Salon kominkiem

Czy, jak jest zima to musi być zimno? W Twoim domu zdecydowanie nie. Odpowiednie ogrzewanie sprawi, że będzie tam ciepło i przytulnie. Poznaj rodzaje ogrzewania i zdecyduj, które będzie najlepsze dla Ciebie.

Centralne ogrzewanie – ciepło w całym domu

Właściwie dobrane ogrzewanie zadecyduje nie tylko o komforcie codziennego użytkowania, ale również o stanie naszych finansów. Jednym słowem, należy wybrać takie ogrzewanie, które spełni potrzeby domowników i jednocześnie nie nadwyręży domowego budżetu. Jak to zrobić? Oto różne rodzaje ogrzewania.

Nowoczesny salon z kominkiem z trawertynu
Salon ogrzewany kominkiem (fot. Chroma Stock)

Jakie ogrzewanie wybrać? – Rodzaje

Centralne ogrzewanie to kocioł z systemem specjalnych rur i grzejników, które rozprowadzają ciepło po wszystkich pomieszczeniach w budynku. Sercem całej instalacji jest właśnie wspomniany kocioł. Od niego zależeć będą w dużej mierze koszty inwestycji. Ze względu na to, jaki rodzaj kotła wybierzemy możemy wyróżnić pięć rodzajów ogrzewania.

– zasilane paliwem stałym

To wszystkie kotły węglowe, pelletowe czy drzewne. W zależności od rodzaju paliwa w sprzedaży dostępne są kotły ze spalaniem górnym (komorowe), dolnym (zasypowe) i z zgazowaniem paliwa.

Ogrzewanie zasilane paliwem stałym to dobre rozwiązanie ze względu na łatwość dostępu do surowców takich, jak drewno czy pellet oraz stosunkowo przystępne ceny kotłów w porównaniu do innych rodzajów ogrzewania. Niestety jego podstawową wadą jest konieczność ciągłej obsługi. Część urządzeń zaopatrzona jest, co prawda, w automatyczne podajniki, ale to wydłuża jedynie czas załadunku paliwa. Zamiast uzupełniać wsad co kilka godzin, możemy robić to co kilka dni. Nie zmienia to jednak faktu, że piece na paliwo stałe wymają nieustannej kontroli a to może być często problematyczne.

– gazowe

Jeżeli szukasz bezobsługowego rozwiązania do ogrzewania swojego domu to warto zwrócić uwagę na instalację grzewczą z kotłem gazowym. Poza corocznym przeglądem pieca nie wymaga on praktycznie w ogóle uwagi. Wystarczy przy uruchomieniu urządzenia odpowiednio je zaprogramować. Dodatkowo, kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, ale również podgrzewać wodę użytkową. W porównaniu z piecami na paliwo stałe, kotły gazowe są czyste i zajmują mniej miejsca, nie ma też konieczności składowania opału. Ogrzewanie zasilane piecem gazowym nie należy do najtańszych, jeśli chodzi o koszty montażu. W przypadku nowo budowanych domów do kosztów instalacji należy doliczyć cenę zaprojektowania i wykonania przyłącza gazowego do budynku. W kwestii eksploatacji ogrzewanie gazem jest nieco droższe niż paliwami stałymi, ale zdecydowanie tańsze w porównaniu do instalacji olejowej.

– olejowe

Instalacja w tym rodzaju ogrzewania zasilana jest olejem opałowym przechowywanym w specjalnych zbiornikach. Podobnie, jak w przypadku kotła gazowego, kocioł olejowy może służyć do ogrzewania zarówno budynku jak i wody użytkowej. Mimo, że nie jest podłączony do sieci nie wymaga tak częstego uzupełniania paliwa jak węglowe.

W porównaniu do innych systemów grzewczych ogrzewanie olejowe jest stosunkowo drogim rozwiązaniem. Zarówno koszt wykonania instalacji, kocioł jak i paliwo stanowią poważne wydatki.

System ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe (fot. Chroma Stock)

– elektryczne

Podstawową zaletą ogrzewania elektrycznego jest jego niezależność od innych systemów grzewczych. Może ono stanowić główne ogrzewanie w domu lub być dodatkowym emiterem ciepła, np. w łazience. W przeciwieństwie do innych systemów, przy ogrzewaniu energią elektryczną nie powstają spaliny, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Sama instalacja nie jest bardzo kosztowna i nie wymaga specjalnych przyłączy czy uzgodnień. Warto, natomiast, zapoznać się z ofertą zakładu energetycznego i wybrać odpowiednią taryfę dostosowaną do potrzeb ogrzewania elektrycznego.

– pompa ciepła

W dużym uproszczeniu pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia i przekształca ją do ogrzewania budynku, wody użytkowej a także do chłodzenia pomieszczeń. Pompa ciepła nie jest jednak bezpośrednim odpowiednikiem kotła. To skomplikowany system, w skład którego oprócz samej pompy wchodzą źródło dolne (grunt, powietrze lub woda) i źródło górne (instalacja grzewcza). To bardzo energooszczędne rozwiązanie, idealne dla zwolenników ekologii. Nie wymaga stosowania paliwa, co ma wpływ na niskie koszty eksploatacji. Jednak sam koszt zakupu pompy ciepła i montażu instalacji jest dosyć wysoki.

Zastanawiasz się, czy wybrać ogrzewanie elektryczne czy gazowe? A może nie wiesz czy w Twoim przypadku pompa ciepła się opłaca? Wybór rodzaju ogrzewania do domu uzależniony jest nie tylko od budżetu, jakim dysponujemy. Podczas budowy domu łatwiej jest dostosować powierzchnię do wymogów danego wariantu instalacji. Jeżeli chcemy zmienić sposób ogrzewania już istniejącego budynku musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Oczywiście, jak to w życiu bywa, każdy kij ma dwa końce. Ponieważ w przypadku ogrzewania liczą się nie tylko koszty i wymogi związane z samym montażem. Tutaj istotna jest również późniejsza eksploatacja.

Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery – Co wybrać

Jak już wspomnieliśmy, kocioł grzewczy jest sercem całego ogrzewania. To on powoduje, że ciepło powstaje. I chociaż jest to niezwykle ważny element, to nie spełniałby swojej funkcji, gdyby nie emitery, które rozprowadzają ciepło po całym domu. Ich rolę pełnią kaloryfery i system ogrzewania podłogowego.

Kaloryfery

Ten element układu centralnego ogrzewania, choć znany jest od bardzo dawna, to nie ma obecnie nic wspólnego z masywnymi, żeliwnymi kaloryferami rodem z PRL. Dzisiejsze grzejniki zbudowane są ze zgrzewanych płyt stalowych, przez które przepływa gorąca woda. Ich wygląd nie przypomina już ciężkich żeber. Grzejniki płytowe o lekkiej konstrukcji sprawdzają się w każdym wnętrzu, od nowoczesnych po klasyczne.

Grzejnik Irsap (fot. Irsap)

Ogrzewanie podłogowe

Pod tym określeniem kryją się różne systemy, które łączy sposób oddawania energii cieplnej. W uproszczeniu, w ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. W ogrzewaniu podłogowym wodnym w posadzce zatopione są rurki, z reguły o średnicy 16 mm, w których płynie ciepła woda ogrzana wcześniej przez kocioł grzewczy. Ogrzewanie podłogowe elektryczne to maty grzewcze zasilane prądem.

Ogrzewanie podłogowe
System ogrzewania podłogowego (fot. Chroma Stock)

Ważną kwestią w przypadku „podłogówki” jest wybór odpowiedniej okładziny. Należy tak dobierać materiały, by nie tylko przewodziły ciepło, ale były również odporne na zmiany temperatur i nagrzewanie. To istotne, jeżeli chcemy cieszyć się ładną podłogą przez długi czas. Więcej na ten temat w artykule „Jakie panele na ogrzewanie podłogowe”.

Wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a kaloryferami powinien skupiać się na funkcjonalności wybranej opcji. Ciepła podłoga z pewnością sprawdzi się w łazience czy wiatrołapie. Ale warto rozważyć montaż ogrzewania podłogowego w sypialni czy innych pomieszczeniach, gdzie większość powierzchni podłogi zajmują meble.

Ogrzewanie uzupełniające – Grzejniki łazienkowe

Najważniejszym pomieszczeniem w domu z perspektywy ogrzewania jest łazienka. To tutaj powinno być najcieplej i to tu należy najbardziej przemyśleć kwestie grzewcze. Najczęściej w nowo powstających łazienkach montuje się ogrzewanie podłogowe, które z użytkowego punktu widzenia sprawdza się w tym pomieszczeniu najlepiej. Idealnym uzupełnieniem ciepłej podłogi jest dodatkowy punkt grzewczy w postaci grzejnika łazienkowego na ścianie. Ten popularny emiter ciepła ma z reguły kształt drabinki, która dodatkowo nadaje się jako miejsce do odwieszenia ręczników. Ale nie tylko. W nowoczesnych łazienkach coraz częściej stosuje się grzejniki panelowe czy grzejniki dekoracyjne o designerskich kształtach.

Tego rodzaju grzejniki znajdują się w ofercie firmy Terma. Producent zadbał o to, aby w katalogu z produktami znalazły się przedmioty pasujące do każdego rodzaju wnętrza i różnego typu wystroju. Od klasycznego po bardzo designerski. Dzięki temu grzejniki pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale także dekoracyjną i praktyczną. Grzejniki Termamożna kupić w kilku opcjach. Jedną z nich jest grzejnik łazienkowy przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń o zwiększającej się wilgoci. Odbiornik ciepła przystosowany jest także do użytku w pomieszczeniach  narażonych na różnicę temperatur. Kolejnym dostępnym modelem jest grzejnik dekoracyjny. Wszystkie dostępne na rynku modele zostały tak zaprojektowane, aby element grzewczy dobrze wyglądał zarówno w starych, jak i nowocześnie urządzonych łazienkach. Grzejniki wyglądają minimalistycznie, nie rzucają się w oczy, jednocześnie świetnie dopełniają przestrzeń.

Łazienka w beżowych kolorach, złoty grzejnik
Nowoczesny grzejnik łazienkowy (fot. Viverto.pl)

Grzejnik łazienkowy jako ogrzewanie uzupełniające może, ale nie musi, być zasilany z instalacji centralnego ogrzewania. Oznacza to, że możemy potraktować go jako kolejny emiter ciepła podpięty do tej samej instalacji co ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery. Możemy również podłączyć go jako oddzielny rodzaj ogrzewania o innym źródle zasilania. Czyli np. w domu, w którym mamy ogrzewanie z pieca gazowego czy olejowego świetnie sprawdzi się grzejnik łazienkowy na prąd. Taki rodzaj odbiornika grzewczego dostępy jest w ofercie firmy Terma. Nada się od świetnie do zwiększenia panującej już w pomieszczeniu temperatury pochodzącej np. z centralnego ogrzewania. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość używania obu systemów niezależnie. Poza sezonem grzewczym, gdy centralne ogrzewanie nie jest używane możemy z powodzeniem zagrzać łazienkę przy pomocy elektrycznego grzejnika łazienkowego.

Nowoczesne ogrzewanie domu

Remont generalny domu czy mieszkania może stanowić dobry pretekst do wymiany całej instalacji grzewczej. Podczas zmiany okładziny podłogowej warto rozważyć montaż ogrzewania podłogowego. Często nawet sama wymiana pieca może przyczynić się do usprawnienia całego systemu centralnego ogrzewania. Należy pamiętać, że w przypadku kotłów, w których spalane jest paliwo (stałe czy gazowe), pomieszczenie przeznaczone na kotłownię powinno spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. W takich sytuacjach warto również pomyśleć o instalacji czujnika tlenku węgla i gazu.