Czasem, żeby stworzyć idealną łazienkę trzeba zadbać nie tylko o to, co widoczne na zewnątrz. Warto też przyjrzeć się bliżej elementom ukrytym głęboko. To one wpłyną ostatecznie na funkcjonalność pomieszczenia i zapewnią komfort codziennego użytkowania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów brodzika czy wanny przeczytaj, czym są i co jest istotne podczas wyboru odpowiedniego urządzenia oraz jakie są najczęściej wybierane syfony do brodzika i wanny.

Syfon wannowy lub brodzikowy – istota odpływu ukryta w podłodze

Syfon jest niezbędnym elementem każdej kanalizacji. Bez niego żaden odpływ nie może działać poprawnie. Na rynku dostępne są różne rodzaje syfonów, w zależności od miejsca ich zastosowania. Inny syfon będzie potrzebny do umywalki a inny do wanny, ale wszystkie będą działały w podobny sposób.

Zadaniem syfonu jest tzw. zamknięcie hydrauliczne. Zarówno w kanalizacji jak i w łazience jest powietrze, z tą tylko różnicą, że to w rurach może powstawać niezbyt przyjemny zapach. Wiąże się to z zanieczyszczeniami, bakteriami i grzybami, jakie znajdują się wewnątrz przewodów. Syfon ma na celu powstrzymanie wymiany powietrza pomiędzy łazienką i kanalizacją i tym samym zatrzymanie odoru wydobywającego się z rur. A wszystko to za sprawą wody, która stoi wewnątrz syfonu. To ona powstrzymuje wydostawanie się powietrza za zewnątrz.

Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebny jest syfon do wanny czy brodzika. Odpowiedź brzmi, zdecydowanie tak. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której łazienka nie jest użytkowana przez dłuższy czas, kiedy np. wyjeżdżamy na wakacje. Po powrocie w pomieszczeniu z reguły unosi się nieprzyjemny zapach. Oznacza to, że woda z syfonu wyparowała. Tak byłoby cały czas, gdyby tego elementu odpływu zabrakło.

Budowa i rodzaje syfonów – jaki syfon wybrać?

W przypadku wanien i pryszniców odpływ widoczny na zewnątrz jest zintegrowany z syfonem ukrytym pod spodem. Dlatego ważne jest, by materiał, z którego jest wykonany był trwały i odporny na działanie wysokich temperatur i środków chemicznych. Ponieważ ewentualna awaria może być trudna do usunięcia. Warto więc, postawić na produkty wykonane z PVC, które są wytrzymałe i niewrażliwe na stosowanie silnych środków chemicznych.

Syfon do wanny

Budowa syfonu wannowego nie jest specjalnie skomplikowana. Składa się on z rury przelewowej, która ma łączyć ze sobą dwa elementy – otwór przelewowy z odpływowym. Ma ona z reguły długość około 70-80 cm, ale zdarzają się syfony o długości do 120 cm. Wszystko zależy od budowy wanny i odległości między otworami.

W przypadku wanien istnieją dwa sposoby zamykania otworu odpływowego. Pierwszy to syfon wannowy z pokrętłem umiejscowionym przy przelewie, skąd aż do odpływu biegnie żyłka nazywana cięgnem lub linką Bowdena. Przekręcenie pokrętła decyduje o zamykaniu lub otwieraniu korka odpływowego. Drugim sposobem jest tzw. korek klik-klak. Tutaj naciśnięcie na korek odpływowy zamyka lub otwiera przepływ wody.

Syfony do wanien wolnostojących, które najczęściej pozbawione są przelewu, mają podobną budowę, jak syfony prysznicowe. Całość mechanizmu jest ukryta w podłodze.

Syfon do brodzika

Zasada budowy syfonów brodzikowych jest jeszcze prostsza. Syfon do brodzika to element łączący odpływ z kanalizacją. Ma on z reguły kształt miski lub małego pojemnika, w którym przez cały czas pozostaje woda.  

O wyborze konkretnego modelu decyduje przede wszystkim ilość miejsca, jakie jest przeznaczone na odpływ. Duża głębokość brodzika może być przeszkodą w montażu wysokiego syfonu. W przypadku niskich brodzików, czyli tych w których jest mało miejsca między powierzchnią brodzika a podłogą, świetnie sprawdzą się niskie modele syfonów. 

Odpływy prysznicowe wymagają dopasowania również pod względem przepustowości. Oznacza to, że trzeba dostosować wielkość odpływu do baterii. Należy kierować się dokładnie tą samą zasadą jak w przypadku odpływów liniowych w kabinach walk-in – im więcej wody dostarcza bateria, tym większą przepustowość powinien mieć odpływ. Pisaliśmy o tym TU.

TOP 5 syfonów do wanny i prysznica – Ranking

Wiadomo już, czym kierować się podczas wyboru syfonu do wanny lub prysznica, ale jaki konkretnie model wybrać? Przeczytaj nasz ranking najlepiej sprzedających się syfonów i wybierz ten, który spełnia Twoje oczekiwania.

1. Syfon wannowy Klik-Klak – Watersolution

Idealne rozwiązanie do wszystkich wanien przeznaczonych do zabudowy lub przyściennych. Klik-Klak od Watersolution ma długość 58 cm i jest niezwykle prostym i funkcjonalnym sposobem na odprowadzenie wody z wanny. Jedno kliknięcie pozwala kontrolować przepływ wody.

2. Syfon wannowy Automatic – Watersolution

Marka Watersolution przygotowała też coś dla tych, którzy wolą kręcić zamiast klikać. System wannowy Automatic umożliwia sterowanie korkiem odpływowym za pomocą pokrętła umieszczonego w przelewie. Piękny, chromowany kolor elementów zewnętrznych pozwala dopasować system odpływowy do każdej aranżacji.

3. Syfon brodzikowy 90 mm – Watersolution

To rozwiązanie przeznaczone do brodzików prysznicowych i wanien wolnostojących. Chromowany kolor i uniwersalny kształt pasują do każdej kabiny prysznicowej. W sprzedaży dostępne są również inne systemy odpływowe do prysznica marki Watersolution. Mniejszy, średnicy 50 mm i niski idealnie nadający się do płytkich brodzików.

4. Syfon wannowy Rotexa – Kludi

Niemiecka firma Kludi postawiła na zamykanie odpływu wanny sterowane za pomocą pokrętła. Ten zestaw odpływowo-przelewowy do wanny składa się z syfonu, elastycznej rury przelewowej i cięgna Bowdena.

5. Zestaw odpływowo-przelewowy Uniflex Push Control – Geberit

Geberit oferuje pełny zestaw montażowy do wanien o standardowych wymiarach, który łączy w sobie ciekawy design i funkcjonalność. Zawór odpływowy wykonany jest ze stali nierdzewnej a interesujący kształt przelewu świetnie wpisze się we wszystkie nowoczesne aranżacje.

Syfon – niezbędne rozwiązanie do Twojej łazienki

Jeżeli chcesz cieszyć się piękną i funkcjonalną łazienką przez długie lata, postaw na sprawdzone produkty wysokiej jakości. W viverto.pl znajdziesz nie tylko syfony do brodzika i wanny, ale również brodziki prysznicowe, wanny wolnostojące i do zabudowy oraz wiele innych ciekawych propozycji. Wszystko, co pomoże Ci stworzyć Twoją wymarzoną łazienkę.