramentalne pytanie „Która bateria?”, warto zapoznać się z rodzajami armatury umywalkowej dostępnej na rynku. Baterie możemy podzielić ze względu na dwa ważne parametry.

złota bateria, umywalka wpuszczana w blat
Bateria umywalkowa złota (fot. Viverto.pl)

Rodzaje baterii ze względu na sposób obsługi

Ta cecha baterii ma bezpośredni wpływ na codzienne użytkowanie. Należy wybrać taki rodzaj armatury umywalkowej, który z naszego punktu widzenia będzie najłatwiej obsługiwać.

 – Baterie dwuuchwytowe

Klasyczne rozwiązanie znane doskonale z PRL-owskich łazienek. Bateria składa się z dwóch kurków, jeden do ciepłej,  jeden do zimnej wody i umieszczonej centralnie wylewki. I chociaż dzisiejsze baterie dwuuchwytowe różnią się znacząco od swoich starszych poprzedniczek, to jest to rozwiązanie pasujące raczej do stylu vintage lub industrialnego. Dwa uchwyty regulacji wody mogą stanowić ciekawy akcent stylistyczny, ale ustawienie strumienia o pożądanej temperaturze może, w niektórych przypadkach, być nie lada wyzwaniem.

– Baterie jednouchwytowe

Najpopularniejszy rodzaj baterii łazienkowych dostępnych na rynku. Bateria jednouchwytowa wyposażona jest w jedną dźwignię i głowicę mieszającą, które umożliwiają dobranie strumienia wody o odpowiedniej sile i temperaturze. Pod względem komfortu użytkowania zdecydowanie przewyższają baterie dwuuchwytowe. Baterie z jednym uchwytem sprawdzają się praktycznie w każdej łazience. Pasują zarówno do stylu nowoczesnego, jak i klasycznych łazienek. Ciekawą propozycją jest bateria typu „joystick”, która jest modyfikacją standardowej baterii jednouchwytowej. W tym modelu tradycyjna dźwignia została zastąpiona przez lekki uchwyt, przypominający drążek. To rozwiązanie pasuje idealnie do łazienek minimalistycznych, gdzie wygoda użytkowania idzie w parze z nowoczesnym wyglądem.

– Baterie samozamykające

Zgodnie z nazwą baterie z tej grupy same po określonym czasie zamykają strumień wody. To rozwiązanie często spotykane w przestrzeniach użyteczności publicznej, gdzie dąży się do zminimalizowania kontaktu z powierzchnią baterii. Innowacją w grupie baterii samozamykających są baterie elektroniczne, które wykrywają obecność dłoni pod wylewką i same otwierają i zamykają przepływ wody. To nie tylko jedno z najbardziej higienicznych rozwiązań, ale również ukłon w stronę ekologii.

– Baterie ze sterownikiem elektronicznym

Elegancka wylewka i elektroniczny sterownik, który pozwala na kontrolę parametrów wody. To rozwiązanie dla tych, którzy lubią innowacje w swojej łazience. Nowoczesny wygląd sprawia, że to urządzenie sprawdzi się doskonale w modernistycznych wnętrzach z nowatorskim spojrzeniem.

baterie łazienkowe stojące, umywalki nablatowe
Baterie umywalkowe czarne jednouchwytowe (fot. Viverto.pl)

Rodzaje baterii ze względu na sposób montażu

Przed zakupem warto sprawdzić, jaki sposób montażu baterii jest możliwy z naszej łazience.

– Baterie stojące

Instalowane bezpośrednio na misie umywalki, w specjalnie do tego celu przygotowanym otworze. To zdecydowanie najliczniejsza grupa dostępnych na rynku produktów w kategorii „bateria umywalkowa”. Cechuje je duża uniwersalność i szeroki wybór wzorów o praktycznie każdym sposobie obsługi. Baterie stojące mogą być zarówno jedno jak i dwuuchwytowe, samozamykające czy sterowane elektronicznie.

baterie umywalkowe stojące i wolnostojące, umywalka nablatowa, nowoczesna łazienka
Baterie umywalkowe Bozz New Kludi (fot. Kludi)

– Baterie wolnostojące

Montuje się je bezpośrednio na blacie szafki umywalkowej. Dobrze prezentują się w parze z umywalkami nablatowymi, nadając łazience nowoczesny wygląd. Ciekawą wersją baterii wolnostojącej jest bateria podłogowa. Montowana w posadzce wysoka konstrukcja baterii przeznaczona jest głównie do umywalek wolnostojących. To nowatorskie rozwiązanie sprawdzi się w dużych łazienkach i tam, gdzie możliwe jest poprowadzenie instalacji wodnej w podłodze.

Nowoczesna łazienka z lastryko, bateria podtynkowa czarna, umywalka nablatowa
Bateria umywalkowa ścienna podtynkowa (fot. Viverto.pl)

– Baterie ścienne

Umiejscowione w ścianie baterie wymagają bardziej przemyślanych działań już na etapie projektu łazienki. Baterie umywalkowe ścienne podłączane są bezpośrednio do instalacji i nie pozostawiają dużego pola manewru w kwestii lokalizacji misy umywalki. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie nie ma dużo miejsca. W sprzedaży znajdują się dwa typy baterii ściennych. Baterie montowane natynkowo instalowane są bezpośrednio do wykończonej powierzchni ściany. Charakteryzuje je łatwy montaż i prosty dostęp do całego mechanizmu, co ułatwia w razie konieczności jego wymianę. Baterie ścienne podtynkowe składają się z dwóch elementów, części chowanej w ścianie i zewnętrznego modułu służącego do regulacji ciśnienia i temperatury przepływu. W tym przypadku minimalizm to nie tylko cecha stylistyczna, ale również funkcjonalna. Mała powierzchnia, jaką zajmuje bateria, ma wpływ zarówno na ergonomię łazienki, jak i łatwość codziennego utrzymania armatury w czystości.

Co jest ważne przy wyborze baterii umywalkowej?

Stylistyka

Umywalka i bateria to duet, który powinien być zgrany przede wszystkim pod względem stylistycznym. Jeżeli decydujesz się na konkretny model umywalki, dobierz baterię w podobnej estetyce. To zapewni spójność w wyglądzie łazienki. Baterie dwuuchwytowe montowane natynkowo świetnie sprawdzą się we wnętrzach retro czy glamour. Jednouchwytowa armatura umywalkowa montowana podtynkowo to nowoczesne rozwiązanie idealne dla minimalistycznych łazienek.

Rozmiar

W przypadku doboru odpowiedniej baterii do umywalki rozmiar ma znaczenie. Wylewka powinna być dopasowana do wielkości misy umywalkowej. Po uruchomieniu baterii strumień wody nie powinien sięgać dalej niż do połowy niecki umywalki. Przy wyborze odpowiedniej armatury należy ocenić, jaki będzie zasięg strumienia, tak by podczas użytkowania woda nie wychlapywała się poza umywalkę.

Sposób montażu

Sposób montażu baterii bardzo często podyktowany jest możliwościami technicznymi pomieszczenia. Nowobudowana łazienka czy ta poddana generalnemu remontowi dopuszcza praktycznie każde rozwiązanie. Jeśli natomiast planujemy lekki lifting w istniejącym już pomieszczeniu wybory armatury będą związane z ograniczeniami instalacji wewnątrz ścian i podłogi. Warto w tym przypadku zrezygnować z baterii podtynkowych czy podłogowych na rzecz armatury wolnostojącej montowanej na blacie szafki czy stojącej bezpośrednio na umywalce. Takie rozwiązanie nie wymaga kucia ścian czy podłóg i zapewnia większą dowolność w kwestii lokalizacji strefy umywalkowej.

bateria wolnostojąca chromowana. umywalka nablatowa biała, zielona płytki, kamienny blat
Bateria umywalkowa wolnostojąca (fot. Viverto.pl)

Kolor

Nie bez znaczenia jest kolor baterii. Ma on bezpośredni związek ze stylem łazienki. Klasyczne aranżacje często wykorzystują najpopularniejsze baterie chromowane. Ale to nie jedyna propozycja na rynku armatury łazienkowej. Coraz częściej we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich czy loftowych stosuje się czarną armaturę, które w połączeniu z czarną ramą kabiny prysznicowej czy czarnym grzejnikiem stanowią świetny kontrast dla jasnych wnętrz z elementami drewna. Białe baterie łazienkowe to prawdziwa gratka w łazienkach minimalistycznych i tych z nutą art deco. Armatura w kolorze białym, w zestawieniu z cieszącymi się coraz większą popularnością płytkami lastryko, stanowi idealne tło dla wzorzystych kafelków z charakterem. Miedź i złoto to koronne barwy glamour. W ozdobnej łazience w jasnych kolorach nie może zabraknąć złotej armatury. Szczotkowana miedź to także idealne dopełnienie dla marmurowych płytek.

złota umywalka, bateria umywalkowa złota, zielone płytki w jodełkę, biały marmur, łazienka nowoczesna z jodełką i marmurem
Bateria umywalkowa złota (fot. Viverto.pl)

Parametry techniczne

Wybór baterii umywalkowej to jednak nie tylko kwestia estetyczna. Warto podczas zakupu zwrócić uwagę na parametry techniczne produktu. Szczególnie ważna dla późniejszego użytkowania jest głowica baterii. Aby cieszyć się bezawaryjnością i płynną pracą armatury dobrze jest wybrać baterię z głowicą ceramiczną.

Najlepsze baterie umywalkowe – Ranking Viverto TOP 10

1. Study Colors Złoty Mat – bateria podtynkowa – Tres

Bateria umywalkowa montowana podtynkowo, złota bateria, umywalka wolnostojąca
Bateria umywalkowa Study Colors Tres (fot. Viverto.pl)

Bateria montowana podtynkowo w niezwykłym odcieniu matowego złota. Study Colors marki Tres to najwyższa jakość wykonania połączona z minimalistycznym designem. Prosta dźwignia o lekkim wyglądzie i wylewka o długości 140 mm to podstawowe zalety tej nowoczesnej baterii umywalkowej. Dobrze prezentuje się w połączeniu z płytkami wykończonymi w połysku imitującymi marmur i kamień.

2. Keria AREX Chrom – bateria wolnostojąca – Excellent

Bateria wolnostojąca chrom, umywalka nablatowa
Bateria wolnostojąca Keria AREX Excellent (fot. Excellent)

Wolnostojąca bateria jednouchwytowa o bardzo nowoczesnych kształtach. Chromowany kolor świetnie wpisze się w minimalistyczne aranżacje, w których kamień gra główną rolę. Bateria Keria AREX marki Excellent dzięki swojej wysokości (303 mm) i długości wylewki (233 mm) pasuje idealnie do wszystkich umywalek nablatowych.

3. Essence S Brushed Hard Graphite – bateria stojąca – Grohe

bateria umywalkowa stojaca grafitowa
Essence S Brushed Hard Graphite Grohe (fot. Grohe)

Marka Grohe poza designem postawiła na innowacyjne technologie. Seria Essence została wyposażona w SilkMove®, ceramiczną głowicę 28mm, która odpowiada za płynną pracę urządzenia. Natomiast perlator AquaGuide® z system EcoJoy® redukuje zużycie wody do 5,7 l/min. Bateria pokryta jest powłoką StarLight®, która wpływa na jej trwałość i odporność na uszkodzenia.

Bateria Brushed Hard Graphite z serii Essence ma głęboki odcień grafitu w wersji matowej. Doskonale pasuje do aranżacji loftowych, nawiązujących do surowych metali.

4. Essence S Cool Sunrise – bateria umywalkowa złota – Grohe

Złota bateria umywalkowa stojąca
Essence S Cool Sunrise Grohe (fot. Viverto.pl)

Ta stojąca bateria jednouchwytowa z serii Essence zachwyca swoim złotym kolorem. Sprawdzi się nie tylko w łazienkach glamour, gdzie blichtr i połysk gra pierwsze skrzypce. Pasuje również do aranżacji nowoczesnych w parze z kamieniem czy płytkami imitującymi marmur.

5. Logis – bateria stojąca – Hansgrohe

Bateria umywalkowa stojąca, mała, chromowana
Bateria umywalkowa Logis Hansgrohe (fot. Hansgrohe)

Ta niewielkich rozmiarów jednouchwytowa bateria umywalkowa (wysokość – 163 mm, wylewka – 108 mm) może być montowana w blacie szafki lub na powierzchni umywalki. Zawiera regulator ilości przepływającej wody, dzięki czemu zużycie spada do wysokość 5 l/min. Chromowany kolor i uniwersalne kształty pasują do każdego wnętrza.

6. Bozz New Chrom – bateria stojąca – Kludi

bateria stojąca chromowana
Bateria umywalkowa Bozz New Kludi (fot. Kludi)

Nowoczesna armatura w kompaktowym wydaniu. Ta niska bateria ma wysokość zaledwie 160 mm i wylewkę o długości 75 mm. Doskonale zda egzamin w małych łazienkach, gdzie liczy się przestrzeń i w toaletach jako bateria do małej umywalki. Jej niewątpliwą zaletą jest ceramiczna głowica nowej generacji, która posiada ogranicznik temperatury. A perlator zainstalowany w wylewce wpływa na redukcję zużycia wody przy jednoczesnym zachowaniu wydajności strumienia.

7. Keria AREX Czarny Mat – bateria umywalkowa czarna- Excellent

czarna bateria umywalkowa
Keria AREX Czarny Mat Excellent (fot. Viverto.pl)

Podobnie jak wolnostojąca Keria AREX również Keria AREX Czarny Mat zachwyca swoją smukłą formą. Ta stojąca bateria została wykonana z jednego odlewu. Brak widocznych łączeń i załamań sprawia, że całość tworzy gładką i jednolitą powierzchnię. Ceramiczna głowica Kerox oraz perlator Neoperl Slim zapewniają funkcjonalność i bezawaryjność. Matowe wykończenie czarnej baterii sprawdzi się w stylistyce skandynawskiej, loftowej i nowoczesnej.

8. Keria AREX Chrom – bateria stojąca – Excellent

bateria umywalkowa stojąca, chromowana
Bateria umywalkowa Keria AREX Chrom Excellent (fot. Excellent)

Jeżeli szukasz baterii umywalkowej o lekkich kształtach i uniwersalnym wyglądzie Keria AREX Chrom to idealny wybór. Ta niska bateria (160 mm wysokości) o zasięgu wylewki 168 mm pokryta jest lśniącą powłoką w kolorze chromu. Podobnie jak inne produkty z serii Keria wyposażona jest w innowacyjne technologie, które mają wpływ na codzienne użytkowanie baterii. Ponadczasowa forma i kolor wpisują się zarówno w stylistykę klasyczną, jak i nowoczesne i minimalistyczne aranżacje.

9. Essence Hard Graphite – bateria umywalkowa Grohe

bateria stojąca Grohe 
grafitowa
Bateria umywalkowa stojąca Essence Hard Graphite Grohe (fot. Viverto.pl)

Essence Hard Graphite to jednouchwytowa bateria o wyrazistej, geometrycznej formie. Seria Essence marki Grohe to przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania ułatwiające codzienne użytkowanie, ale nie tylko. Ciekawy design i szeroki wybór kolorystyki dają możliwość zaaranżowania każdego wnętrza w dowolnym stylu. Bateria w odcieniu Hard Graphite dobrze komponuje się z kamiennymi płytkami, otoczona szarościami i bielą.

10. Essence New L – bateria stojąca – Grohe

bateria wolnostojaca duża, chromowana
Essence New L Grohe (fot. Grohe)

Klasyfikację zamyka Essence New L, chromowana bateria umywalkowa w powiększonym rozmiarze. Ruchoma wylewka z ogranicznikiem obrotu i zestaw odpływowy z drążkiem pociąganym zapewniają dużą funkcjonalność urządzenia.  Z uwagi na swoją wysokość (240 mm) może pełnić rolę zarówno baterii wolnostojącej, jak i montowanej bezpośrednio na umywalce.

Jaką baterię umywalkową wybrać – Najlepsze baterie łazienkowe

Szeroki wybór produktów z danej kategorii oraz fachowe doradztwo to dobra wiadomość dla potencjalnych kupujących. Jest z czego wybierać, a dobry sprzedawca, również w sklepie internetowym, pomoże odnaleźć się w tym trudnym zadaniu. W Viverto znajdziesz dla siebie najlepsze baterie umywalkowe w atrakcyjnych cenach. Wejdź na viverto.pl, zainspiruj się modnymi aranżacjami łazienek i urządź swój dom, tak jak lubisz.