Oświetlenie to temat, który od dawna spędza sen z powiek architektom wnętrz. Dlaczego? Ponieważ właściwie dobrane światło w pomieszczeniu potrafi podkreślić jego mocne strony i jednocześnie ukryć niedociągnięcia. Nie bez znaczenia jest również jego funkcja praktyczna. Prawidłowo dopasowane oświetlenie ma istotny wpływ na funkcjonalność naszej łazienki. Jeżeli chcesz sprawić, by Twoja łazienka stała się piękna i praktyczna, przeczytaj o tym, jakie lampy wybrać i na co zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia w łazience.
Źródła światła – jak rozmieścić oświetlenie w łazience
Łazienka jest miejscem, które ze względu na swoją funkcję potrzebuje więcej niż jednego źródła światła. Pojedyncza lampa w centralnym punkcie pomieszczenia może nie być wystarczająca. Dlatego przy aranżacji wnętrza łazienki warto uwzględnić trzy różne źródła oświetlenia.

Oświetlenie główne
Najczęściej jest nim klasyczna lampa lub plafoniera albo punktowe oświetlenie sufitu rozmieszczone na całej jego powierzchni. Takie rozwiązanie zapewnia doświetlenie całego pomieszczenia i często może stanowić element dekoracyjny. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozproszenie mroku i równomierne rozprowadzenie światła w łazience.
Oświetlenie funkcyjne
Oprócz światła głównego, łazienka potrzebuje również doświetlenia w kilku ważnych miejscach. Tak, by zamierzony efekt był nie tylko piękny, ale również funkcjonalny.
Lustro – jak oświetlić lustro w łazience?
Z uwagi na swoją funkcję, oświetlenie strefy wokół lustra pełni bardzo ważną rolę w codziennych czynnościach. Odpowiednia barwa i natężenie światła musi zapewnić maksymalny komfort podczas korzystania z łazienki. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie punktów świetlnych. Lampy powinny być tak usytuowane, by równomiernie oświetlać całą taflę lustra i jednocześnie dawać nieco rozproszone światło. Dodatkowo, warto pamiętać, by barwa światła była naturalna, możliwie najbardziej zbliżona do naturalnego.
Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w tym wypadku są kinkiety łazienkowe zawieszone na ścianie. Szeroka gama dostępnych na rynku modeli lamp kinkietowych umożliwi dopasowanie właściwych praktycznie do każdego stylu łazienki, od nowoczesnych po klasyczne. W przypadku użycia dwóch lamp należy umieścić je symetrycznie, po obu stronach lustra by światło rozchodziło się równomiernie. Jeśli natomiast zastosujemy jedną lampę, powinna być ona zlokalizowana centralnie nad lustrem, tak by oświetlała całą powierzchnię tafli lustra.
Ciekawym rozwiązaniem nad lustro są kinkiety marki Aio. Seria Linus oferuje szeroki wybór kinkietów w różnych rozmiarach i kolorach.

W przypadku nowoczesnych łazienek świetnie sprawdzają się lustra bez ram podświetlone taśmami LED. Takie światło nie tylko podkreśla kształt tafli lustra i wzory na płytkach, ale też idealnie wpisuje się w założenia projektów minimalistycznych – im mniej, tym lepiej. Piękne, wielkie lustra o niesymetrycznych formach nie będą już stanowiły aranżacyjnych problemów. Lustro o każdym kształcie podświetlone LED-ami będzie się prezentowało zjawiskowo. Należy jedynie pamiętać, by do tego zadania wybrać taśmy LED o odpowiedniej mocy. Delikatne światło może się nie sprawdzić w tej roli.

Ciekawą propozycją jest oświetlenie lustra za pomocą wiszących lamp. Podobnie jak w przypadku kinkietów, powinniśmy umieścić dwie lampy po obu stronach powierzchni lustra, tak by uzyskać co najmniej dwa źródła światła. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim czy orientalnym, ale nie tylko. Ozdobne lampy zwisające przy lustrze mogą być prawdziwą dekoracją klasycznej łazienki.
Wnętrza glamour lubią przepych i blask. W tego typu aranżacjach nie może zabraknąć efektownej oprawy lustra. Świecące kule umieszczone wokół lustra to właściwie klasyka glamour. Ten motyw jest często wykorzystywany w sypialniach, przywodząc na myśl garderoby wielkich gwiazd filmowych. Z powodzeniem sprawdzi się również w łazience dodając jej blichtru i elegancji. Rząd kul wokół lustra może być przymocowany do ściany lub być wbudowany w lustro.

Strefa kąpielowa – jak oświetlić wannę i prysznic?
Oświetlenie strefy kąpielowej jest niezwykle istotne nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo. Lampy w miejscach, które narażone są na bezpośredni kontakt w wodą powinny charakteryzować się wysoką klasą szczelności.
Wanna to miejsce, w którym wypoczywamy i relaksujemy się, dlatego światło powinno tutaj być delikatne i ciepłe. Stworzenie przytulnej atmosfery można osiągnąć na kilka sposobów. Podświetlenie wanny taśmami LED świetnie sprawdza się w przypadku wanien do zabudowy. Natomiast wanny wolnostojące pięknie prezentują się podkreślone światłem punktowym z halogenów zawieszonych na suficie.

Prysznic, podobnie jak wanna, może być oświetlony z góry. Można również wykorzystać oświetlenie LED ukrywając je w specjalnie do tego celu przygotowanych elementach zabudowy.

Punktowe oświetlenie sufitowe marki Aio świetnie sprawdzi się w roli oświetlenia strefy wanny i prysznica. W ofercie producenta znajdziemy klasyczne lampy sufitowe podtynkowe z serii Gapis. Dostępne w dwóch odcieniach kolorystycznych, czerni i bieli oraz różnych kształtach. Ciekawą alternatywą dla typowych halogenów są cieszące się coraz większym zainteresowaniem lampy sufitowe w kształcie tuby. Barlo White marki Aio dostępne są w trzech rozmiarach, które można dostosować do wielkości łazienki i miejsca, które ma zostać oświetlone.
Półka – jak oświetlić półkę w łazience?
Z praktycznego punktu widzenia półka w strefie prysznicowej lub obok wanny jest bardzo przydatnym rozwiązaniem. Dodatkowe podświetlenie tego elementu ma nie tylko znaczenie dekoracyjne, ale zdecydowanie ułatwia codzienne użytkowanie. Półki w strefie kąpielowej mogą być wykonane z płytek łazienkowych. Wtedy konieczne jest wykorzystanie taśm LED w specjalnych wodoodpornych profilach umieszczonych wewnątrz. Można wykorzystać również gotowe konstrukcje z oświetleniem. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – gładką powierzchnię. Woda nie zbiera się w fugach, przez co utrzymanie półki w czystości jest bardzo proste.


Oświetlenie dodatkowe
Wszystkie dodatkowe punkty świetlne w łazience mają charakter dekoracyjny. Nie oznacza to, że są zbędne. Czasem podświetlenie ściany przy wannie lub sufitu za pomocą taśm LED czy skierowanie strumienia światła halogenu na wybrany element ozdobny daje niezwykły efekt i wpływa na stworzenie w łazience niepowtarzalnego klimatu.
Nowoczesne i minimalistyczne aranżacje wykorzystują chętnie nietypowe kształty i formy. Umieszczenie dodatkowego źródła światła w tych detalach podkreśli charakter pomieszczenia.

Moc oświetlenia – lumeny, luksy i waty
Właściwe oświetlenie łazienki ma zasadniczy wpływ na jej wygląd, a także na komfort i wygodę podczas codziennego korzystania. I nie chodzi tu jedynie o miejsce, w którym umieścimy źródło światła, ale również o jego moc. Dobranie odpowiedniego oświetlenia powinno ułatwić wykonywanie wielu czynności np. korzystanie z lustra podczas makijażu czy golenia lub relaks w wannie. W pierwszym przypadku światło powinno być mocne i najbardziej zbliżone do naturalnego, natomiast w drugim przypadku – delikatne i ciepłe.

Lumen to jednostka miary strumienia świetlnego emitowanego z danego punktu świetlnego. Jest to całkowita moc światła, jaką emituje dane źródło. Oznacza to, że im więcej lumenów, tym więcej światła dostarcza żarówka czy LED. Jednostka ta służy do wyrażenia wydajności oświetlenia. Należy jednak pamiętać, że ta sama żarówka nie daje równomiernego światła w całym pomieszczeniu. Wszystko zależy od odległości punktu świetlnego od oświetlanej powierzchni, kąta padania światła i punktów, które mogą powodować jego załamanie. Im dalej umieścimy źródło światła, tym mniejsze będzie jego natężenie. Aby określić, jaki strumień świetlny pada na powierzchnię 1 m2 stosuje się jednostkę natężenia oświetlenia – Luks. Jeden luks to światło o mocy jednego lumena padające na powierzchnię 1 m2.

Jeśli wiemy już jaką moc powinno mieć światło w naszej łazience, sprawdźmy, jak przeliczyć lumeny na Waty, czyli standardowe wartości oznaczane na żarówkach? Przyjmuje się, że jeden Wat w żarówce o mocy 25W to około 10 lumenów, czyli wspomniana żarówka emituje światło o mocy 250 lumenów. Niestety sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Ponieważ wraz ze zwiększającą się mocą żarówki rośnie również liczba lumenów i 60W żarówka to już około 800 lumenów.
W przypadku łazienki, natężenie światła może być różne w zależności od miejsca i funkcji, jakie pełni. Z założenia, na każdy metr kwadratowy powierzchni powinno przypadać około 200 luksów, ale jest to oczywiście wartość umowna i należy ją zwiększyć, jeśli pomieszczenie jest pozbawione okna lub ma ciemne kolory. Dotyczy to również stref wymagających bardziej precyzyjnego oświetlenia. Aby swobodnie korzystać z lustra powinno się użyć źródła światła emitującego 600 luksów, natomiast w okolicach wanny, które nie wymagają tak silnego doświetlenia, można użyć żarówek o słabszej mocy.

Barwa światła – ciepło i zimno
Jeśli ustaliliśmy już, gdzie i z jaką mocą będziemy oświetlać łazienkę, powinniśmy jeszcze zdecydować, jaką barwę będzie miało światło. Nie bez znaczenia jest właśnie wspomniana barwa określana również temperaturą światła. Ciepłe światło stworzy w pomieszczeniu przytulny klimat natomiast zimne wyostrzy detale, nada mu surowego wyglądu i nieco niebieski odcień. Światło o neutralnej barwie będzie najbardziej zbliżone do naturalnego, dlatego idealnie sprawdzi się w strefie przy lustrze, gdzie ważne jest, by odbicie było możliwie jak najbardziej zbliżone do oryginału. Stosując w tym miejscu światło o neutralnej temperaturze unikniemy problemów podczas makijażu, które mogłyby się pojawić gdybyśmy zastosowali zbyt ciepłe, żółte oświetlenie lub zbyt zimne światło o odcieniu niebieskim.
Do określenia barwy światła stosuje się oznaczenia wyrażone jednostką miary temperatury – Kelwin.
- zimna – 4600 – 6500 K
- neutralna – 3300 – 4500 K
- ciepła – 2200 – 3200 K
Na tej podstawie widzimy, że cieplejsza barwa światła wcale nie odznacza się wyższą wartością wyrażoną w Kelwinach. Jest wręcz odwrotnie.

Domowe BHP – jak dobrać oświetlenie do łazienki, by było bezpiecznie?
Bezpieczeństwo to podstawa każdej inwestycji. Jeżeli planujemy rozmieszczenie kilku źródeł światła w naszej łazience, warto zastanowić się, jakie warunki powinny spełniać lampy, halogeny czy taśmy LED rozmieszczone w różnych miejscach, by każdy mógł swobodnie i bezpiecznie z niej korzystać.
Łazienka jest miejscem, w którym woda, para wodna i wilgoć są codziennością. Elementy te w połączeniu z prądem mogłyby doprowadzić do fatalnych skutków. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i zatroszczyć się o zdrowie nasze i naszych bliskich, warto wybrać do łazienki oświetlenie przystosowane do tego typu pomieszczeń i odporne na panujące tam warunki.
Oświetlenie łazienkowe powinno charakteryzować się wysokim poziomem szczelności opraw, który zabezpieczy je przed parą wodną, zachlapaniem czy nawet zanurzeniem w wodzie. Wszystkie produkty elektryczne zawierają oznaczenie IP wyrażone konkretną wartością, które oznacza poziom szczelności urządzenia. Pierwsza cyfra to stopień ochrony oprawy przed ciałami stałymi, takimi jak kurz, a także dotyk. Ta informacja jest szczególnie ważna przy wyborze lamp zewnętrznych, do ogrodu czy pracowni. Druga cyfra oznacza stopień zabezpieczenia oprawy przed wnikaniem wody, co jest szczególnie istotne w przypadku oświetlenia łazienkowego. Im wyższe oznaczenie IP, tym większą odpornością na czynniki zewnętrzne będą się odznaczały nasze lampy.

Strefy bezpieczeństwa – oświetlenie łazienki 12V czy 230V?
W oparciu o lokalizację urządzeń sanitarnych w łazience możemy wyróżnić cztery strefy bezpieczeństwa, gdzie z uwagi na prawdopodobieństwo kontaktu z wodą powinniśmy zastosować oświetlenie charakteryzujące się wysokim lub niskim poziomem szczelności.
Strefa pierwsza to przestrzeń najbardziej narażona na działanie wody. Wanna oraz podłoga i ściany kabiny prysznicowej są miejscami, gdzie możemy użyć oświetlenia o najwyższym stopniu szczelności, czyli oznaczone wartością IP67 i wyższym oraz obniżonym napięciem, 12V.
Strefa druga to przestrzeń do 2,25 m nad wanną lub kabiną prysznicową, liczona od podłogi. Tutaj możliwe jest wykorzystanie lamp z IP44 i napięciem 12V.
Strefa trzecia znajduje się w bliskim sąsiedztwie wanny i kabiny prysznicowej, a także umywalki. Z uwagi na możliwy bezpośredni kontakt z wodą zaleca się w tym miejscu także niższe napięcie i IP44.
Strefa czwarta to dalsze otoczenie urządzeń sanitarnych, powyżej 2,4m. Tutaj można zastosować oprawy o szczelności IP21 i napięcie 230V.

Oświetlenie łazienki – prosty sposób na niezwykły klimat
Dobrze dobrane oświetlenie stanowi niezwykle ważny element każdej łazienki. Z jego pomocą możemy podkreślić jej mocne strony i zwrócić uwagę na wybrane elementy. Piękne płytki, nowoczesna wanna czy designerskie lustro zasługują, by wyróżnić je spośród innych elementów łazienki.
Jeśli zastanawiasz się, jakie oświetlenie wybrać do swojej łazienki, wejdź na Viverto.pl i zapoznaj się z ofertą marki Aio – z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie.
