Salno z drewnianą podłogą, panele na ogrzewanie podłogowe

Ciepła podłoga to jedna z tych rzeczy, które szczególnie cenimy sobie w chłodne, zimowe dni. Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest nie tylko w łazienkach i wiatrołapach, ale również w salonach, sypialniach czy kuchniach. Marzysz o ogrzewanej podłodze w swoim domu i zastanawiasz się, czy wybrane przez Ciebie panele sprawdzą się w tej roli? Oto krótki poradnik, z którego dowiesz się na czym polega ten rodzaj ogrzewania i jakie panele na ogrzewanie podłogowe zastosować, by cieszyć się funkcjonalną i ciepłą podłogą.

salon z drewnianą podłogą, panele na ogrzewanie podłogowe
Panele podłogowe Dąb skrobany brązowy Impressive Quick-Step (fot. Viverto.pl)

Ogrzewanie podłogowe

Kiedyś było wyjątkowym luksusem, dziś jest standardem w większości nowo powstających łazienek. Ale nie tylko. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ten rodzaj ogrzewania w całym domu czy mieszkaniu. Dlaczego? Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, które wpływają na codzienne użytkowanie.

Dlaczego warto zamontować ogrzewanie podłogowe

Mocną stroną ogrzewania podłogowego jest jego wydajność. W tym rozwiązaniu grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, która oddaje ciepło poprzez promieniowanie. Zapewnia optymalny dla użytkownika rozkład temperatury w pomieszczeniu. Temperatura posadzki wynosi maksymalnie 29 stopni Celsjusza, co sprawia, że podłoga jest lekko ciepła. Dodatkowo, dzięki dużej powierzchni grzania możliwe jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1-2 stopnie, bez pogorszenia komfortu cieplnego. Co z kolei zapewnia oszczędność zużycia energii nawet do 12% w ciągu całego roku. Niższa temperatura to mniej paliwa potrzebnego do ogrzania pomieszczenia a to przekłada się na wysokość rachunków, czyli w skrócie niższe opłaty.

Nie bez znaczenia jest również estetyka. Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe możemy zrezygnować z innych grzejników ściennych. To powoduje, że aranżacja pomieszczenia jest o wiele łatwiejsza. Nie musimy już zastanawiać się, jak ukryć nieatrakcyjne kaloryfery a wnętrze staje się bardziej ustawne.

Ogrzewanie podłogowe w przeciwieństwie do klasycznego jest o wiele bardziej przyjaznym rozwiązaniem dla alergików. Ponieważ ciepło w tym wypadku jest przenoszone w wyniku promieniowania nie wywołuje ruchu powietrza, jak przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Dzięki temu kurz i wraz z nim roztocza nie są roznoszone po całym domu.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Umieszczenie systemów grzewczych w podłodze polega na montażu odpowiednich przewodów emitujących ciepło. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego są to instalacje grzejne, które rozgrzewają się, gdy płynie przez nie prąd elektryczny i przekazują przez podłogę ciepło do pomieszczenia. Przewody wydzielające ciepło mogą być zatopione w posadzce lub ułożone na wylewce (maty grzewcze). Temperatura regulowana jest za pomocą termostatów i czujników. Cała instalacja zasilana jest standardowym napięciem 230V dostarczanym przez trójżyłowy kabel elektryczny. Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie jest drogie w montażu natomiast koszty eksploatacji takiego rozwiązania są dosyć wysokie.

Ogrzewanie podłogowe wodne to system rur grzewczych z tworzyw sztucznych lub metali, w których płynie ciepła woda. Cała instalacja może być zasilana kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi. W tym rozwiązaniu cena montażu jest wyższa, ale rekompensują ją potem niższe koszty zużycia energii grzewczej.  

ogrzewanie podłgowe w trakcie montażu
Montaż ogrzewania podłogowego wodnego (fot. Małgorzata Binkowska-Mally)

Co położyć na ogrzewanie podłogowe – Rodzaje okładzin

Jeżeli zastanawiasz się, co lepiej położyć na ogrzewanie podłogowe panele czy płytki, odpowiedź jest bardzo prosta – co tylko chcesz. Spośród szerokiego wyboru produktów zarówno wśród paneli jak i płytek znajdziesz takie, które z powodzeniem można stosować na ogrzewanej podłodze.

Płytki na ogrzewanie podłogowe

Płytki podłogowe to nie tylko wytrzymałe gresy, ale również płytki ceramiczne o podwyższonej odporności na ścieranie. Materiał, z jakiego są wykonane dobrze przewodzi ciepło i zapewnia utrzymanie temperatury powierzchni, co wpływa na efektywność ogrzewania. W przypadku płytek nie mają również znaczenia zmiany temperatury, kafelki nie odkształcają się, nie kurczą i nie wydzielają szkodliwych substancji pod wpływem ciepła. Wybór dostępnych na rynku materiałów w kategorii „płytki podłogowe” jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie – płytki w różnych wzorach i kolorach, imitacje drewna, kamienia czy marmuru.

Panele na ogrzewanie podłogowe

W przypadku paneli sprawa nie jest aż tak prosta. Nie wszystkie produkty nadają się do stosowania razem z ogrzewaniem podłogowym. Wiele zależy również od tego, z jakim rodzajem ogrzewania ma współpracować okładzina. Panele laminowane lepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu wodnym. Natomiast panele winylowe dedykowane są zarówno do instalacji wodnych, jak i elektrycznych, ale tylko tych, które są zatopione w posadzce. Nie można ich stosować bezpośrednio na maty grzewcze.

Salon z drewnianą podłogą, panele na ogrzewanie podłogowe
Panele na ogrzewanie podłogowe Dąb szczotkowany Signature Quick-Step (fot. Viverto.pl)

Wybór odpowiedniej podłogi to ważne zadanie i względy estetyczne są tu oczywiście ważne, ale nie najważniejsze. Oto kilka ważnych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając panele pod ogrzewanie podłogowe:

grubość paneli na ogrzewanie podłogowe

Przyjmuje się, że idealna grubość panelu przy ogrzewaniu podłogowym powinna wynosić 8-9 mm, ale nie więcej niż 10 mm. W zasadzie im grubsze panele tym lepiej, ponieważ będą bardziej odporne na odkształcenia wynikające ze zmiany temperatur. Jednak zbyt gruba okładzina może w tym przypadku spowodować, że opór cieplny będzie za duży i ogrzewanie będzie mało efektywne. Ta zasada nie dotyczy paneli winylowych, które ze względu na materiał, z jakiego są wykonane nie ulegają uszkodzeniom i nie zmieniają kształtu pod wpływem ciepła. Ten rodzaj okładziny może być cieńszy.

współczynnik przewodzenia ciepła (R)

Przewodzenie (przewodność) cieplna to zdolność substancji do przekazywania energii. W przypadku paneli parametr ten oznacza, jak dużo ciepła przedostanie się z instalacji ogrzewania podłogowego poprzez okładzinę. Czyli w uproszczeniu, czy panele będą przekazywać ciepło czy je zatrzymywać. Im wyższe przewodzenie ciepła paneli, tym lepiej. Współczynnik przewodzenia ciepła oznaczany jest literą R i dla okładzin nadających się do ogrzewania podłogowego powinien wynosić około 0,08 m2K/W. A maksymalny opór cieplny podłogi wraz z podkładem nie powinien przekraczać 0,15 m2K/W.

klasa użyteczności i ścieralności

O właściwościach paneli pisaliśmy szerzej w artykule „Panele podłogowe – Jakie wybrać. Ranking topowych paneli podłogowych”. Klasy ścieralności i użyteczności paneli podłogowych powinny być dostosowane do miejsca ułożenia paneli. W miejscach, w których panuje wzmożony ruch i podłoga jest narażona na większe zużycie powinniśmy wybierać okładziny o wyższych parametrach w tym zakresie.

sposób montażu

Istnieją dwa sposoby montażu paneli – na klej i bezklejowo. Więcej na ten temat możesz przeczytać TU. W przypadku montażu paneli przeznaczonych do ogrzewania stosuje z reguły podłogę pływającą, czyli panele montowane bezklejowo na tzw. klik. Takie rozwiązanie sprawia, że okładzina może swobodnie pracować w odpowiedzi na zmiany temperatur. Nie ma też zagrożenia, że klej, na którym przytwierdzane są panele, pod wpływem ciepła będzie wydzielał szkodliwe substancje.

podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe

Montaż podkładu zapewnia warstwę izolacyjną pomiędzy wylewką, instalacją grzewczą i okładziną podłogi. Aby ciepło mogło wydostawać się na zewnątrz podkład nie może być zbyt gruby. Przyjmuje się, że powinien mieć maksymalnie 3 mm grubości. Dobrym rozwiązaniem jest użycie podkładu zintegrowanego z folia paroizolacyjną. Wtedy warstwy izolacji są cieńsze zachowując jednocześnie swoje właściwości.

Jadalnia z drewnianą podłogą, duży drewniany stół, panele na ogrzewanie podłogowe
Panele podłogowe na ogrzewanie Dąb szczotkowany Signature Quick-Step (fot. Viverto.pl)

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe – Przegląd paneli laminowanych

Wiadomo już, czym jest ogrzewanie podłogowe oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich paneli. Przyjrzyjmy się teraz konkretnym produktom, które świetnie sprawdzą się w roli okładzin na ogrzewanie podłogowe.

1. Dąb naturalny Ambiance – Weninger

podłoga z paneli drewnopodobnych
Dąb naturalny Ambiance Weninger (fot. Viverto.pl)

Panele marki Weninger inspirowane wyglądem naturalnych, dębowych desek świetnie sprawdzają się w roli okładziny na ogrzewanie podłogowe. Mają grubość 8 mm i wysoką klasę ścieralności, dlatego nadają się doskonale do każdego pomieszczenia w domu. Nawet tam, gdzie panuje duży ruch. Panele Dąb naturalny Ambiance o wymiarach 128,6×19,2 cm z czterostronną V-fugą sprawdzą się w we wszystkich aranżacjach, od nowoczesnych po klasyczne. Jasne deski podłogowe są znakiem rozpoznawczym stylu skandynawskiego, dlatego warto wziąć pod uwagę ten produkt, jeśli planujemy wnętrze pełne naturalnych materiałów i pastelowej kolorystyki.

2. Dąb szczotkowany Signature Quick-Step

podłoga z paneli drewnopodobnych
Panel podłogowy Signature Quick-Step (fot. Viverto.pl)

Wszystkie zalety drewna w wytrzymałym wydaniu. Panele podłogowe Signature marki Quick-Step zadowolą wszystkich miłośników naturalnego ciepła. Matowe wykończenie i wyczuwalna struktura drewnianych słojów sprawia, że okładzina do złudzenia przypomina oryginalne deski. Powiększony rozmiar (138×21,2 cm) nada wnętrzu przestronności i pomoże w aranżacji małych przestrzeni.

3. Concept PRK 604 Moderna Wildwood

podłoga z paneli drewnopodobnych
Concept PRK 604 Moderna Wildwood (fot. Viverto.pl)

Konkurencyjna cena paneli polskiego producenta Wildwood to tylko jedna z wielu zalet tego niezwykłego produktu. Ciekawa kolorystyka w odcieniach brązu, matowe wykończenie i naturalny wygląd wpiszą się nie tylko w skandynawskie wnętrza. Concept PRK 604 może z powodzeniem stanowić dopełnienie aranżacji w stylu marokańskim czy minimalistycznym. Właściwości antystatyczne tych paneli laminowanych i wysokie klasa ścieralności to z pewnością mocny punkt, który pozytywnie wpływa na codzienne użytkowanie.

4. Dąb Fortress Natural Touch Kaindl

podloga z paneli imitujących drewno
Dąb Fortress Natural Touch Kaindl (fot. Viverto.pl)

Nowe spojrzenie na tradycyjną dębową deskę. Ponadczasowy wzór jodełki w jasnym odcieniu przypadnie do gustu nie tylko zwolennikom stylu klasycznego. Deski o wymiarach 138,3×24,4 cm stworzą na podłodze kompozycję, która może być podstawą każdej aranżacji. Wysoka klasa odporności na ścieranie umożliwia wykorzystanie paneli Dąb Fortress Natural Touch nawet w przestrzeniach publicznych o dużym natężeniu ruchu.

5. Dąb klasyczny Impressive Quick-Step

podloga z paneli drewnopodobnych
Dąb klasyczny Impressive Quick-Step (fot. Viverto.pl)

Jeżeli szukasz okładziny podłogowej, która będzie się cechowała przede wszystkim uniwersalnością, z pewnością zainteresuje Cię Dąb klasyczny z serii Impressive marki Quick-Step. Wyraźnie zaznaczone słoje i wyczuwalna faktura bardzo realistycznie naśladują drewniane deski. Seria Impressive to nie tylko piękny wygląd, ale również innowacyjne rozwiązania wpływające na funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. Technologia Scratch Guard chroni powierzchnię paneli przez zarysowaniem i uszkodzeniem. Natomiast wodoodporna powłoka Hydroseal zapobiega przenikaniu wody w głąb podłogi.

Kolekcja Impressive to również Dąb klasyczny brązowy, Dąb spokojny jasny, Dąb ze śladami cięcia piłą beżowy, Dąb skrobany brązowy czy Dąb biały satynowy. Wszystkie panele dostępne są w rozmiarze 138×19 cm.

6. Dąb Caracas Smart XL Weninger

podłoga z paneli drewnopodobnych
Dąb Caracas Smart XL Weninger (fot. Viverto.pl)

Natura we wnętrzu? Tylko za sprawą paneli z serii Smart marki Weninger. Faktura na powierzchni desek pokrywa się nadrukiem słojów tworząc niezwykle realistyczne odwzorowanie drewna. Szerszy panel to jeszcze bardziej widoczne wzory i wrażenie przestronności. Dąb Caracas Smart XL dostępny jest w rozmiarze 129,1×24,6 cm, podobnie jak Dąb Rosario. Natomiast w kolekcji Smart znaleźć możemy jeszcze inne panele w standardowym rozmiarze 138,3×19,3.

Sypialnia z drewnianą podłogą, panele na ogrzewanie podłogowe
Panel podłogowy Largo Dąb Naturalny Cambridge Quick-Step (fot. Viverto.pl)

Panele na ogrzewanie podłogowe – ciepła podłoga przez cały rok

Podłoga z paneli zapewnia ciepły klimat w domu przez cały czas. Imitujące drewno panele podłogowe nie tylko sprawiają, że wnętrze nabiera przytulnego charakteru, ale również zyskują w bezpośrednim kontakcie. Przyjemna faktura drewna to komfort użytkowania w lecie i w zimie. Dodatkowo, ogrzewana podłoga z paneli sprawi, że nasz dom będzie ciepły, energooszczędny i bezpieczny.

W Viverto.pl mamy wszystko, czego potrzebujesz, by stworzyć w swoim domu niepowtarzalną podłogę, o jakiej marzysz. Wejdź i wybieraj spośród szerokiej oferty paneli podłogowych i akcesoriów niezbędnych do montażu i pielęgnacji posadzki w Twoim domu.