Cegły na ścianie, czyli płytki cegłopodobne – wspaniały efekt murowany!
Moda na cegłę na ścianę temat trwa od lat. Ostatnio jednak płytki imitujące cegłę - lub po prostu wykonane z cegły - stały się jeszcze bardziej popularne! Ową popularność zyskały dzięki nowym pomysłom na ich zastosowanie, bowiem coraz częściej płytki cegłopodobne wykorzystujemy w nowoczesnych aranżacjach, zainspirowanych industrializmem oraz minimalistycznym stylem wystroju wnętrz. Podobają Ci się tzw. Płytki-cegiełki? Jeśli tak, koniecznie zaproś je do swojego domu.
Płytki z cegły czy płytki jak cegła?
Płytki cegłopodobne nie dominują już jedynie wokół kominków czy jako wykończenie kolumn. W zależności od tego, jakich płytek używamy, możemy uzyskać różny efekt – od wspomnianych już wcześniej nowoczesnych aranżacji, po wnętrza w stylu rustykalnym czy retro. Płytki cegłopodobne znajdziemy również na zewnątrz – mogą np. pokrywać elewację, tworząc imitację prawdziwego muru.
Ścienne płytki cegłopodobne są więc nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych okładzin ściennych. Imitując materiał znany od lat, nawiązują do klasycznych rozwiązań, jednak są bardziej praktyczne. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na płytki cegłopodobne wewnętrzne, np. jako imitację cegły na ścianę czy może chcemy wykończyć nimi ogrodzenie wokół domu – na pewno jest to rozwiązanie o dużych walorach estetycznych.
Z czego wykonane są płytki cegłopodobne, czyli efektowna cegła na ścianę?
Najpopularniejsze są płytki tworzone z gipsu, betonu, a także płytki klinkierowe. Płytki cegłopodobne gipsowe cechują się łatwym i szybkim montażem oraz dużym wyborem kolorystycznym. Łatwo przyciąć je do pożądanego rozmiaru oraz pomalować.
Najtrwalsze są jednak płytki klinkierowe, które tworzy się poprzez wypalanie gliny z dodatkiem piasku oraz wody. Dzięki temu ich właściwości niemalże dorównują tradycyjnej cegle. Są nienasiąkliwe, przez co z powodzeniem mogą być używane na zewnątrz. Nie jest im również straszny mróz, a także glony i grzyby. Można spokojnie myć je środkami chemicznymi, dlatego doskonale nadają się do kuchni i łazienki.
Klinkierowe płytki cegłopodobne mają jeszcze jedną ważną zaletę. Chodzi o specjalne narożniki, które sprawiają, że montaż jest szybszy, a ściana sprawia wrażenie prawdziwego muru. Powierzchnia pokryta płytkami klinkierowymi nieraz tak dobrze imituje cegłę, że często na pierwszy rzut oka trudno dostrzec, że to, na co patrzymy wcale nie jest ceglanym murem.
Płytki ceglane z fugą
Niektórzy producenci oferują bardzo wygodne rozwiązanie, jakim są płytki ceglane połączone z fugą. Na przykład cegłopodobna Parma Stegu to gipsowe płytki, których montaż wcale nie wymaga dodatkowego fugowania. To niezwykłe ułatwienie, dzięki któremu nie ma obaw, iż źle dobrany kolor fugi zepsuje pożądany efekt.
Decydując się na tego typu płytki, możemy mieć więc pewność, że fuga będzie w dokładnie takim samym kolorze, jak cegiełki. Parma dostępna jest w kolorze białym i beżowym, dzięki czemu nada się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych. Co więcej, płytkę tę można bez problemu przemalować na inny kolor, więc gdy za kilka lat znudzi się nam biel – wystarczy wziąć pędzel w dłonie i zmienić ścianę według uznania!
Cegła na ścianie - co do pary?
Ze względu na szeroki zakres kolorystyczny, płytki cegłopodobne dopasujemy właściwie do każdego wnętrza. Czerwone płytki cegłopodobne sprawdzą się w klasycznym wykończeniu kominka. Białe płytki cegłopodobne często spotykane są w nowoczesnych wnętrzach. Beże i brązy są z kolei bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, nadającym się do większości aranżacji.
Niezależnie zaś od koloru, do płytek cegłopodobnych bez problemu dopasujemy naturalne drewno oraz wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne. Wbrew pozorom nie są one aż tak trudne do aranżacyjnego ogrania. Należy jednak pamiętać, że płytki ceglane same w sobie są już bardzo wyrazistym i zwracającym na siebie uwagę akcentem, dlatego też należy uważać, aby nie przesadzić z ilością dodatkowych wzorów czy innych intensywnych kolorów, które mogą się z nimi „gryźć”.
Łatwo i przyjemnie, czyli płytki-cegiełki w akcji
Jeśli ktoś lubi urządzać swoje wnętrze samodzielnie, płytki cegłopodobne z fugą są rozwiązaniem stworzonym w sam raz dla niego! Jak je ułożyć? Wysuszoną i czystą ścianę impregnuje się najpierw specjalnym środkiem, który ułatwia gruntowanie. Następnie wyznacza się poziom i zostawia ścianę na jedną dobę. Gdy wyschnie, można zacząć kleić płytki.
Płytki w łatwy sposób przykleja się za pomocą elastycznego kleju do okładzin ściennych. Po wyklejeniu ściany zostawia się ją do wyschnięcia na dwa tygodnie, a następnie impregnuje powierzchnię przed wilgocią i zanieczyszczeniami – zwłaszcza w łazience lub kuchni. Prawda, że proste?
Płytki z cegły w różnych aranżacjach
Biała, szara, beżowa lub klasyczna czerwona cegła na ścianę to w obecnie bardzo popularny trend. Z jakimi stylami aranżacji wnętrz sprawdza się najlepiej?
Płytki z cegły świetnie komponują się ze skandynawską prostotą. Istotą tego stylu są stonowane połączenia, drewniane meble w naturalnych kolorach, barwne dodatki i jasne, najczęściej białe ściany. Skandynawskie wnętrza nigdy nie są ciemne. Dominuje w nich światło i lekkość.
Białe płytki z cegły wręcz idealnie wpisują się w ten opis. Dzięki nim uzyskujemy dobre tło dla pozostałych elementów wyposażenia i dekoracyjnych. Co więcej, tego typu materiał śmiało możesz zastosować w kuchni bez obaw o trudności z utrzymaniem go w czystości.
Czerwona cegła na ścianę to właściwie jeden z elementów bazowych stylu industrialnego. Obok surowego betonu, metalu, szkła i drewna, stanowi najbardziej rozpoznawalny atrybut loftów i wnętrz nawiązujących wyglądem do starych fabryk.
W pomieszczeniach o dużym metrażu płytki imitujące czerwoną cegłę mogą pokryć całą ścianę - na jej tle łatwo będzie wyeksponować meble, akcesoria oraz dekoracje. W mniejszym wnętrzu wystarczy niewielka powierzchnia ściany z takimi płytkami, aby nadać mu industrialny charakter.
Płytki cegiełki to bardzo wdzięczny i uniwersalny materiał. Dzięki nim w prosty sposób odświeżysz wygląd swojego mieszkania lub biura. Mogą posłużyć do wydzielenia poszczególnych stref lub połączenia różnych stylów. Na tle jasnych płytek z cegły równie dobrze wygląda elegancka, skórzana sofa, stylizowane biurko, jak i lekkie meble z palet.
Ze względu na to, że cegła na ścianę dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, bez trudu znajdziesz taką, która dopełni aranżacji w wybranym przez ciebie pomieszczeniu. Zapraszamy na zakupy w sklepie internetowym Viverto.pl.